SEO

İşletmeler Neden Teknik SEO’yu Gözden Kaçırmamalı?

Birçok işletme için teknik SEO hala oldukça yeni bir kavramdır ve tam olarak anlaşılamayabilir.

Bununla birlikte, ne tür bir işletme yönetirseniz yönetin, yeni müşterilerin sizi internette bulmasını istemeniz olasıdır; teknik SEO’nun size verebileceği şey budur.

Bu yazıda, küçük, ulusal ve uluslararası işletmelerin SEO’yu neden pazarlama stratejilerinin bir parçası olarak düşünmeleri gerektiğine bakacağız.

Küçük İşletmeler ve Girişim Şirketleri Neden Teknik SEO Kampanyalarına Yatırım Yapmalıdır?

İnsanların ve işletmelerin ulusal veya uluslararası bazda ürün veya hizmet aradığını hayal etmek kolay olsa da, 2020’de akıllı telefondan alışveriş yapanların en az %82’sinin “yakınımda” araması yaptığı görüldü.

Bu nedenle, inanılmaz sayıda insanın online olarak yerel işletmeleri aradığı anlamına gelir, sonuçlar daha da ilginçtir:

 • %84’ü yakınlarında yiyecek araması yaptı.
 • %63’ü belirli ürünleri aradı.
 • %54’ü mağaza saatlerini ve %52’si mağaza konumlarını aradı.
 • %48’i belirli mağazaları veya perakendecileri aradı.
 • %41’i yakınlardaki giyim mağazalarını aradı.

Bununla birlikte, yerel işletmeler bile kendi nişlerindeki diğer kuruluşlarla rekabet edebilmek için güçlü SEO stratejileri uygulamalıdır.

Yeni işletmelerin bir SEO kampanyası yürütmekten korkmasının en büyük nedenlerinden biri, ölçülebilir olmadığına inanmalarıdır.

Ancak SEOKılavuzu’nda, işletmenizin ayrıntılı bir şekilde nasıl performans gösterdiğini anlamanıza olanak tanıyan şeffaf ve anlaşılır raporlar sunuyoruz.

Ayrıca, paydaşların günlük bazda kaydedilen ilerlemeyi net bir şekilde anlamalarını sağlayan uzun vadeli ve kapsamlı bir plan oluşturabiliriz.

SEOKılavuzu Ajansı Yerel Şirketlere Teknik SEO Konusunda Nasıl Yardımcı Olabilir?

Tahmin edebileceğiniz gibi, yerel SEO’nun en hızlı ve en önemli alanlarından biri mobil SEO’dur.

Her ay bir milyardan fazla sesli arama yapıldığından ve bunların %40’ı yerel amaçlı olduğundan, bunun giderek büyüyen bir unsuru da sesli aramadır.

Bu nedenle, küçük ve yerel işletmelerin yerel arama sonuçlarındaki varlıklarını artırmak için sesli aramaya yatırım yapmaları heyecan verici bir fırsat olduğu anlamına gelir.

SEO ajansımız, özgün ve teknik olarak desteklenen içeriğin sunulmasından, yapılandırılmış verilerin kritik bir şekilde uygulanmasına kadar, sesli arama optimizasyonu ve yerel aramanın diğer kritik unsurları aracılığıyla işletmenizin rakiplerin önüne geçmesine yardımcı olabilir.

SEO ajansı olarak yeni teknolojileri keşfetmeyi ve öğrenmeyi seviyoruz ve blogumuzda hem sesli arama hem de yerel SEO ile ilgili birçok kılavuzumuzu okuyabilirsiniz:

Büyük İşletmeler Neden Teknik SEO’ya Yatırım Yapmalı?

Büyük işletmelerin bir dereceye kadar yerel SEO’yu düşünmeleri için hala iyi nedenler olsa da, daha büyük işletmeler söz konusu olduğunda, ulusal ölçekte yeni müşterilere ve kitlelere ulaşma fırsatı vardır.

Şirketler, operasyonlarını ulusal düzeyde yürütebilecek kadar büyüdüklerinde, marka itibarlarının ve görünürlüklerinin hem olumlu hem de tutarlı olmasını sağlamaları gerektiğini söylemeye gerek yok.

SEOKilavuzu.com, teknik olarak yönetilen ve akıllı organik arama kampanyaları aracılığıyla işletmelerin yalnızca itibarlarını korumalarına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda arama motorlarında maksimum görünürlük kazanmaları için güvenilirlik sağlayarak onları lider otoriteler haline getirmelerine yardımcı olabilir.

SEO ekibimiz, teknik yaklaşımların bir karışımıyla, alışveriş, imaj, zengin sonuçlar ve gerektiğinde ücretli reklamcılık için tüm fırsatları bir araya getiren akıllı kampanyalar uygulayarak organik arama kutusunun dışında düşünme yeteneğine sahiptir.

SEO Kılavuzu, Büyük Şirketlere Teknik SEO Konusunda Nasıl Yardımcı Olabilir?

Özellikle büyük web sitelerine sahip işletmelerin, bir web sitesinin içeriği gibi belirgin alanlarını gözden kaçırmaları kolaydır.

Son yıllarda, hem şık hem de minimal web siteleri görmeye başladık, ancak sonuç olarak bu siteler, arama motoru performansında önemli bir itici güç olan içeriği gözden kaçırıyor.

SEO Kılavuzu ekibi, teknik yeterlilikle desteklenen içerik stratejilerini sunmaktan gurur duyar ve 160+ kontrol listesi içerik denetimimiz sayesinde, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi unsuru inceleyen derinlemesine bir analiz gerçekleştirebiliriz:

 • Destekleyici bilgi ve ticari amaçlı içeriğin mobil uyumluluğu.
 • Açılış sayfası optimizasyonu ve anahtar kelime uygulaması.
 • Destekleyici içerik çalışması ve stratejisi.
 • Kullanıcı güven bilgisi.
 • Sosyal medya optimizasyonu.
 • Yapılandırılmış veri işaretleme
 • Dahili bağlantı uygulaması.
 • Bilgi mimarisi.

SEO ajansımızın büyük işletmelere güçlü ve kararlı bir içerik stratejisiyle nasıl yardımcı olabileceği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Uluslararası Şirketler Neden Teknik SEO’ya Yatırım Yapmalı?

Uluslararası erişimi olan veya buna yönelik çalışan şirketlere, SEO için teknik stratejiler uygulamak, birden çok pazarda başarı için kritik öneme sahiptir.

Bazı SEO ajansları size uluslararası SEO’nun farklı ülkelerde web siteleri kurmak kadar basit olduğunu söylese de, gerçek şu ki her şirketin genişlemeyle farklı şekilde ve kendi ihtiyaçlarına ve amaçlarına göre uyarlanmış bir şekilde ilgilenmesi gerekecek.

Örneğin, şirketlerin bir ccTLD (ülke kodu üst düzey alan adı) uygulamaları gerekip gerekmediğini düşünmeleri gerekir; ancak yalnızca dil hedeflemeye odaklansalardı bunu yapmazlardı.

Dikkate alınması gereken bir diğer husus da, arama motorlarının bir web sitesinde aynı içeriğe sahip ancak farklı dillerde sayfalar olduğunu bilmesi için hreflang etiketinin doğru uygulanıp uygulanmadığıdır.

Ayrıca gTLD’ler (genel üst düzey alanlar), alt alanlar, alt klasörler ve parametreler de vardır – bunların hepsinin kendi amacı ve özellikleri vardır.

Ayrıca, herkes aynı arama motorlarını kullanmaz.

Örneğin, Google Birleşik Krallık’ta açık farkla en popüler arama motoru olmasına rağmen, Yandex Rusya’da en popüler olanıdır ve Çin’de arama pazarına Baidu hakimdir.

Ayrıca ABD’de Bing ve Yahoo! her ikisi de Avrupa’da olduğundan çok daha popülerdir, dolayısıyla ABD’yi hedeflemek istiyorsanız bunun da dikkate alınması gerekir.

SEO Kılavuzu Şirketlere Uluslararası SEO Konusunda Nasıl Yardımcı Olabilir?

SEO Kılavuzu, uluslararası SEO konusunda Türkiye’deki öncü ekiplerden biridir, ABD ve Avrupa merkezli şirketler de dahil olmak üzere dünya genelindeki kuruluşlarla çalıştık.

Teknik mükemmellik sayesinde, dünyanın en zorlu uluslararası pazarlarından bazılarında arama motoru başarısı sağlayan ince ayarlı bütünsel bir strateji sunabilmemizi sağlayacak bileşenlere, akıllara ve araçlara sahibiz.

Şirketiniz ister B2B temelinde çalışıyor, ister dünyanın en gelecek vaat eden e-ticaret mağazalarından biri olsun, size rakiplerinizin önüne geçmek ve hedeflemek istediğiniz pazarlarda başarılı olmak için ihtiyacınız olan içgörü ve rehberliği sağlayabiliriz.

Google SEO ve Yandex SEO’dan BING SEO’ya kadar, sizi olmanız gereken yere götürmek için gerekenlere sahibiz.

Önemli ipuçları ve kılavuzlar da dahil olmak üzere uluslararası SEO hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, bağlantıdan göz atın.

İletişimde Olalım

İhtiyacınız olan SEO türü ne olursa olsun, seokilavuzu.com size şirketinizin bireysel ihtiyaçlarına ve isteklerine göre hazırlanmış özel bir SEO kampanyası sağlayacak uzmanlığa sahiptir.

Daha fazlasını öğrenmek için iletişime geçin.

Barış Özhan

Barış Özhan seokilavuzu.com kurucusu ve SEO uzmanıdır. Yerel ve uluslararası SEO projeleri yönetmektedir. Arama motoru optimizasyonu çalışmalarından edindiği tecrübelerini çeşitli web sitelerinde makale yazarak ve online eğitimler aracılığı ile paylaşmaktadır. Barış Özhan şirketlerin aramadaki organik görünürlüklerini artırmak için optimizasyon çalışmaları yapmaktadır ve 100'ün üzerinde SEO projesinde çalışmıştır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu