SEO

SEO Nedir?

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Avantajları ve Örnekler

SEO, bir arama motoru sonuç sayfasının en üstüne çıkmak için yüksek kaliteli içerik kullanarak web sitenize organik, ücretsiz trafik getirmeye odaklanan önemli bir pazarlama tekniğidir.

SEO çalışmasının faydalarından yararlanmak ilk başta biraz yavaş bir süreç olabilir, ancak sonuçlar elde etmeye başladıktan sonra başarınız onun üzerine inşa edilecektir.

Bu makalede, SEO hakkında bilmeniz gereken her şeyin, ne olduğundan, nasıl çalıştığına ve SEO’nun temel direklerine kadar derinlemesine bilgi vereceğiz. Başlayalım!

SEO Nedir ve Web Sitenizin Trafiğini Nasıl Artırabilir?

SEO, Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelir ve arama motoru sonuç sayfalarında bir numaralı sonuç olarak sıralanmasını sağlamak için web sitenizi optimize etmeye odaklanan bir pazarlama tekniğidir. Bir dizi taktik ve araçla, web sitenizi arama motorlarının anlayacağı ve kullanıcılarına göstermeyi seçeceği şekilde düzenleyebilirsiniz.

SEO’yu hem bir sanat hem de bir bilim olarak düşünün. Kullanıcıların değer verdiği yüksek kaliteli, ilgi çekici içerik oluşturma yaratıcılığını ve becerisini, güçlü bir analitik ve potansiyel müşterilerinizin anlayışıyla birleştirir.

Yalnızca organik sıralamaya odaklandığını bilmek önemlidir. SEO ile daha üst sıralarda yer almak için ödeme yapamazsınız. SEO’da daha üst sıralarda yer almanın tek yolu, arama motorunun gereksinimlerini karşıladığınızdan emin olmaktır.

google-arama-sonuclari

SEO’nun Faydaları

Güçlü bir SEO stratejisi , işletmenizin dijital varlığına ve genel olarak pazarlama stratejinize bir dizi farklı fayda sağlayabilir. Bu faydalar aşağıdakileri içerebilir:

 • Web sitenize artan görünürlük ve trafik: Web sitenizin sayfaları Google’da ne kadar yüksek sıralanırsa, o kadar fazla trafik alırsınız.
 • Geliştirilmiş web sitesi kalitesi: Tam adından da anlaşılacağı gibi, web sitenizi Google’ın yüksek standartlarını karşılaması için optimize etmeniz gereken birkaç yol vardır. Bunu yaparak, bu süreçte web sitenizi geliştireceksiniz.
 • Müşteri güveni oluşturun: Arama motoru kullanıcıları, Google’ın önde görünen sayfaları “incelediği” hissi olduğundan, doğal olarak en üst sıralarda yer alan web sitelerine güvenir.
 • Markanızı alanınızda bir otorite olarak sunun: SEO, blog yazımı gibi birçok içerik oluşturmayı içerir. Doğal olarak, bir konu hakkında ne kadar çok yazarsanız, o kadar çok insan size değerli bir bilgi kaynağı olarak dönecektir (ancak yalnızca içerikler yüksek kaliteliyse bu gerçekleşir, optimizasyon ile hile yapamazsınız.)
 • Uzun vadeli teknik: SEO biraz daha yavaş ve uzun vadeli bir pazarlama stratejisi olabilir, ancak bir kez başladığında, sürekli büyür. SEO, fazla mesai üzerine inşa edilen ve daha etkili hale gelen uzun vadeli bir stratejidir.

SEO Türleri İçin Bir Kılavuz

Aslında birçok farklı türü vardır. Ancak SEO faaliyetleri açısından iki ana tür vardır: Site içi SEO ve Site dışı SEO’dur. Site içi ve site dışı olarak ta bilinir.

Site İçi SEO , web sitenizin sıralamasına katkıda bulunmak için yaptığınız işlemleri ifade eder. Buna içerik oluşturma, anahtar kelimelerin kullanımı, başlıkların doğru kullanımı, meta açıklamalar ve URL’ler dahildir.

Site dışı SEO , bağlantı oluşturma veya konuk (misafir) bloglama gibi sayfalarınızın sıralamasını artırmak için kendi web sitenizin dışında gerçekleştirebileceğiniz bağlantı kazanma eylemlerini ifade eder.

Ayrıca iki SEO stili vardır: White Hat ve Black Hat SEO. Beyaz şapka SEO, sayfalarınızın sıralamasını oluşturmak için etik, şeffaf teknikler kullanmaya dayanır. Esasen beyaz şapka SEO, Google ve diğer arama motorlarının web sitesi ve konum optimizasyonu ile ilgili kurallarına uymaktır.

Öte yandan, black hat SEO, arama motorlarını sitenizin sıralamasını hızla yükseltmeleri için manipüle ederek şüpheli teknikler kullanır. Black Hat kısa vadede işe yarayabilir, ancak zamanla web sitenize daha fazla zarar verir ve arama motorları bunun için sitenizi cezalandırır.

SEO, İçerik Pazarlama ve Inbound Pazarlama

SEO, içerik pazarlaması ve inbound pazarlama dünyasına ilk başladığınızda, bu stratejileri ayırt etmek zor olabilir. Hepsi bir miktar içerik oluşturma, anahtar kelime araştırması içerir ve benzer metrikleri kullanır, ancak bunlar birbirinin üzerine inşa edilen ve tamamlayan üç farklı kavramdır.

İçerik pazarlamasıyla başlayalım. Bu strateji, kullanıcıları gelecekteki potansiyel müşteriler olmaya yönlendirmek amacıyla, kullanıcıların dikkatini çeken ve onları koruyan alakalı ve değerli içerik oluşturmaya ve dağıtmaya odaklanmıştır. İçerik pazarlaması, blog yazma, video pazarlama, sosyal medya ve bazen yerel reklamcılık gibi çeşitli yöntemleri kapsar. Ancak içerik, kullanıcıları web sitenize çekmek veya onları müşteriye dönüştürmek için her zaman yeterli değildir.

SEO’nun devreye girdiği yer burasıdır. İçerik pazarlaması olan farklı teknikler kullanarak bir web sitesinin Google’daki organik sıralamasını yükseltmeye odaklanır. Müşterileri web sitenize getirmek, dönüşüm sağlamaları için çok önemlidir, ancak müşterileri çektikten sonra sırada ne var?

Cevap, inbound pazarlamadır. Bu non-invasive pazarlama tekniği, içerik, SEO ve pazarlama otomasyonu gibi birçok farklı pazarlama tekniğinin bir kombinasyonunu kullanarak müşterileri hem çekmeyi, hem elde tutmayı hem de dönüştürmeyi amaçlamaktadır.

Arama Motorlarını Anlamak

SEO’nun ne olduğuna ve nasıl çalıştığına gerçekten derinlemesine dalmadan önce, öncelikle arama motorlarının nasıl çalıştığını ve neyi sıralayacaklarını nasıl belirlediklerini anlamak önemlidir. İşte SEMRush ‘tan bazı önemli istatistikler :

 • “İngilizce olarak, dünya çapında, masaüstünde yapılan aramaların %88’i Google’da yapılmaktadır. Mobil cihazlarda bu rakam %96 gibi büyük bir rakam. Bing ve Yahoo, mobil aramaların %1,5’ini ve masaüstü aramaların %8’ini oluşturuyor.”

Bu, diğer arama motorlarında sıralamanın önemli olabileceği anlamına gelir, ancak Google her zaman ana odak noktası olacaktır.

Peki, Google neyi nasıl sıralayacağına nasıl karar veriyor? Google yeni bir içerik tespit ettiğinde, tarama, indeksleme ve sıralama gibi 3 önemli şeyi yapar. Bunun ne anlama geldiğini gözden geçirelim.

Tarama (Crawling)

Tarama, Google’ın “örümceği”nin içeriğinizin neler sunduğunu değerlendirmek için sayfanızı ne zaman analiz ettiğini ifade eder. Örümcekler özellikle yeni içeriğe gelir, bu nedenle web sitenizi ve blogunuzu sürekli olarak güncellemeniz önemlidir.

Bağlantılar, tarama için çok önemlidir, çünkü örümcek web sayfanıza bu şekilde ulaşır. Dahili bağlantı yapınızı kullanarak web sitenizde gezinir. Bu nedenle, blog içeriğinizdeki diğer makalelere her zaman bağlantı vermek isteriz ve köşe taşı sütun sayfalarının bu kadar önemli olmasının nedeni budur. Ayrıca site haritanızı taranması için Google’a gönderebilirsiniz.

İndeksleme (Indexing)

Google web sitenizi taradıktan sonra, onu dizine ekler. Dizine ekleme, Google’ın bir web sayfasını anlama ve düzenleme yöntemidir. İçerik, resimler, videolar, anahtar kelimeler vb. hakkında bilgi depolar. Tüm bu bilgileri, web sayfanızı arama sonuçlarında nasıl sıralayacağını belirlemek için kullanır.

Sıralama (Ranking)

Google, web sitenizi taradıktan (analiz ettikten) ve dizine ekledikten (bilgi depoladıktan) sonra, birisi arama yaptığında web sitenizi sıralamak için bu bilgiyi kullanır.

Ayrıca konum, dil, cihaz, sayfa yükleme süreleri, site güvenilirliği, içerik, anahtar kelimeler vb. gibi diğer sıralama faktörlerini de alır. Hiç kimse Google’ın sonuçlarını nasıl sıralamaya karar verdiğini tam olarak bilmiyor, ancak 100’den fazla farklı faktör göz önünde bulunduruluyor.

Bildiğimiz en önemli şey, Google’ın kullanıcının arama amacına göre sıralama yapmak istediğidir. Bu, anahtar kelimeler önemli olmakla birlikte, bir kullanıcının arama amacını eşleştirmek, belirli bir anahtar kelimeyi x kez kullanmaktan daha önemli olduğu anlamına gelir.

Bir SEO Stratejisinin 3 Sütunu

SEO stratejinizi yönlendirmenin birçok farklı yolu vardır. SEO Kılavuzunda, güçlü bir strateji oluşturan 3 sütun belirledik: anahtar kelimeler, içerik ve web sitesi optimizasyonu.

Bu üç sütuna ve bunları SEO stratejinize nasıl dahil edebileceğinize daha yakından bakalım.

Anahtar Kelimeler

Anahtar kelimeler, işletmeniz ve müşterilerinizle alakalı olabilecek tüm olası arama motoru sorgularıdır. Bunlar, kullanıcıları çekmek için hangi içeriğin oluşturulacağına karar vermenin en kolay yollarından biri olduğu için SEO’nun temel direğidir.

Anahtar kelimeleri ve ana temaları anlayarak, kullanıcıların içeriğinizi ve web sitenizi bulmasına yardımcı olmak için kullanılacak en iyi kelimeleri veya kelime gruplarını bilirsiniz. Müşteri personası oluşturarak ve anahtar kelime araştırması yaparak kullanmak için doğru anahtar kelimeleri bulabilirsiniz.

Müşteri personası, potansiyel müşterinizin hayali bir temsilidir. Doğru anahtar kelime araştırması yapmak için önce personayı anlamalısınız.

Bu, persona ihtiyaçları, ilgi alanları, sorunlu noktaları, endişeleri ve bir konuyla ilgili soruları ile ilgili kelimeleri ve cümleleri beyin fırtınası yapmanıza olanak tanır. Anahtar kelime araştırmanızı ve dolayısıyla içeriğinizi doğrudan etkileyecektir.

Müşteri personasının ne tür aramalar yaptığını ve hangi içerikle ilgilendiğini dikkate almalısınız. Buna dayanarak, çeşitli ilgili anahtar kelimeler ve temalar hakkında beyin fırtınası yapabilirsiniz. Ardından, hangi kelimelerin uygun ve alakalı olduğunu görmek için bir anahtar kelime aracını kullanabilirsiniz.

Anahtar Kelime Araştırması

SEMRush ve Google Anahtar Kelime Planlayıcı gibi araçları kullanarak farklı anahtar kelimeleri analiz edebilir ve bunların markanız ve potansiyel müşterileriniz için uygun olup olmadığını belirleyebilirsiniz.

Hangi temaların ve kelimelerin işe yarayacağını belirlemek için anahtar kelimeleri analiz ederken aşağıdaki faktörlere dikkat edin.

Anahtar kelime arama hacmi: İnsanların aklınızdaki kelimeleri gerçekten aradığından emin olmak önemlidir. Anahtar kelimelerin aranma hacmi çok düşükse, yeni ifadeler veya ilgi çekici konular düşünmeniz gerekebilir.

Zorluk seviyesi: Yeterince yüksek arama hacmine sahip ancak henüz diğer markalar veya siteler tarafından yaygın olarak kullanılmayan anahtar kelimeleri aramanız gerekir. Düşük zorluk seviyelerine veya rekabete sahip, ancak yüksek arama hacmine sahip kelimeleri araştırın. Bunlar, içeriğinizde kullanmak için ideal anahtar kelimelerdir.

– Alaka düzeyi: İçeriğin genel olarak sektörle, özel markanızla ve en önemlisi hedef kitlenizle ne kadar alakalı olduğu.

Bununla birlikte, anahtar kelimeler dediğimizde, kelimenin tam anlamıyla sadece bir veya iki kelimeyi kastetmediğimizi belirtmek önemlidir. Aslında, ilgili anahtar kelime gruplarını kullanmak, içeriğinize Google’da daha iyi bir konum elde etme şansı vermenin yanı sıra, sorguları yanıtlamak için daha fazla fırsat sağlamaya yardımcı olacaktır.

Arama motorları artık böyle çalışmadığından, bir anahtar kelimeden x kez bahsetmekle uğraşmayın. Bunun yerine, ana temaya odaklanın.

İçerik

İnsanları web sitenize neyin çekeceğini belirledikten sonra, o içeriği gerçekten oluşturmalısınız. Bu bizi SEO’nun ikinci sütununa götürür: İçerik.

İçerik pazarlaması, bir bakış açısına göre “iyi tanımlanmış bir hedef kitlenin dikkatini çekmek ve korumak için ilgili ve değerli içeriği oluşturmak ve dağıtmak için onları gelecekteki müşteriler olmaya yönlendirmek amacıyla yapılan bir pazarlama tekniğidir.”

Bir SEO stratejisi içinde, insanları web sitenize çekmek için içerik pazarlaması kullanılır. İçeriği yeni potansiyel müşterileri çekmek için bir yem olarak düşünün.

İyi İçerik Nasıl Oluşturulur

İçeriğiniz ilgi çekici, değerli ve dikkat çekici değilse SEO’nuz için hiçbir şey yapmaz. Aralarından seçim yapabileceğiniz sonsuz miktarda içerik formatı vardır. Genel olarak, hedef kitleniz için alakalı ve değerli, ancak üretilmesi sürdürülebilir içeriğe bağlı kalın.

Farklı kullanıcılar için bulundukları dönüşüm hunisinin aşamasına bağlı olarak farklı içerikler vardır. En iyi içerik, içinde bulundukları dönüşüm hunisinin hangi aşamasında olursa olsun bir kullanıcı için geçerli olan içeriktir. Bu içerik fikirleri şunları içerebilir:

– Bloglar
– İndirilebilir PDF’ler
– E-kitaplar
– İnfografik bilgi grafikleri
– Videolar
– Bültenler
– Web seminerleri (Webinar)
– Podcast’ler

İyi içeriğin genellikle 6 ana özelliği vardır:

 1. Okuması kolay: Farklı bölümler için kısa cümleler ve paragraflar, net bir şekilde organize edilmiş fikirler ve başlıklar kullanın.
 2. Orijinaldir: İçeriği asla kopyalamayın! Google, yinelenen içeriği cezalandırır ve orijinal içerik oluşturucunun kim olduğunu bilir.
 3. Alakalı: İçeriğiniz her zaman hedef kitlenin ihtiyaçlarına, sorularına, endişelerine, sıkıntılı noktalarına vb. odaklanmalıdır.
 4. SEO uyumlu optimize edilmiştir: Anahtar kelime gruplarını birden çok kez ekleyin. Ancak, aşırıya kaçmayın veya kaç kez kullanıldığına kafayı takmayın. Doğal olarak, olması gerektiği gibi belirtin. Anahtar kelime doldurma sizi hiçbir yere götürmez.
 5. Metin dışında öğeler de içerir: İçeriğin değerini daha da artırabilecekleri durumlarda görselleri, bilgi grafiklerini ve videoları dahil edin.
 6. Değerlidir: Kullanıcı için içerik oluşturduğunuzu unutmayın. İçeriğiniz ne kadar değerli olursa, o kadar çok insan ona tıklar ve o kadar başarılı olur. Değerli olmayan içerik sonuçta başarılı olmaz.

İçerik ve SEO Arasındaki Denge

İçeriğiniz ile onu nasıl optimize ettiğiniz arasında tatlı bir nokta bulmak önemlidir. İçerik, yalnızca markanızın, ürünlerinizin veya hizmetlerinizin reklamını yapmakla kalmamalı, her zaman kullanıcıya değer sağlamalıdır. Ancak, kitlenizin bulabilmesi için alakalı anahtar kelimeleri ve konuları kullanmalıdır.

İçerik, iyi araştırılmamış ve optimize edilmemişse, tek başına kullanıcıları web sitenize çekmez. Google’ın anlamasını kolaylaştırırken, paylaşılma potansiyeline sahip ilginç bir şeyi nasıl oluşturabileceğinizi düşünün.

Ayrıca, içeriğinizle biraz eğlenmeyi unutmayın. Her zaman pratik olmak zorunda değildir. Yaptığınız araştırmaya uyarlandığı sürece eğlenceli veya duygusal olabilir.

İçeriğin Teknik Yönü

Yalnızca içerik üretmenin ötesinde, mevcut içeriğinizi korumak ve optimize etmek çok önemlidir. İçeriğinizi yönetirken göz önünde bulundurmanız gereken bazı noktalar şunlardır:

– Dahili bağlantı: Örneğin, bir kavramdan bahsediyorsanız ve ilgili bir makaleniz varsa, bloğunuzdaki diğer makalelere ve sütun sayfalarınıza bağlantı verin. Unutmayın, Google’ın örümceği web sayfanızı bu şekilde bulur ve tarar.

– Pillar (Sütun) sayfaları ve konu kümeleri: Pillar (sütun) sayfası, bir konu kümesinin üzerine inşa edilen kapsamlı sayfalardır. Sütun sayfaları geniş bir konuyu kapsarken, içerik kümesi o konuyla ilgili belirli bir anahtar kelimeyi daha derinlemesine ele alır.

– Site Dışı SEO: Yukarıda belirtildiği gibi, site dışı SEO , web sitenizin dışında konumlanmanıza katkıda bulunan unsurlardan oluşur. Sayfa dışı SEO, aşağıdakiler gibi birçok etken oluşturmayı içerir:

 • Bağlantı kurma (Link building)
 • Sektör forumları ve blogları
 • Sosyal medya
 • Video pazarlama
 • Misafir bloglama

– Backlinkler: Gelen bağlantılar veya bağlantı oluşturma olarak da adlandırılan geri bağlantılar, sitenize geri bağlantı veren harici web sitelerinden gelen bağlantılardır. Google’a güvenilir ve yetkili olduğunuzu bildirirler.

– Misafir bloglama: Konuyla ilgili, diğer yetkili web siteleri için makaleler yazmak, yalnızca bir yazarın veya markanın itibarını oluşturmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda diğer güvenilir, yetkili kaynaklardan gelen bağlantılar almanıza da olanak tanır. Bu, bir SEO uzmanının geri bağlantı oluşturması için en iyi fırsatlardan biridir.

Web Sitesi Optimizasyonu

Araştırmanızı yaptınız ve içeriğinizi oluşturdunuz. Şimdi ne olacak? Bir SEO stratejisinin son ayağı, Web Sitesi Optimizasyonudur.

Web sitesi optimizasyonu, web sayfalarını Google için en iyi şekle getirmeye hizmet eden teknik SEO ve sayfa içi optimizasyon uygulamalarına atıfta bulunan geniş bir terimdir. Buna içeriğin düzgün bir şekilde yapılandırılması, başlıklar, açıklamalar, alternatif metinler kullanılması, mobil cihazlar için optimize edilmesi ve sayfa yükleme sürelerine (sayfa hızı) özen gösterilmesi dahildir.

Birçok web sitesi optimizasyonu, sayfa içi SEO ile ilgilidir. Sayfa içi SEO’nun büyük bir işlevi içerik olsa da, aşağıdakiler gibi teknik yönler de vardır:

 • Anahtar kelime stratejisi
 • URL optimizasyonu
 • Title başlıklar ve meta açıklamalar
 • Sayfa başlıklarının (heading) yapısı
 • Görüntü optimizasyonu
 • Mobil uyumlu optimizasyon
 • Site haritası
 • Sayfa yükleme süreleri
 • Yüksek kaliteli içerik
 • İçerik optimizasyonu

  Şimdi bu kavramlardan bazılarını açalım.

Optimize Edilmiş URL’ler

URL’ler, arama motorları tarafından okunması ve dizine eklenmesi kolay olmalıdır. İyi URL’ler oluşturmak için dört basit kural vardır.

– Kısa ve basit tutun
– Yalnızca küçük harfler, sayılar ve kısa çizgiler kullanın.
– URL, sayfanın içeriğindeki anahtar kelimeyi içermelidir.
– Tarih bilgisi dahil etmeyin

Başlıklar ve Meta Açıklamaları

Bir blog makalesi gibi yazılı içerik gönderirken başlığı, (H1, H2, vb.), URL’yi ve meta açıklamayı nasıl düzenlediğinizin farkında olun. Google, bir sayfanın konumuna karar verirken bu unsurları dikkate alır.

Başlıklar (Heading)

Yazılı içeriğinizi uygun başlıklar kullanarak düzenlediğinizden emin olun . Bir H1 başlığı, başlığınız olarak yalnızca bir kez kullanılmalıdır. H2’ler anahtar kelimenizi içermeli ve yalnızca ana temaları düzenlemek için kullanılmalıdır, H3’ler ve H4’ler ise daha küçük kavramları tanıtmak içindir .

Örneğin, aşağıda bir makaledeki tüm farklı başlıkları görebilirsiniz.

google-h1-h2

Her başlıkta konuyla ilgili çeşitli anahtar kelime varyantları kullanmak önemlidir. Bu, özellikle zengin snippet’ler söz konusu olduğunda önemlidir ve içeriğinizi anında en üste çıkarmanın harika bir yoludur.

Görüntüleri Optimize Etme

Arama motoru örümcekleri, görüntüleri bir insan gibi “okuyamaz”. Bu nedenle, örümceğin onları yorumlamasına yardım etmeniz gerekir. Alternatif metinde , içeriğin anahtar sözcüğünü kullanarak görseli tanımlayın . Aynı anahtar kelimeyi başlıkta ve meta açıklamasında kullanabilirsiniz.

Ayrıca, dosya boyutuna göre resimleri daha küçük boyutta tutmaya çalışın. Yalnızca jpg, png veya gif biçimlerini dahil etmeye çalışın. Jpg, yükleme sürelerine yardımcı olacak en küçük olma eğilimindedir .

Responsive (Mobil Uyumlu) Tasarım

Web trafiğinin çoğu mobil aramalardan geldiğinden, web sitenizin mobil kullanım için optimize edildiğinden emin olmalısınız. Aslında Google, mobil uyumlu olmayan ve mobil sürümüne dikkat etmeyen web sitelerini sıralamaz.

Web sitenizin tüm ekran boyutları ve hızlı yükleme süreleri için iyi bir kullanıcı deneyimi sunduğundan emin olun. UX SEO İçin Önemli mi? yazısını mutlaka inceleyiniz.

Sayfa Yükleme Süreleri

Yüklenmesi çok uzun süren bir sayfa, yüksek hemen çıkma oranlarına neden olur ve ziyaretçileri kaçırır. Google bunu dikkate alacağından, bir sayfanın SEO konumlandırmasını daha da kötüleştirebilir. Sitenizi denetleyin ve yüklenmesi yavaş olan sayfaları optimize edin.

Site Haritası

Bu indeksleme için önemlidir. Google Search Console üzerinden manuel olarak yapılabilir, ancak çoğu blog platformu (Wordpress gibi) bunu otomatik olarak oluşturur. Google Arama Konsolu’na site haritası URL’nizin bağlantısını eklemeyi ve bu URL’yi güncellemeyi unutmayın.

İşletmelerin en önemli ihtiyaçlarından biri ürünlerini yeni pazarlara ulaştırmaktır. Yerelde hizmet sunan web siteleri, sınırların ötesinde farklı dillerde öne çıkmak için uluslararası SEO teknikleri uygulayabilmektedir.

Sonuç Olarak

SEO dünyasında kesinlikle önemli olan daha birçok taktik ve teknik vardır. Bu hızlı başlangıç ​​kılavuzu, doğru bir başlangıç ​​yapmanıza yardımcı olmak için SEO’ya giriş niteliğindedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu