SEOTeknik SEO

Google Spam Ceza Kılavuzu

Google Search Console’da manuel spam mesajı alıyorsanız, Google’ın web sitenizde ‘siyah şapka’ SEO teknikleri tespit ettiğini anlamış oluruz.

Bu durumda sitenizde etik olmayan eski SEO teknikleri uygulanmış olabilir, örneğin:

 • Anlamsız gibi okunan, otomatik olarak oluşturulmuş içerik yayınlamak.
 • Çok sayıda küçük, düşük kaliteli web sitesi yayınlamak.
 • Sayfadaki içeriği başka bir şey gibi gizlemek.

Sitenizin spam olarak işaretlenmesine neden olabilecek uzun bir nedenler listesi vardır. Ancak bir web sitesinin küçük bir bölümünün bile bu teknikleri kullanması kabul edilebilir bir durum olmadığından, Google genellikle tüm web sitesini işaretler.

Google Cezasından Sonra Ne Yapılmalı?

Google Search Console’da bir bildirim aldıktan sonra artık Google manuel cezanız olduğunu zaten biliyor olmalısınız.

Yani manuel olarak hatalı bir eylem yapmış olabilirsiniz, hatta Panda veya Penguen algoritmik “cezası” almış olabilirsiniz. Şimdi ‘bundan sonra ne yapacağım?’ diye düşünüyorsunuz.

Sürdürülebilir bir SEO stratejisi oluşturmak yerine, kısa vadede sıralamaları manipüle etmek için genellikle kusurlu SEO taktikleri nedeniyle geçmişte Google cezaları almış markalarla çalışıyoruz.

Bu çalışmanın neleri kapsadığı hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz lütfen iletişime geçin.

Spam Cezaları Nasıl Kontrol Edilir?

Spam cezaları Google Search Console’da bulabilirsiniz. Henüz Search Console’a kaydolmadıysanız, verilerinizi görebilmek için oturum açıp sitenizi tanımlayabilirsiniz.

Giriş yaptıktan sonra Spam bildirimlerini ‘Arama Trafiği’ alt menüsündeki ‘Manuel İşlemler’ altında bulabilirsiniz.

Buraya bakarak spam manuel işlemi alıp almadığınızı görebilirsiniz. Bu size, durumu düzeltmek için tam olarak ne yapmanız gerektiğini söylemez, ancak iyi bir başlangıç ​​noktasıdır, böylece arama motorlarında bulunan varlığınızdaki herhangi bir düşüşün başka bir şeyden kaynaklanmadığını bilirsiniz.

Google Search Console’a erişmek veya orada gördüğünüz verileri anlamak için herhangi bir yardıma ihtiyacınız varsa, SEO ajansınıza danışın, çünkü onu kullanma konusunda çok fazla profesyonel deneyime sahip olmaları gerekir.

Spam Olarak İşaretlenme Olasılığı En Yüksek Siteler Hangileridir?

Google tarafından manuel spam olarak işaretlenen sitelerin belirli özellikleri paylaşma olasılığı daha yüksektir; ancak, sitenizin benzer özelliklere sahip olması sizin de işaretlenme olasılığınızın daha yüksek olduğu anlamına gelmez.

Bu faktörler şunlardır:

 • Ücretsiz barındırma sağlayıcılarında ve ücretsiz subdomain alanlarda bulunan web siteleri.
 • Aynı ve çok sığ sitelerden oluşan geniş bir ağın parçası olan web siteleri.
 • Yakın zamanda siyah şapka SEO kullanan başka bir kişiden alınan alan adları.

Bununla birlikte, kaliteli içerik yayınladığınızdan ve web sitenizin doğal ve yetkili göründüğünden emin olsanız bile spam olarak işaretlenmekten kaçınmalısınız.

Dikkat Edilmesi Gereken Bireysel Faktörler

Sitenizin neden spam olarak işaretlendiği hemen anlaşılamıyorsa ve bu tür tekniklere bilerek yatırım yapmadıysanız, birkaç sayfanıza bakın ve aşağıdaki faktörlerden herhangi birini arayın:

Google Yönergelerini İhlal Etmek

Bazı durumlarda, Google’ın “iyi” içerik yönergelerini tekrar tekrar ihlal eden sitelere Spam cezaları verildiği görülmektedir.

Bir e-ticaret ağının parçası olarak çok sayıda benzer web siteniz olabilir, ancak her birinin sunacak benzersiz bir değeri yoksa, hepsi birlikte cezalandırılabilir.

Veya siteniz, siyah şapka SEO tekniklerini Google’a zarar verebilecek şekilde özellikle uyguluyor olabilir.

Bu çok geniş bir kategoridir, ancak spam Google tarafından uygulanan manuel bir işlem olduğundan, belirli bir web sitesinin işaretlenmesinin birçok nedeni olabileceğini bilmek gerekiyor.

İçerik Kalitesi

İçerik kalitesi, Google’ın en önemli yönergelerinden biridir, ancak Spam cezasını tetikleyebilecek içeriklere sahip sayfaları incelemelisiniz.

Google, otomatik olarak oluşturulmuş içeriğe atıfta bulunur, ancak düşük içerik kalitesinin sitenizi etkilemesinin birkaç yolu vardır.

Dikkat edilmesi gereken bazı sorunlar şunlardır:

 • Hiçbir anlam ifade etmeyen veya önemli gramer hataları içeren, otomatik olarak oluşturulmuş içerik.
 • Dili konuşan biri tarafından redaksiyondan geçirilmemiş otomatik tercüme edilmiş içerik.
 • Hedef dilde yerli olmayan yazarlar tarafından üretilen çok düşük kaliteli içerik.

Google tarafından uygulanan ana tanım, makul ölçüde teknolojiden anlayan herhangi bir okuyucunun, sayfanın iyi içeriğe sahip olmadığını veya bir insan kitlesi düşünülerek yazılmadığını anlayabilmesidir.

Web Sitenin El Değiştirmesi

Google, web sitelerini yalnızca sahipliği değiştirdiği için cezalandırmaz. Önceki sahibi siyah şapka SEO teknikleriyle uğraştıysa, alan adının haklarını satın aldıktan kısa bir süre sonra şanssız bir şekilde manuel spam ceza işlemi alabilirsiniz.

Yakın zamanda satın alınan web sitelerinde manuel işlem riski doğal olarak daha yüksektir. Eski sahibi, alan adını kârlı hale getirmek için etik olmayan teknikler denemiş olabilir veya web sitesi, siyah şapka içeriğiyle yıllarca durgun kalmış olabilir.

Bir web sitesi satın aldıktan kısa bir süre sonra spam manuel işlemine sebep olacak hata yaparsanız talihsizlik olur, ancak yapabileceğiniz en iyi şey, spam içerikleri olabildiğince çabuk kaldırmak için yatırım yapmak ve kaliteli içeriğe sahip yeni bir site oluşturmaya başlamaktır.

İçerik Kazıma (Scraping)

İçerik kazıma, web sitesi sahibinin doğrudan İnternet’teki herhangi bir yerden kaldırılmış içeriği yayınlamasıdır.

Bu durum şunları içerebilir:

 • Doğrudan diğer web sitelerinden değiştirilmeden kopyalanan içerik.
 • Küçük değişikliklerle yeniden yayınlanan içerik; örneğin, eşanlamlılarla değiştirilen tek tek sözcükler.
 • Ziyaretçiler için hiçbir değeri olmayan RSS akışlarından yayınlanan içerik.
 • Hiçbir katma değeri olmayan sitenize gömülü multimedya içeriği.

Bu tekniklerden bazıları uygun olabilir – video içeriği yerleştirmek gibi – ancak web sitenizin en üstte olmasını istiyorsanız benzersiz içerik sunmalısınız.

İçerik Gizleme

İçerik gizleme, arama robotlarına, web sitenize gelen kullanıcılara gösterdiğinizden farklı içerik göstermeye çalışmaktır.

Mesela, sayfanın belirli bölümlerini gizlemek veya metni sayfa arka planıyla aynı renge dönüştürmek için CSS kullanmak bu duruma örnek olabilir.

Veya sitenizi tarayan arama robotlarına gösterilen içeriği dinamik olarak değiştirmek için eklentiler ve komut dosyaları kullanıyor olabilirsiniz.

Bu eklentilerden bazılarının makul bir amacı vardır. Diğer web sitelerinin sizin tarafınızdan barındırılan resimleri doğrudan görüntülemesini engelleyen eklentiler gibi (bazen bant genişliği hırsızlığı olarak da bilinir).

Eklentiyi devre dışı bırakarak ve Google’dan kararını yeniden gözden geçirmesini isteyerek (bununla ilgili daha fazla ayrıntı için aşağıya bakın) kurtulması nispeten kolay olabilecek bir sorundur.

Manuel Spam Cezaya İtiraz Edebilir miyim?

Diğer Google manuel işlem cezaları gibi, sitenizin haksız yere işaretlendiğini düşünüyorsanız yeniden değerlendirme isteği gönderebilirsiniz.

Google, Spam bildirimlerinde bunun oldukça nadir olduğunu, çünkü bunların kurtarılması zor olan net, site çapında spam tekniklerini içerme eğiliminde olduğunu söylüyor.

Ancak, örneğin web sitesini daha yeni satın aldığınız ve içeriği geliştirmeye çalıştığınız için manuel işleme düşmediğinizi düşünüyorsanız, bunu yapabilirsiniz.

Google Spam yeniden değerlendirme istekleri için en iyi yöntem

Başarılı bir yeniden değerlendirme talebinin, Google’ın, manuel işlem olduğunu düşündüğü şeyin artık geçerli olmadığına ikna etmesi gerekir.

Halihazırda spam olarak işaretlenmiş bir alan adınız varsa, sitenizin artık spam olmadığına dair alternatif görüşü desteklemek için yeterli kanıt sağlama yükümlülüğü size aittir.

Spam içeriğin eski olduğunun ve genel olarak erişilebilir olmadığının veya yeni içeriğinizin yüksek kaliteli olduğunun veya rahatsız edici sayfaları sildiğinizin kanıtı olabilir.

Alan adını başka birinden kısa bir süre önce satın aldıysanız, bunun veya alan adının Whois kaydındaki değişikliğin kanıtını sunabilirsiniz.

Hatalarınıza Sahip Çıkın

Örneğin, yabancı bir dilden otomatik olarak çevrilmiş içeriği düzeltilmeden yayınlayarak tamamen masum bir şekilde spam hatası yapmış olabilirsiniz.

Geçmişte kasten veya yanlışlıkla kullandığınız ve şimdi geliştirmek için adımlar attığınız bariz spam tekniklerini kabul etmelisiniz.

Hata aldığınızda hemen Google’ın manuel işlem uygulamakla hatalı olduğunu düşünmeyin, bunun cezanın kaldırılmasıyla sonuçlanması olası değildir.

Bunun yerine, eylemlerinize bakın, spam olarak işaretlenmenize neden olabileceğini düşündüğünüz yönleri belirleyin ve içeriği daha yüksek bir standartla değiştirmek veya güncellemek için zaman ve çaba harcayın.

Gelecekte Google Spam Manuel İşlemlerinden Nasıl Kaçınılır?

Spam manuel işlemi aldıysanız, web sitenizin Google tarafından spam veya siyah şapka olarak kabul edilen bir veya daha fazla teknik kullandığının bir işaretidir.

Bir bildirim almamış olsanız bile, bir gün tüm alan adınızın spam olarak işaretlenmediğinden emin olmak için yukarıda listelenen yöntemlerden kaçınmalısınız.

Her zaman olduğu gibi, Google’da harika arama sonuçları elde etmenin ve sürdürmenin en iyi yolları şunlardır:

 • İster metin ister multimedya olsun, orijinal, kaliteli içerik yayınlayın.
 • Ziyaretçiler için benzersiz bir şey veya bir tür katma değer sunun.
 • Google’ın arama robotlarına ve ziyaretçilere aynı içeriği gösterin.

Yardım istemekten çekinmeyin, bu sorunlardan bazıları gri alanlar olabilir ve çözülebilir, SEO Kılavuzu profesyonel SEO ajansına danışarak Google’ın manuel işlemlerinden korunmanıza yardımcı olabiliriz.

Hem şimdi hem de uzun vadede güçlü bir şekilde sıralanacak içeriğe sahip yüksek kaliteli bir web sitesi oluştururken gelecekte Google Spam manuel işlemlerinden kaçınabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu