SEOTeknik SEO

Teknik SEO ve Geleneksel SEO Arasındaki Fark

Arama motoru optimizasyonu ilk günlerinden bu yana uzun bir yol kat etti. Uygulanması çok daha karmaşık hale geldi ve artık işletmelerin izleyebileceği farklı türde SEO stratejileri var.

Bu blog gönderisinde, teknik SEO ile geleneksel SEO arasındaki farka bir göz atacağız . Buradan, işletmeniz hangi kampanya türünün sizin için doğru olduğuna karar verebilir.

Geleneksel SEO Nedir?

İnsanlar SEO denilince muhtemelen akıllarına geleneksel bir SEO kampanyası gelir. İçerik oluşturma ve optimizasyon, anahtar kelimeler ve bağlantı (backlink) oluşturma gibi çalışmalara odaklanır. Geleneksel SEO, kaliteli SEO çabalarıyla organik arama sonuçlarını ve bir web sitesine gelen trafiği artırmaya odaklanır. Geleneksel modern bir SEO kampanyasında yürütülmesi önemli olan birkaç konu vardır:

Kaliteli İçerik Oluşturma

İşletme web siteniz, web sitelerinde tutarlı, alakalı ve özgün bilgilere sahip olmaya her zaman öncelik vermelidir. Bu üç faktöre sahip olmadan, içeriğiniz kaliteli içeriğe sahip olmayacaktır. İşletmenizin web sitesinde tutarsız bilgiler olması, kullanıcıların ve arama motorlarının web sitenize güvenmemesine neden olabilir. İşletmenizin güncel bilgilere sahip olmaması, kullanıcıların web sitenizi ziyaretinden kısa bir süre sonra diğer rakipler için web sitenizi terk etmesine yol açabilir.

İşletmeniz için anlam ifade eden ve onlar için etkili bir amaç oluşturan değerli içerikler oluşturmak önemlidir. İster daha uzun biçimli içerik parçaları (kılavuzlar gibi) ister blog gönderileri gibi daha kısa parçalar aracılığıyla, etkili içerik oluşturmak için doğru ortamı bulun ve içerik pazarlama planı oluşturun.

Anahtar Kelime Araştırması Yürütme

İşletmeniz, web sitenizin tamamına eklemek için kaliteli içerik yazabilir ve oluşturabilir. Ancak içeriğinize anahtar kelimeler eklemek, içeriğin daha etkili ve optimize edilmiş olmasına yardımcı olur. Arama motorlarının içeriğinizi anlamasına ve okumasına yardımcı olmanın yanı sıra kullanıcıların işletme web sitenizi daha iyi bulmasına yardımcı olur. Anahtar kelime araştırması 21. yüzyılın pazar araştırmasıdır.

Web sitenize ve içeriğinize eklenecek doğru anahtar kelimeleri bulmak için işletmenizin anahtar kelime araştırması yapması gerekir. Orjinal adıyla keyword research yaptığınızda, işletmeniz alakalı her bir anahtar kelimeye dokunmalıdır:

  • Kullanıcı amacı
  • Trafik yoğunluğu
  • Anahtar kelime zorluğu
  • Yerel faktörlerin eklenmesi
  • Rakip web siteleri anahtar kelimeyi nasıl kullanıyor?

Doğru amaca sahip olmayan bir anahtar kelime eklerseniz, web siteniz veya içeriğiniz zaman içinde anlam ifade etmeyebilir veya sıralaması iyi olmayabilir.

Bağlantı Kurma Stratejisi

İçeriğinize anahtar kelimeler eklemenin yanı sıra, bağlantılar eklemek ve etkili bir bağlantı kurma stratejisi oluşturmak, geleneksel bir SEO kampanyası için çok faydalıdır. İster dahili ister harici bağlantılar olsun, içeriğinize bağlantılar eklemek birkaç nedenden dolayı faydalı olabilir:

  • Yüksek kaliteli harici bağlantılara sahip olmak, web sitenizin otoritesini oluşturmanıza yardımcı olur.
  • Web sitenize dahili bağlantılar eklemek, kullanıcı deneyimini iyileştirmeye yardımcı olur.
  • Tüm içeriğinizde dahili bağlantılara sahip olmak, kullanıcıların web sitenizde daha uzun süre kalmasına yardımcı olur.

Bağlantı eklemek önemli olmakla birlikte, web sitenizde gerekli olmayan ve düzeltilmesi veya kaldırılması gerekebilecek bağlantıları gözden geçirin. Gereksiz ve spam içerikli bağlantılara sahip olmak web sitenizin değerini düşürebilir.

Görsel Öğeler

İçerik, optimize edilmiş bir web sitesinin başarısı için çok büyük bir faktör olsa da, görsel unsurlar da eklemek önemlidir. Görüntüler ve video gibi görsel öğeler, daha iyi bir tasarım faktörü yaratmanın yanı sıra ona özgünlük kazandıracaktır.

Resim ve video öğeleri eklediğinizde, bunları anahtar kelimelerle optimize etmek ve meta açıklamaları ile alt açıklamalarını güncellemek de önemlidir. Arama motorlarının bu farklı öğeleri daha iyi tanımlamasına ve anlamasına yardımcı olur. Genel olarak, bunlara sahip olmak daha fazla trafik getirebilir ve kullanıcı deneyimini iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Teknik SEO Nedir?

Teknik SEO bir web sitesinin görünürlüğünü ve performansını optimize etmek için koda ve meta verilere odaklanır. Teknik SEO, web sitesi tasarımı, kodlama vb. dahil olmak üzere sitenizin arka uç alanlarını optimize etmeyi sağlar. Teknik SEO görevlerini gerçekleştirmek, arama motorlarının web sitenizi daha verimli bir şekilde taramasına ve dizine eklemesine yardımcı olur. Yapılabilecek teknik SEO görevlerinden bazılarına birkaç örnek:

Meta Data

Meta veri bilgilerine sahip olmak, arka uç teknik SEO açısından çok önemlidir. Sayfalarınızda meta title, başlık etiketleri ve meta description gibi meta veri bilgilerinizi oluşturduğunuzdan emin olun. Bu öğeleri eklemek, sayfalarınızın dizine eklenmesine ve sonunda SERP’lerde (arama motoru sonuç sayfaları) sıralanmasına yardımcı olur. Meta title, kullanıcıların SERP’lerde göreceği ilk şeydir, meta description (açıklama) ise onlara sayfanın ne hakkında olduğunun bir ön izlemesini gösterir.

Düzenli Site Yapısına Sahip Olmak

Teknik bir SEO kampanyasının başarısında düzenli ve iyi tasarlanmış bir site yapısına sahip olmak son derece önemlidir. Bunu başarmak, Google gibi arama motorlarının site sayfalarınızı düzgün bir şekilde taramasına ve dizine eklemesine yardımcı olur. Ayrıca, sitenizdeki URL yapıları, kategoriler ve breadcrumb navigation gibi faktörleri de etkiler.

Yinelenen İçeriği Bulma (Duplicate Content)

Geleneksel bir SEO kampanyasından bahsetmişken, bir işletme web sitesi için içerik oluşturmak son derece önemlidir. Ancak, bazen yinelenen içerikle sonuçlanan çok fazla içerik olabilir.

Teknik bir SEO bakış açısından, tüm yinelenen içeriği gözden geçirmek ve daha tek tip ve doğrudan olması için birleştirmek veya yeniden yönlendirmek önemlidir. Birden fazla aynı içeriğe sahip olmak, kullanıcılar ve arama motorları için hangisinin en alakalı olduğunu bilmek konusunda kafa karıştırıcı olabilir. Düzeltmek ve yönlendirmek üzere yinelenen içerikleri bulmak için denetim araçlarını kullanabilirsiniz.

Yüksek Site Hızına Sahip Olmak

Hızlı site hızına sahip olmak, herhangi bir web sitesi için son derece önemlidir. Her 4 kişiden 1’inin yüklenmesi 4 saniyeden uzun süren web sitesini terk ettiğini biliyor muydunuz? Bunu akılda tutarak, web sitenizi olabildiğince hızlı olacak şekilde optimize etmek önemlidir.

Web sitenizin site hızını artırmanın birçok yolu vardır. Sitenizin hızlı olmasını hangi faktörlerin etkileyebileceğini görmek için Google’ın PageSpeed ​​Insights‘ını ziyaret ederek başlayabilirsiniz. İşletme web sitenizin sahip olabileceği yaygın teknik SEO sorunlarını düzeltmeye başlamasına yardımcı olabilir.

Mobil Yetenekler

Daha fazla kullanıcı, mobil cihazlarında bilgi arama eğilimindedir. Bunu göz önünde bulundurarak, işletme web sitenizin mobil cihazlarda optimize edilmiş ve uyumlu olması önemlidir. Gezinme faktörlerine, kullanıcı deneyimine, tasarım öğelerine veya içeriğinizin nasıl sunulduğuna odaklanıyor olun, mobil uyumlu bir web sitesine sahip olmak çok önemlidir.

Teknik SEO ile Geleneksel SEO Arasındaki Fark Nedir?

Teknik ve geleneksel SEO arasındaki temel farklardan biri, her kampanya türünün odak noktasıdır. Geleneksel SEO kampanyaları içerik, anahtar kelimeler ve bağlantı oluşturmaya odaklanırken, teknik SEO kampanyaları kod ve meta verilere odaklanır.

Diğer bir önemli fark, teknik SEO’nun yürütülmesi için genellikle geleneksel SEO’dan daha fazla zaman ve çaba gerektirmesidir. Bunun nedeni, bir web sitesinin kodunu ve meta verilerini optimize ederken dikkate alınması gereken daha fazla ayrıntı olmasıdır.

İki kampanya türü arasındaki diğer bir önemli fark, her kampanya türünü yürütmek için gereken beceri setidir. Geleneksel SEO kampanyaları, çoğu pazarlama uzmanı tarafından anahtar kelime araştırması ve içerik oluşturma konusunda temel bir anlayışla yürütülebilir.

Teknik SEO kampanyaları ise düzgün bir şekilde yürütülebilmek için daha teknik bir beceri seti gerektirir. Kodun nasıl okunacağını ve düzenleneceğini anlamanın yanı sıra Google Search Console ve Google Analytics gibi araçları etkin kullanmanız gerekir.

SEO Kılavuzu ile Kazanan Bir Strateji Oluşturma

Peki işletmeniz için hangi kampanya türü doğru? Her iki kampanya türünün de etkili olabileceğini unutmamak önemlidir, bu nedenle önemli olan yalnızca belirli hedeflerinizin ne olduğudur. Hangi yoldan gitmeye karar verirseniz verin, herhangi bir optimizasyon stratejisini uygulamaya başlamadan önce net bir planınız olmalıdır.

Barış Özhan

Barış Özhan seokilavuzu.com kurucusu ve SEO uzmanıdır. Yerel ve uluslararası SEO projeleri yönetmektedir. Arama motoru optimizasyonu çalışmalarından edindiği tecrübelerini çeşitli web sitelerinde makale yazarak ve online eğitimler aracılığı ile paylaşmaktadır. Barış Özhan şirketlerin aramadaki organik görünürlüklerini artırmak için optimizasyon çalışmaları yapmaktadır ve 100'ün üzerinde SEO projesinde çalışmıştır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu