SEO

Google Search Console’da Doğru Ülke Nasıl Hedeflenir?

Google, kullanıcılarına en iyi ve en alakalı sonuçları sağlamaya çalışır; bu, arama sonuçlarının ülkeden ülkeye değişeceği anlamına gelir.

Bazı bilgilendirici web siteleri veya daha büyük şirketler uluslararası olabilirken, şirketlerin çoğu tek bir coğrafi konuma hizmet eder. Bu konum, Türkiye kadar büyük veya tek bir mahalle kadar küçük olabilir. Kadıköy’deki bir restoran, Şişli’deki bir kişi yemek yemek için bir yer aradığında, alakalı olmadığı için ortaya çıkması muhtemel değildir. Benzer şekilde, arama motorlarının İngiltere için ayarlanmış bir web sitesini Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bir kullanıcı için alakalı olarak görme olasılığı daha düşüktür.

Bu makalede, Google Search Console’da uluslararası hedeflemenin neden önemli olduğunu, Google’ın bir yer belirlemek için hangi faktörleri dikkate aldığını ve arama konsolunda bir ülkeyi hedefleme sürecini ele alacağız. Uluslararası SEO yazımızda konuyla ilgili çok daha kapsamlı yönergeler bulunmaktadır.

Google Arama Konsolunda Uluslararası Hedefleme Neden Önemlidir?

Dünya büyük bir yer. Bu nedenle, belirli bir alanı veya yeri bilmeden veya seçmeden yapılan aramalar amacın dışına çıkarabilir. Tüm kelimeler ve deyimler ülkeden ülkeye aynı anlama gelmez.

Örneğin ‘futbol’ terimini düşünün. Amerikan futbolu, ellerini kullanarak ve topu fırlatarak oynanan bir oyun. Aşağıdaki resim, Amerika’da ‘futbol’ için Google aramasında görünen ekran görüntüsüdür.

Ancak, Türkiye’de ve dünyadaki diğer ülkelerde futbol tamamen farklı bir spordur. Türkiye’den veya İngiltere’den birine ‘futbolu’ nasıl tanımlayacaklarını soracak olursanız, yalnızca ayaklarınızı kullanarak, bir sahada topu tekmeleyerek kaleye gol atmaya çalışılan bir spor olarak tanımlayacaklardır. Her iki ‘futbol’ sporu her ülkede büyük bir popülariteye sahip olsa da, birbirlerinden çok farklıdırlar. İngilizce olarak Amerika’da ‘football’ arama sonucuyla karşılaştırıldığında, aşağıdaki aynı kelime için İngiltere’de farklı bir arama sonucu gösterir. Aynı kelime, çok farklı iki sonuç.

Bu örnek, bir konu veya sporun evrensel anlamı hakkında tüm bireyler tarafından bilinse de, konumun bir kelimenin veya terimlerin genel bağlamında ve anlamında büyük bir fark yarattığını göstermektedir.

Bir kişi SERP’lerde (arama sonucu sayfasında) bir şey aradığında, konumun dikkate alınması gereken bir faktör olması gerekir. Bu şekilde, Google gibi arama motorları, aradıklarını bulmalarına yardımcı olmak için kullanıcıyı ve coğrafyasını anlama konusunda daha iyi bir bilgiye sahip olacaktır. Bu aynı zamanda yerel bir SEO perspektifinden de kullanıcılara yakındaki konumlarını bulmalarına yardımcı olur.

Belirli durumlarda, bir kişi başka bir ülkeyi hedeflerken farklı bir ülkede bulunabilir. Antalya, Türkiye’de kiralık yazlığım olduğunu farz edin. İngiltere’de Antalya’ya tatile giden insanları hedeflemek istiyorum. Search Console’da konumu İngiltere olarak ayarlamak, Google’a İngiliz turisti hedefleme konusundaki ilgimi bildirir. Genel olarak, Google Search Console’da ülkeleri uluslararası olarak hedeflemek, dikkate almanız gereken önemli ve değerli bir faktördür.

Google Konumu Nasıl Belirler?

Google gibi arama motorlarının web sitenizin konumunu belirlemesinin birkaç farklı yolu vardır. Search Console’da bilgilendirilmezse, Google çoğu zaman web sitesinin ülke alanına (.com.tr .uk, .au, .ru .ca, vb.) bakar. .com, .org ve .edu gibi bazı ülke kodları genel veya uluslararası kabul edilir. Bu durumlarda Google, web sitesinden IP adreslerini, bağlantıları, konum ayrıntılarını ve yerel Google My Business sayfalarından bilgileri almaya çalışacaktır.

Ancak John Mueller, arama motorlarının görmesi için sitenizin konumunu belirlemenin iki farklı yolunu bahsetti.

  • Birincisi, ccTLD (ülke kodu üst düzey alan adı) kullanmaktır.
  • İkincisi, genel bir üst düzey alan adı kullanmak ve ayrıca Google Search Console’daki uluslararası hedefleme raporunu kullanmaktır.

ccTLD nedir?

Bir ccTLD, kullanıcılara ve arama motorlarına web sitelerinin hangi ülke veya bölgede kayıtlı olduğunu belirtmek için iki harfli kodlar kullanan bir ülke kodu üst düzey alan adıdır. Bir URL bağlantı adresinin sonunda gösterilir. Bazı ccTLD örnekleri .com.tr (Türkiye), .us (Amerika Birleşik Devletleri), .uk (Birleşik Krallık), .ca (Kanada), .de (Danimarka), .sg (Singapur), .cn (Çin), vb. uluslararası bir konum ve arama motorlarının hedeflediğiniz belirli ülkeyi tanımasına yardımcı olur.

Genel bir üst düzey alan nedir?

Google Arama Konsolu’ndaki uluslararası hedefleme raporunu kullanırken genel bir üst düzey alan adı kullanmak da başka bir seçenektir. Bu şekilde yapmak, bir ccTLD eklemekle aynı sonuçları verecektir. Sitenizde zaten genel bir üst düzey alan adı varsa (.com, .org vb. gibi) belirli bir ülkeyi Google Arama Konsolu’na eklemek, arama motorlarının hangi ülkelerin sizin için en önemli olduğunu belirlemesine yardımcı olur. Ülke kodlu bir alan adı kullanıyorsanız Uluslararası Hedefleme raporunda bir hedef ülke belirtebilirsiniz.

John Mueller, uluslararası hedeflemenin arama motorları tarafından nasıl belirlendiğiyle ilgili bazı değişikliklerin yanı sıra barındırma gereksinimlerini de belirtti. Hedeflenen ülkede ev sahipliği yapmanın geçmişte bir gereklilik olduğunu, ancak artık gerekli olmadığını kaydetti. Google, web sitesinin hangi ülkeyi hedeflediğini tahmin etmek için barındırma konumunu kullanırdı. Ancak artık böyle kullanılmadığını söyledi. Hedeflemeye çalıştığınız ülkede hosting/sunucu olarak bulunmanız gerekebileceğinden endişe edenler, endişelenmenize gerek yok.

Search Console’da Bir Ülkeyi Uluslararası Olarak Nasıl Hedefleyebilirim?

Hangi ülkenin hedefleneceğiyle ilgili herhangi bir şüphe ve kafa karışıklığını ortadan kaldırmak için Google’a işletmenizle hangi ülkenin alakalı olduğunu bildirin. Uluslararası Hedefleme raporunda hreflang hatalarınızı izlemenize veya arama sonuçlarınızı hedefleyeceğiniz bir ülke seçmenize yardımcı olan iki sekme vardır. Bu sekmeler şunlardır:

  • Dil Sekmesi: Bu sekme, sitenizdeki hreflang etiketlerinin kullanımını ve hatalarını izlemenize yardımcı olur. Google’ın sayfalarınızı tarama zamanı geldiğinde, bu sekme, dil ve hreflang hatalarıyla algılanan tüm hataların üzerinden geçilmesine yardımcı olur.
  • Ülke Sekmesi: Bu sekme, istenirse sitenizin tamamı için site çapında bir ülke hedefi belirlemenize yardımcı olur. Bu ayar YALNIZCA coğrafi veriler içindir. Örneğin, Fransa, Kanada ve Mali’deki kullanıcıların okumasını istediğiniz Fransızca bir siteniz varsa, Fransa’yı coğrafi hedef olarak ayarlamak için bu aracı kullanmayın. Bir restoran web sitesi için yararlı olabileceği yerlere iyi bir örnek: restoran Kanada’daysa, muhtemelen Fransa’daki insanların ilgisini çekmez. Ancak içeriğiniz Fransızcaysa ve birden fazla ülkedeki/bölgedeki kişilerin ilgisini çekiyorsa, muhtemelen onu kısıtlamamak daha iyidir.

Web siteniz için yeni Google Search Console uluslararası hedefleme seçeneğinde bulunan ülke sekmesi tüm tercihlerinizi seçeceğiniz yerdir.

Search Console araç çubuğundan başlayın. Ardından “Eski araçlar ve raporlar ”ı ve ardından “Uluslararası Hedefleme”yi tıklayın.

Barış Özhan

Barış Özhan seokilavuzu.com kurucusu ve SEO uzmanıdır. Yerel ve uluslararası SEO projeleri yönetmektedir. Arama motoru optimizasyonu çalışmalarından edindiği tecrübelerini çeşitli web sitelerinde makale yazarak ve online eğitimler aracılığı ile paylaşmaktadır. Barış Özhan şirketlerin aramadaki organik görünürlüklerini artırmak için optimizasyon çalışmaları yapmaktadır ve 100'ün üzerinde SEO projesinde çalışmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu