İçerik PazarlamaSEO

SEO Uyumlu Eskimeyen (Evergreen) İçerik Nasıl Hazırlanır?

İçerik pazarlaması, herhangi bir işletme için paha biçilmezdir. Ancak içeriğiniz, ne zaman bulurlarsa bulsunlar hedef kitleniz için faydalı olmalıdır. Başka bir deyişle, içeriğiniz her zaman yeşil (Evergreen) olmalıdır.

SEO için her zaman yeşil kalan içerik, kullanıcıların ihtiyaç duyduğu anda tüm doğru bilgileri sunarak markanızı güçlendirebilir. Eskimeyen içeriğin ne olduğuna, nasıl oluşturulacağına ve markanıza nasıl fayda sağlayabileceğine bakalım.

SEO Uyumlu Eskimeyen (Evergreen) İçerik Nedir?

Eskimeyen içerikten bahsettiğimizde, kullanıcılar için uzun vadeli çekiciliği olan içeriği kastediyoruz.

Uzun süre alakalı kalacak ve yayınlandıktan çok sonra web sitenize trafik çekecek bir konuya sahip bir içerik parçasıdır. İçeriğinizin, kullanıcılarınızın ihtiyaçları anında karşılaması gerekir, bu nedenle ilişkilendirilebilir içerik, her zaman geçerli olan ve tüm içerik pazarlama çalışmalarınızın ön saflarında yer almalıdır.

Basitçe söylemek gerekirse, unutulmayan içerik, ertesi gün alakasız hale gelen ve sonraki hafta tamamen unutulan son dakika haberlerinin tam tersidir.

SEO için Evergreen İçerik Nasıl Oluşturulur?

Muhtemelen SEO için her zaman geçerli olan içeriği nasıl hazırlayabileceğinizi ve hangi formatı kullanmanız gerektiğini merak ediyorsunuzdur.

İçeriğin her zaman yeşil kalması için, uzun süre alakalı kalacak bir konuya odaklanması gerekir. Önümüzdeki günleri, haftaları, ayları ve (umarım) yılları ilgilendirecek bir konu seçmelisiniz .

Güncel haberler hakkında yazma dürtüsüne direnin ve bunun yerine insanların yanıtlamak isteyeceği soruların olduğu konulara bakın. Anahtar kelime araştırmasıyla insanların ne aradığını bulabilirsiniz. Bu terimlerin markanızla alakalı olduğundan ve konular hakkında yazma yetkisine sahip olduğunuzdan emin olun.

Ek olarak, kullanılan dil okuyucuya gerçek zamanlı olarak anlam ifade etmelidir. “Bu yıl” gibi ifadeler kullanmak yerine, gerçek yılı söyleyin. Bahsettiğiniz şey aslında 2019’da olduysa ve kullanıcı içeriğinizi 2024’te okuyorsa, bunun gibi ifadeler kafa karıştırıcı olabilir.

Kolayca değişebilecek gerçekler için de bunu aklınızda bulundurun. Örnek olarak, okuyucularını önerilen bir müzeye yönlendiren gezi yazarları, “müze, Salı-Cumartesi 10:00 ile 18:00 saatleri arasında açık” deme eğiliminde olabilir.

Yazı yazıldığı sırada doğru olabilir, ancak bu durum bir kullanıcı sayfanızı bulduğunda değişebilir. Bunun yerine, “müzenin çalışma saatleri uzun, bu nedenle programınıza uygun bir zamanda ziyaret edebilirsiniz” gibi açık uçlu bilgiler ekleyin.

Evergreen İçerik Pazarlama Türleri

Seçtiğiniz içerik türü konuya bağlıdır, ancak her zaman geçerli olan içerik türleri şunları içerebilir:

 • Nasıl yapılır kılavuzları
 • Başlangıç ​​kılavuzları
 • Ürün incelemeleri
 • Durum çalışmaları
 • Ürün karşılaştırmaları
 • [konu veya ürün] geçmişi
 • SSS
 • Satın alma rehberleri
 • Sözlükler (sektörünüzün kullandığı kelimeler için)
 • Web Seminerleri
 • Görüşler

Yukarıdakiler yalnızca birkaç örnektir, ancak fırsatlar sonsuzdur. Unutmayın, her zaman güncel kalan SEO içeriği, bilginizi sergilemek için bir fırsattır, her şey konunuz ve işiniz için doğru içerik türünü bulmakla ilgilidir.

Başlangıç ​​kılavuzu veya ‘nasıl yapılır’ kılavuzu gibi kılavuzlar harika bir fikirdir. Bu parçalar, bir konuyu basit bir dille açıklayarak okuyuculara uzun vadeli değer sunar.

Bununla birlikte, rehberinizin konusunu dikkatlice düşünün. Örnek olarak, insanlar her zaman dişlerini nasıl iyi fırçalayacaklarını bilmek isterler, ancak artık üretimde olmayan bir yazıcının nasıl çalıştırılacağını bilmek isteme olasılıkları daha düşüktür.

Seçtiğiniz konuyla ilgili özel bir alt başlık izleyebiliyorsanız, yapın. Örneğin, “Dişlerinizi nasıl fırçalarsınız” yerine “Dişlerinizi elektrikli diş fırçasıyla nasıl fırçalarsınız” veya “Çocuğunuzun dişlerini fırçalamak için ipuçları” yazabilirsiniz.

Bu iki fikir, doğal olarak daha küçük kitlelere hitap edecek, ancak SERP’de bulunma olasılığı, genel bir arama sorgusundan daha fazladır.

Son olarak, içeriğinize zaman ayırmaya hazır olun; normal bir blog gönderisinden çok daha uzun sürebilir, ancak ekstra çabaya değecektir.

Tüm İçeriğin Her Zaman Yeşil Olması Gerekiyor mu?

İçeriğinizin olabildiğince büyük bir kısmının her zaman güncel olmasını sağlamak önemli olsa da bu her zaman mümkün olmayabilir. Bloglar ve bültenler gibi tanıtım amaçlı içerik pazarlaması, SEO için her zaman geçerli olan içeriğin mümkün olmadığı durumlara iyi bir örnektir.

Yeni bir ürün piyasaya sürüyorsanız, ürünü tartışmak için bir blog yazısı yazma eğiliminde olabilirsiniz. Bu, doğal olarak “yeni ürün yakında” gibi ifadeleri içerecektir.

Bu tür içerikler, daha sonra alakalı olmayacak olsa bile, o anda kullanıcıların dikkatini çekmek için çok yararlıdır. Bu durumda, sürekli güncel olduğu için konudan kaçınmayın, o sırada markanız için yararlıysa, o zaman oluşturmak için doğru içerik türüdür.

Evergreen İçerik Nasıl SEO Dostudur?

Evergreen içeriği viral olmayacak, ancak kullanıcılar tarafından okunacak, izlenecek ve beğenilecektir. Dahası, iyi yürütülürse SEO görünürlüğünüzü zaman içinde artıracağını umuyoruz.

SEO için her zaman yeşil kalan içerik, zaman içinde web sitenize istikrarlı bir şekilde trafik çekmeye, popülaritesini artırmaya ve geri bağlantı kazanma şansını artırarak SERP’lerde daha iyi performans göstermenize yardımcı olmalıdır.

İçeriğinizi Daima Nasıl Yeşil Tutabilirsiniz?

Alaka düzeyini değerlendirmek ve hala yardımcı olup olmadığını ve gerçeklere dayalı olarak doğru olup olmadığını belirlemek için her zaman geçerli olan içerik pazarlamanızı düzenli olarak gözden geçirin. İçerik her zaman yeşil olacak şekilde oluşturulduysa, bu yalnızca küçük bir görev olmalıdır, ancak performansın artmasına neden olabilir.

Sitenizde bağlantı kurabileceğiniz yeni sayfaları ve ayrıca yazdığınız konuyla ilgili yeni bulguları ve gelişmeleri düşünün. Ayrıca, içeriğinizi genişletmek için yeni resimler veya videolar ekleyebilir veya yazıyı, markanızın ses tonuna uyacak şekilde değiştirebilirsiniz.

SEO eskimeyen (Evergreen) içeriğinizi güncelledikten sonra, tarih bilgisi de güncellenecektir. Her zaman yeşil olduğu için, içeriğinizi daha sonraki bir tarihte tanıtmak istediğinizde güncellenen içerik tekrar paylaşılabilir. Bu içeriği sosyal medyada yeniymiş gibi paylaşın ve meyvelerini toplayın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu