Kullanıcı Deneyimi (UX)SEO

Arama Amacı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Google’da arama amacı (Search intent) – bazen “kullanıcı amacı” olarak adlandırılır – hedef kitlenizin web sitenizi bulduklarında yalnızca ne aradıklarını değil, aynı zamanda bu aramayı neden yaptıklarını da anlamakla ilgilidir.

İnsanların web sitenizi nasıl buldukları hakkında daha fazla bilgi edinmenin ve SEO uyumlu içeriğinizin beklediğiniz kadar üst sıralarda yer almamasının nedenlerini belirlemenin bir yoludur.

Google’da arama yapan kullanıcıların “anahtar kelime amacı” önemli bir sıralama faktörü haline geldi. Google, insanların bir sonuca tıkladıktan hemen sonra memnuniyetsiz şekilde yeniden arama sonuçlarına ‘geri dönmesini’ istemiyor. Bu nedenle, içeriğinizi hedef kitlenin amacına uygun olacak şekilde düzenleyerek sayfalarınızı iyileştirebilirsiniz.

Google Arama Amacı Nedir?

Arama amacını, hedef kitlenizin bir arama yaptıklarında bulmayı umdukları içerik “türü” olarak düşünebilirsiniz.

Örneğin, bir ürünü araştırmak veya satın almak için veya sadece bir konu hakkında daha fazla bilgi edinmek için belirli bir web sitesini, markayı veya şirketi arıyor olabilirler, aşağıda bunların her birine daha ayrıntılı olarak bakacağız.

Arama amacı için optimizasyon, bir sayfadaki içeriğin türünü veya kategorisini tamamen değiştirmek anlamına gelebilir, ancak sonuçlar, düşük performans gösteren bir sayfayı onunla eşleşen bir anahtar kelime grubu için arama sonuçlarında ilk beş konuma yükseltebilir.

Farklı Arama Amacı Türleri Var mı?

Kullanıcı amacı birkaç farklı biçimde olabilir ve hedef kitlenizin hangi tür arama amacı kullandığını bilmek, içeriğinizi nasıl optimize edeceğinize karar vermenizde büyük rol oynayabilir.

Google’ın Kalite Değerlendirme Yönergeleri uyarınca, arama 4 türe ayrılır: Bilgi sorgusu, site sorgusu, ziyaret sorgusu ve işlem amaçlı sorgu. Bunları kendi kelimeleriniz için arama sonuç sayfası analizi yoluyla veya SERP’lerdeki sayfalarınızdan daha iyi veya daha kötü performans gösterebilecek rakiplerinizin sayfalarından anlayabilirsiniz.

Gezinme Amaçlı Arama Amacı

En temel haliyle gezinme amacı, bilinen bir URL’yi doğrudan tarayıcının adres çubuğuna yazmak yerine, belirli bir web sitesini veya web sayfasını bulmak için bir arama motoru kullanmak anlamına gelir.

Bu sonuçlar muhtemelen sadece bir marka veya şirket adından veya bir kamu kurumunun adından (örneğin bir üniversite) vb. oluşacaktır.

Çoğu tarayıcının, kullanıcıların doğrudan adres çubuğundan arama yapmasına izin verdiğini hatırlamakta fayda var, bu nedenle birçok kullanıcı için gezinme amacıyla arama yapmak, bir URL yazmakla aynı şeydir.

Bilgi Arama Amacı

Bilgi amaçlı arama muhtemelen en geniş kategoridir ve doğası gereği sorgulayıcı olan aramaları içerir, yani nasıl, kim, ne, neden, nerede ve ne zaman gibi soru sözcükleri içeren ve soru işaretiyle bitebilen sorguları içerir.

Bu tür aramaların ardındaki kullanıcı, ‘nasıl yapılır’ kılavuzu, yemek tarifi veya bazı durumlarda bir video eğitimi veya başka bir multimedya sonucu gibi bir sayfadan öğrenmektir.

Bilgi amaçlı aramaların tümü soru sözcükleri içermez. Aslında Google, belirli bir web sitesine gitmeye veya ticari bir ürün bulmaya çalışmak yerine, bir kullanıcının bir konu hakkında bilgi istediğini fark etme konusunda çok akıllıdır.

Konum Amaçlı Arama

Ziyaret sorgusu, konumları ziyaret etmek, onlarla iletişim kurmak veya daha genel olarak konumlarla etkileşim kurmak amacıyla gerçek dünyadaki konumlarla doğrudan bağlantılıdır.

Bunlar genellikle doğası gereği işlemseldir. Örneğin, Google’da en yakın oteli bulmak, kullanıcıyı oda rezervasyonu yapmaya yönlendirmeye çalışır. Bu, her tür konumsal amaç sorgusunda bulunabilir.

Google bu sorgular için farklı sonuçlar sunduğundan, yerel amaca göre uyarlanmış kaliteli içeriğe sahip sayfalara sahip olmak önemlidir.

İşlem Arama Amacı

Son olarak, e-ticaret siteleri için tartışmasız en önemli olan kullanıcı amacı modu (fiziksel ürünler, dijital ürünler ve hizmetler dahil) işlemsel amaçtır.

Bu kategoride, satın almaya hazır olan ve satın alma, indirme, bulma vb. gibi bir yer arayan müşteriler tarafından gerçekleştirilen aramalar yer alır.

Belirli ürün adlarını ve kodlarını içerir ve ayrıca bir satıcı adı veya ücretsiz gönderim, aynı gün teslimat veya tıkla ve al gibi ilişkili bir hizmet gibi bağlamsal bilgileri içerebilir.

Ve Ticari aramalar.

Ticari Amaçlı Arama Amacı

Ticari arama amacı, genellikle ürünleri karşılaştırmak, hizmet sağlayıcıların incelemelerini araştırmak veya belirli bir kategorideki en iyi seçeneklerin listesini görmek isteyen kullanıcıların tercihidir. “2023’ün en iyi dağ bisikletleri”, “android X cep telefonu ve apple iphone X cep telefonunu karşılaştırın” ve “bianchi bisiklet incelemeleri” ticari aramalardır.

Ticari niyetli aramalar, değerlendirme aşamasında ortaya çıkar.

Anahtar Kelime Amacı Nasıl Çalışır?

Kullanıcıların sitenizi bulduklarında hangi kelimeleri ve kelime öbeklerini aradıklarını ve verilerinizde hangi hedef kelimelerin iyi performans göstermediğini görmek için içeriğinizi ve web sitesi analiz verilerinizi denetlerken, anahtar kelime amacı herhangi bir SEO stratejisinde temel bir unsur olmalıdır.

Anahtar kelime amacı için optimizasyona yaklaşmanın iki yolu vardır:

  1. Alakalı amaca sahip SEO anahtar kelimeleri için daha iyi performans gösterecek şekilde mevcut içeriği optimize edin.
  2. Web sitenizde yeterince temsil edilmeyen belirli amaçları hedefleyen içerik oluşturun.

İlk yöntemde, hedef anahtar kelimeleri için iyi performans göstermeyen bir sayfanız olabilir, ancak SEO denetiminiz sırasında bu anahtar kelimeler için en yüksek sıradaki sonuçların tipik olarak farklı kullanıcı amaçlarına karşılık geldiğini keşfedebilirsiniz.

Sayfayı, söz konusu kitlenin amacı için yazılmış yeni içerikle güncelleyerek, sayfanın konuyla ilgili alaka düzeyini artırırsınız, bu da sayfanın daha üst sıralarda yer almasına ve ayrıca daha alakalı trafik çekmesine yardımcı olur, bir kazan-kazan senaryosu.

İkinci yöntemde, web sitenizin herhangi bir satışa veya kara dönüşmeyen çok fazla bilgilendirici veya ticari araştırma araması çektiğini hissedebilirsiniz.

İşlem amacını göz önünde bulundurarak sıfırdan yeni içerik üreterek, “içerik boşluklarını” daha yüksek değerli trafik çekmeye yardımcı olan satış odaklı pazarlama sayfalarıyla doldurmaya başlayabilirsiniz.

Arama Amacına Yönelik En İyi Uygulamalar

SEO’nun yalnızca daha üst sıralarda yer almakla veya web sitenize daha fazla trafik oluşturmakla ilgili olmadığını unutmayın, bu trafiğin bir değeri olmalıdır.

Bu nedenle, arama amacına yönelik en iyi uygulamalar her zaman ticari bir odağa sahip olmalıdır. Yalnızca ilk beş (veya ilk üç veya ilk sıra) arama sıralamasını hedeflemeyin, bunun iş hedeflerinize ulaşmanıza nasıl yardımcı olacağını düşünün.

Amacı Anlayın

Kendinizi hedef kitlenizin yerine koyun: web sitenizde ne bulmayı umarsınız? Bu, müşterileriniz açısından elde etmeyi umduğunuz şeyle örtüşüyor mu?

İkisi arasında bir boşluk varsa, web sitenizin yapacak işleri vardır. Kitlenizin amacına uygun içerik yayınlayarak daha üst sıralarda yer alabilir ve sitenize daha fazla trafik çekebilirsiniz.

Sitenize girdikten sonra, ziyaretçileri bir satın alma işlemi yapmaya veya işletmeniz için değeri olan tanımlanmış başka bir hedefi tamamlamaya yönlendiren dönüşüm hunileri oluşturabilirsiniz.

Anahtar Kelimeleri Seçme

Kullanıcı amacının, seçtiğiniz SEO anahtar kelimeleri üzerinde büyük etkileri vardır ve bu da oluşturduğunuz içeriği şekillendirmeye ve oluşturmaya (veya bir içerik pazarlama uzmanından dış kaynak) yardımcı olmalıdır.

Anahtar kelime amacının site içi organik SEO’yu nasıl etkilediğine derinlemesine bir bakış için Siteniz İçin Mükemmel Anahtar Kelimeleri Seçmeyle ilgili Başlangıç ​​Kılavuzumuzu okuyun .

Web sitesi içeriğinin her zaman güncellenebileceğini unutmayın; bu nedenle bir sayfa, hedef kitlesinin amacı ile beklendiği kadar alakalı değilse, iyi bir eşleşme olana kadar her zaman yeniden ziyaret edilebilir ve revize edilebilir.

Keyword Cannibalisation dan Kaçının

Keyword cannibalisation (anahtar kelime yamyamlığı), aynı birincil anahtar kelimeleri içeren çok fazla sayfa yayınladığınızda ve bunlar SERP’lerde birbirleriyle rekabet etmeye başladığında meydana gelir.

Bu iç çatışma SEO’nuza zarar verebilir ve bundan kaçınılmalıdır. Bu nedenle, farklı kullanıcı amaçlarına hitap etmek için birden çok yeni sayfa yayınlarken bunu akılda tutmak önemlidir.

Bu konu hakkında daha fazla bilgi ve web sitenizdeki anahtar kelime yoğunluğunu denetlemek için bizimle iletişime geçin.

İşletmeniz İçin Arama Amacı Nasıl Kullanılır?

Arama niyeti korkulacak bir şey değil, farkında olunması gereken bir şey. Kullanıcı amacını denetleyerek, sizi web sitenizde yatırım getirisini artırmaya yardımcı olacak SEO anahtar kelimelerine, kelime öbeklerine ve içerik türlerine yönlendiren değerli verileri açığa çıkarabilirsiniz.

Sektörünüzün takvimindeki mevsimsel değişiklikleri ve önemli olayları da hesaba katan bir programa göre yayınlanan yeni sayfalarla derinlemesine bir içerik analizi stratejisinin bir parçası olarak gerçekleştirilebilir.

Online pazarlama ve gerçek dünya faktörlerine ilişkin derinlemesine bilgi birikimini bu şekilde birleştirerek, aşağıdaki özelliklere sahip içerik yayınladığınızdan emin olmalısınız:

  • Arama motoru robotları için değerli görünür.
  • Online hedef kitlenizin ilgisini çeker ve onları dönüştürür.
  • Mevsimsel trendlere ve zamana/yere özgü fırsatlara karşılık gelir.

Tüm bunlar, doğal olarak kullanıcı niyet analizi ve web sitesi analitiği yaparken gerçekten sormanız ve cevaplamanız gereken sorulardır.

İletişimde Olun

SEOKilavuzu.com olarak, arama motoru optimizasyonunun mümkün olan en iyi sonuçları elde etmek için birden çok yöntemi aynı anda kullanmak anlamına geldiğini anlıyoruz.

En son web standartlarını kullanarak sitenizi farklı mobil cihazlar için optimize etmekten, kitlenizin amacına uygun bir içerik planı oluşturmaya kadar, en iyi dijital pazarlama kampanyalarını yapıyoruz.

SEOKilavuzu.com teknik SEO hizmetlerinin, hem masaüstünde hem de mobilde cihazlarda ışık hızında site hızı sunarken, kullanıcı niyetinde daha iyi performans göstermenize nasıl yardımcı olabileceğimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek için bugün bizimle iletişime geçin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu