B2B Pazarlamaİçerik PazarlamaSEO

Kurumsal SEO Stratejileri: Pazarlamacılar için Bir Başlangıç

Kurumsal SEO ilginç bir kavramdır; kurumsal işletmeler, marka tanınırlıklarına göre Google’da üst sıralarda yer alan zaten iyi bilinen isimlerdir. Öte yandan, Google düşündüğümüzden daha liyakata dayalıdır ve küçük ve orta ölçekli işletmelerin üst sıralarda yer almasının kapısını açar. Her işletme eşittir. Bu nedenle işletmelerin sadece marka aramalarında ve real pazarlarında değil, arama motoru sonuçlarında da lider konumlarını korumaları gerekiyor.

İşletmeler için SEO ayrıca benzersiz zorluklarla birlikte gelir. En önemli hususlardan biri, büyük şirket web sitelerinin karmaşık olması ve sonuç olarak, küçük değişikliklerin bile elde edilmesi zor erişim gerektirebilmesidir. Bu nedenle, başlamadan önce doğru bir strateji oluşturmak çok önemlidir ve SEO’ya yatırım yapmak isteyen işletmeler için aşağıdaki süreç bu nedenle çok önemlidir:

 1. SEO yatırımının neden gerekli olduğunu açıklayın
 2. Karar vericilerin ilgisini çeken anahtar kelimeleri hedefleyin
 3. Her anahtar kelime için doğru sayfa türlerini kullanın
 4. Güveni artırmak ve markanızı oluşturmak için stratejik bağlantıları kullanın

Her birini biraz açalım.

Adım 1: SEO Yatırımının Neden Gerekli Olduğunu Açıklayın

Şirketler genellikle görünürlük, sektörel bilgi liderliği ve olası satış yaratma için SEO yapar. Kurumsal işletmeler, bol miktarda satışı olan alanlarında zaten iyi bilinen şirketlerdir. Bu nedenle, pazarlama hedefleri genellikle şu iki kategoriden birine girer: (1) kendi ürün gruplarıyla ilgili anahtar kelimeler için arama sonuçlarına tam olarak sahip olmak veya (2) yeni pazarlara girmek ve bir ürün lansmanını desteklemek.

Kurumsal SEO girişiminin sahibinin, hedeflerine ulaşacak yoldaki adımları anlaması önemlidir. Örneğin, bir ürün lansmanı için, içerik önceden düşünülmediyse, ürün kelimeleri lansmandan sonra haftalar veya aylarca sıralamaya girmeyecektir.

SEO içeriği planlamasının lansmandan 6 ay önce başlaması gerekiyor. Ve daha sonra, Google’ın güvenini kazanmak için Google’da sıralanması gereken içeriklerin haftalık olarak yayınlanması gerekir. Haber sitesi, e-mail pazarlama ve sosyal medya gibi diğer pazarlama kanallarına çapraz gönderilmeli ve bu işlem içerik pazarlama sürecine entegre edilmelidir.

Kurumsal SEO planını yönetime sunmak da dikkatli bir değerlendirme gerektirir. Planınız 4 temel alana hitap etmelidir:

 • SEO stratejisinin uzun vadeli değeri
 • İlgili paydaşlar ve zaman taahhüdü
 • Bütçe değerlendirmeleri ve başa baş noktası
 • SEO’nun diğer departman hedefleriyle ortak değeri

İlk madde, uzun vadeli değer, “hikaye” için en fazla önemin olduğu ve dolayısıyla en fazla etkinin meydana geldiği yerdir. Diğerleri daha çok durum tespiti içindir.

Adım 2: Karar Vericilerin İlgisini Çeken Anahtar Kelimeleri Hedefleyin

SEO özünde şu soruyu cevaplamakla ilgilidir: “Müşterilerimiz ürünümüzü istediklerinde veya satın almaları gerektiğinde hangi anahtar kelimeleri ararlar?” Arama kutusuna girdikleri kelimeler, arayan kişi, dönüşüm hunisinin ne kadar ilerisinde oldukları ve ne kadar nitelikli oldukları hakkında çok şey söyler. Anahtar kelimelerinizi tekil, çoğul, şimdiki zaman ve gelecek zamana kadar tam olarak tanımlamak, bir SEO kampanyasında fark yaratır.

Gelin bunu biraz açalım.

Her anahtar kelime veya anahtar kelime grubu, bir alt metin dünyası içerir. Anahtar kelimeler size “Yönetimi etkileyen bireysel bir katılımcıyım” veya “Şirketimin yönetiminin karar verici bir üyesiyim” diyebilir. Yöneticilerinin onları gerçekten desteklemek istediğini biliyorsanız, karar vericilerden çok etkileyicileri hedeflemek isteyebilirsiniz. Örneğin, satış ekibi yönetimden çok fazla finansal destek alır, bu nedenle “video sunum yazılımı” gibi bir anahtar kelime, büyük olasılıkla üst düzey bir yönetici tarafından yazılmasa bile çok değerli olacaktır.

SEO stratejinizdeki en önemli anahtar kelimeler işlemsel anahtar kelimeler olacaktır . Bunlar, “çözümler”, “yazılım” veya “hizmetler” gibi, bir kişinin yalnızca taahhütte bulunmak istediğinde aradığı terimleri içerir.

Sırada araştırma anahtar kelimeleri var; bunlar, arama yapan kişinin pazarda olduğunu ancak yine de seçeneklerini değerlendirdiğini gösterir. Bunlar “artı ve eksiler”, “maliyet” veya “faydalar” gibi ifadelerdir. Bu anahtar kelimelerle ilgili sayfalar, müşterilerinizin sektör hakkında öğrenmesi gereken herhangi bir şey söz konusu olduğunda, kendinizi bir otorite olarak kabul ettirmek için mükemmel bir fırsattır.

Artık hedeflerinizi destekleyen anahtar kelimeleri seçtiğinize göre, üçüncü adım doğru sayfa türlerini kullanmaktır.

Adım 3: Her Anahtar Kelime için Doğru Sayfa Türlerini Kullanın

Kullanıcının arama amacını doğru bir şekilde karşılamak için, arama yapan kullanıcının en yararlı bulacağı sayfa türünü bilmeniz gerekir. Bunlar, SEO kılavuzunun işletmeler için en etkili bulduğu 3 sayfa türüdür:

 • Dönüşümü teşvik eden hedeflenen açılış sayfaları
 • Araştırma sorularını yanıtlayarak güven oluşturan blog makaleleri.
 • Arama sonuçlarına hakim olan köşe taşı (pillar) sayfaları

Hangi sayfa türünü kullanacağınız anahtar kelimeye bağlı olacaktır. Her birine daha ayrıntılı olarak bakalım.

Dönüşümü Teşvik Etmek için Hedefli Açılış Sayfaları Oluşturun

Kampanya hedefleriniz dönüşümlere daha fazla odaklanıyorsa, seçtiğiniz en yüksek işlem oranına sahip anahtar kelimeler için özel açılış sayfaları oluşturabilirsiniz. Her ürün, hizmet veya konum sayfası, potansiyel müşterilerin web sitenizi bulması için bir fırsattır. Bu sayfalardaki içerik, web sitenizde en çok satış odaklı olacaktır, çünkü bu sayfalar genellikle bir müşterinin bir satın alma işlemi gerçekleştirmeden veya ulaşmaya karar vermeden önce ziyaret ettiği son duraklardır.

Gittikçe daha spesifik açılış sayfaları geliştirmeye başladığınızda, onları koyacak yerlerin tükenmeye başladığını düşünebilirsiniz. Gezinme menüsü düzgün ve hedefli kalmalıdır, ancak gerektiğinde daha fazla ayrıntı sağlamak için diğer dahili sayfalara bağlantılar sitenin her yerine yerleştirilebilir. Örneğin, Sıkça Sorulan Sorular sayfası hızlı yanıtlar sağlayabilir, ancak aynı zamanda her sorunun tamamını araştıran sayfalara da bağlantı verebilir. Benzer şekilde, bir “Hizmet Edilen Sektörler” sayfası, farklı hedef kitle alt kümelerini hedefleyen dar odak sayfalarına dahili olarak bağlantı vermenin başka bir yolunu sunar. Bir “Hizmetler” sayfası, her hizmetin kısa açıklamalarını içeren paragraflar içerebilir, ancak bir bağlantı, okuyucuları daha derinlemesine, bireysel ihtiyaçlara göre uyarlanmış bilgilere götürebilirse sizin için nokta atışı olabilir.

Araştırma Sorularına Cevap Veren Blog Gönderileriyle Güven Oluşturun

Kurumsal SEO söz konusu olduğunda, hemen bir satışa yol açmayacak, ancak yine de markanızın itibarını oluşturmak için değerli olan anahtar kelimeler için üst sıralarda yer almak önemlidir. Bu anahtar kelimelerin çoğu, açılış sayfaları oluşturduğunuz anahtar kelimeler kadar doğrudan işlemsel olmayabilir, ancak yine de ziyaretçilerin ürünleriniz için piyasa araştırması yaptığını gösterirler.

Google’a, sektörünüzle alakalı “araştırma anahtar kelimesi” yazan biri, ürününüzü kullanmak isteyebilecekleri tüm nedenleri onlara söylemeniz için aslında size danışmaktadır. Ancak, onlara arama sonucu olarak bir “ürün açılış sayfası” sunarsanız, bu ziyaretçiler yoğun satış veya dönüşüm odağı nedeniyle sayfadan ayrılacaktır. Bunun yerine, onlarla diyalog başlatmanın ve samimi bir ilişki kurmanın en iyi yolu, sohbet yollu bir blog yazısıdır. Bu blog yazısıyla amacınız, bir satışı hemen gerçekleştirmek değil, ziyaretçilerinize alanınızla ilgili güvenmeleri gereken bir otorite olduğunuzu göstermektir. Gelecekte bir satın alma yapmaya hazır olduklarında, bu güven işe yarayacaktır.

Yüksek Rekabetçi Anahtar Kelimelerde Köşe Taşı (Pillar) Sayfası Oluşturun

Köşe taşı (pillar) sayfaları, belirli bir konuya dayalı uzun ve yoğun içeriğe sahip, arama sonuçlarına hakim olmak için oluşturulan sayfalardır. Bir sektördeki en yüksek rekabete sahip anahtar kelimeler için sıralamanın en iyi yoludur.

Bir tane oluşturmak istersek, her biri yüksek hacimli uzun kuyruklu bir anahtar kelimeyi hedefleyen 5-10 sayfalık bir “kümeye” ihtiyacınız var. Köşe taşı sayfası daha sonra bu sayfaların her birine dahili bağlantı ile bağlanır. Örneğin, “en iyi bulut güvenlik çözümleri 2022”, “bulut güvenliği çözümleri SSS’leri”, “bulut güvenliği çözümleri karşılaştırması” ve “bulut güvenlik çözümleri maliyeti” için açılış sayfası ve blog kümeleri ile bağlantılı köşe taşı sayfası “bulut güvenlik çözümleri” olabilir.

Bunun bu kadar etkili olmasının nedeni, köşe taşı sayfanız ile kümesindeki her sayfa arasında olumlu bir geri bildirim döngüsü oluşturmasıdır. Sistemdeki her sayfa ne kadar üst sıralarda yer alırsa, Google bağlantı verdiği her sayfaya o kadar fazla güven verir. Google ayrıca, web sitenizin belirli bir konuyla “takıntılı” olduğunu görür ve bu, o konuyla ilgili arama sıralamanızı artırır. Kampanyanızın birincil hedefi sektörünüzdeki en geniş arama terimlerinin sahipliğini oluşturmak olduğunda, başarılı olmanızı sağlamanın en iyi yolu köşe taşı sayfa stratejisini dikkatli bir şekilde planlamaktır. Öte yandan B2B şirketler pazarlama kampanyası oluştururken bu adımlara dikkat etmelidir.

Adım 4: Stratejik Bağlantıyı Kullanın

Site dışı SEO ‘da backlink dediğimiz dış bağlantıların önemi yıllar içinde azalırken, hem arama motoru sıralamaları hem de marka oluşturma için en önemli faktörlerden biri olmaya devam ediyor. Bu yavaş ama istikrarlı bir süreçtir ve geniş bir kitle oluşturana kadar içeriğinizin bağlantıları çekmesi biraz zaman alacaktır. Size binlerce dış bağlantıya hızlı bir şekilde ulaşma sözü verenlere karşı dikkatli olun. Google, her türlü “siyah şapka” davranışını belirlemede yıllar içinde çok daha iyi hale geldi ve bunu yapan web sitelerini ağır şekilde cezalandırabiliyor.

Bunun yerine, bağlantı kazanmanın en iyi yolu doğal olarak harika içerik yazmaktır, insanlar içeriğinize bağlantı vermek isteyecektir. Bunu yapmanın en harika yolu, ziyaretçilerin başka hiçbir yerde elde edemeyecekleri değerli veriler ve bilgiler içeren makaleler yazmaktır. Özgün araştırma, özel röportajlar ve kapsamlı analizlerle dolu 3.000 kelimelik bir makaleyi kullanıcılar kendi ağlarıyla paylaşacak ve tüm sektörünüz için değerli bir kaynak haline gelecek çok sayıda okuyucunun ilgisini çekecektir. Kendi Rakipleriniz bile, yeniden bir içerik oluşturmak yerine, Google’ın gözünde arama sonuçlarında başarı kazanmış araştırma içeriğinize bağlantı verebilmektedir.

Sonuç olarak, bu yöntem SEO’nun da ötesine geçer ve genel olarak saygın bir marka oluşturmaya yardımcı olur. Müşteriler, şirketinize güvenmeleri için bir neden verdiyseniz, içeriğinizi paylaşmaya, markanızı tartışmaya ve ürünlerinizi satın almaya isteklidir. Alan adınız ve makalelerinize verilen bağlantılar tüm sektördeki web sitelerinde göründüğünde, bu yalnızca arama görünürlüğünüzü ve Google sıralamanızı artırmakla kalmaz, aynı zamanda müşterilerinizde güven uyandırır.

Genel Olarak Toparlarsak

Bu adımların her birini takip etmek, kurumsal SEO stratejinizin başarılı olmasını sağlayacaktır. Ancak bu kolay olmayacak – sonuçta, bir konu hakkında en iyi içeriği yazmak kulağa kolay gelebilir, ancak uygulama tamamen farklı bir konudur. Kurumsal düzeydeki kampanyaları, yazarlar, editörler, web geliştiricileri, SEO stratejistleri ve kampanya yöneticilerinden oluşan bir kurum içi ekibin oluşturmasını öneriyorum. Bu biraz maliyetlidir. Başka bir seçenekte kurum dış SEO ajansı desteği almaktır. İhracat yapan üretici B2B şirketler uluslararası SEO konusunda bizimle iletişime geçerek tecrübeli bir ekip ile başlangıç yapma fırsatı bulabilir.

Bu makaleyi faydalı bulduysanız ve daha fazlası için, bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. SEO Kılavuzu uzmanları olarak 10 yılı aşkın süredir kurumsal şirketlerin SEO kampanyalarını geliştirmelerine destek oluyoruz.

Barış Özhan

Barış Özhan seokilavuzu.com kurucusu ve SEO uzmanıdır. Yerel ve uluslararası SEO projeleri yönetmektedir. Arama motoru optimizasyonu çalışmalarından edindiği tecrübelerini çeşitli web sitelerinde makale yazarak ve online eğitimler aracılığı ile paylaşmaktadır. Barış Özhan şirketlerin aramadaki organik görünürlüklerini artırmak için optimizasyon çalışmaları yapmaktadır ve 100'ün üzerinde SEO projesinde çalışmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu