B2B PazarlamaSEO

Potansiyel Müşteri Kazanmak İçin SEO’yu Kullanma Rehberi

SEO, Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelir. Bu yazıda, Lead Generation (Potansiyel Müşteri Kazanmak) için SEO kullanmanın faydalarından nasıl yararlanabileceğinizi araştırıyoruz. Ayrıca bu rehber devamlı güncelleneceği için tarayıcınızın sık kullanılanlarına eklemenizi tavsiye ederiz.

Başlayalım, SEO Nedir?

Arama Motoru Optimizasyonu veya daha iyi bilinen adıyla SEO, web sitenize gelen trafiğin miktarını ve kalitesini artırma sürecidir. Organik arama motoru sonuçları aracılığıyla bulunarak yapılır. Yani, birinin Google, Bing veya Yahoo gibi arama motorunda ihtiyacı olduğu şeyi aradığında bulunma sürecine denir.

SEO ilkesi bu nedenle çok temeldir. Arama motorlarında bulunarak web sitenize trafik oluşturmak istiyorsunuz. Şimdi burası birçok insanın karmaşıklaştığını düşündüğü yer.

Nasıl bulunursunuz? Basit. İçerik! Web sitenizde yüksek hacimli özgün içerik yayınlayın ve online olarak bulunabilmeniz için bu içerikleri araştırdığınız ve size uygun anahtar kelimeler ile optimize edin. Tabi sadece bununla bitmiyor, site içi çalışmaların yanında, site dışı ve teknik SEO çalışmaları ileri seviye çalışmaların konusudur. Hazırlamış olduğumuz kontrol listesini inceleyerek web sitenizin mevcut durumunu kontrol edebilirsiniz: https://seokilavuzu.com/seo-kontrol-listesi/

Anahtar kelimeler ve hatta kelime öbekleri gibi şeyleri kullanmak, online bulunabilirlik için gerçekten yardımcı olabilir.

Şu senaryoyu ele alalım, İstanbul’da spor otomobiller konusunda iyi bilinen bir otomobil bayisisiniz. Bir içerik yazıyorsunuz ve “Kadıköy’deki spor arabalar” ifadesini ekliyorsunuz.

Bu sinyal, arama motorundaki diğer web siteleriyle rekabet edecek ve insanlar Kadıköy’de spor araba aradıklarında, arama motorunda üst sıralarda görünme şansı yakalayacaktır.

İşletmeniz İçin Neden SEO’ya İhtiyacınız Var?

SEO, birisi işletmenizle alakalı anahtar kelimeler aradığında web sitenizin arama motoru sonuçlarında görünmesini sağlamakla ilgilidir. Arama, başarılı bir dijital pazarlama stratejisinin her zaman çok önemli bir parçası olmuştur.

İnsanlara, ürünlerinize ve hizmetlerinize kolay erişim sağlar ve daha fazla insana ve potansiyel müşteriye ulaşarak, yeni müşteriler kazanmanıza yardımcı olur.

Arama motorları, daha fazla internet kullanıcısına ulaşarak daha fazla potansiyel müşteri elde etmenin yanı sıra, insanların ürünlerinizi ve hizmetlerinizi bulmalarına yardımcı oldukları için her zaman başarılı bir dijital pazarlama stratejisinin önemli bir parçasıdır.

SEO’nun Başlıca Faydaları:

 • Yüksek bir sıralama, daha ucuz, daha hızlı ve daha iyi yatırım getirisi (ROI) sağlayacaktır.
 • İnsanların ürününüz veya hizmetiniz hakkındaki görüşlerini doğrudan etkileyerek marka bilinirliği yaratmaya yardımcı olur.
 • Arama Motoru Optimizasyonu, organik yollarla trafiği artırmaya yardımcı olur; böylece reklam ve promosyon için sıfır bütçe maliyeti ile nitelikli müşteri adayı kazanma fırsatları yaratır.
 • Doğası veya karmaşıklığı ne olursa olsun, her boyuttaki bütçede ve her tür üründe kullanabilirsiniz.

Arama Motoru Optimizasyonuna Neden Önem Vermeliyim?

SEO, kitlenize ulaşmak ve onlarla etkileşim kurmak için çok önemlidir. Ürün veya hizmetiniz hakkında başkalarının görüşlerini doğrudan etkileyerek marka bilinirliği oluşturmanıza yardımcı olur.

Bu size rakiplerinize karşı daha iyi bir avantaj sağlayabilir. Şirketinizin web sitesi için SEO’ya önem vermelisiniz. Çünkü, arama motorları yolu ile sizinki gibi ürün ve hizmetleri arayan nitelikli potansiyel müşterilerden daha fazla gerçek müşteri elde etmenize yardımcı olacaktır. Aşağıdaki grafikte B2B bir işletme web sitesinin organik trafik grafiğini görüyorsunuz, SEO bir defa başladı mı bir daha durdurulamaz!

Anahtar Kelime Sıralamaları: (Semrush Verileri)

Organik Trafik: (Semrush Verileri)

Web Siteme Nasıl SEO Uygulayabilirim?

Hepimiz arama motorunda bir şeyler aradık değil mi? Aslında yaptığınız şey, ihtiyacınız olan bilgiyi bulmak için anahtar kelimeler kullanmaktır.

Anahtar kelime araştırması, başarılı SEO’nun kritik bir unsurudur. Kullanıcıların bilgi, ürün veya hizmet ararken arama motorlarına yazdıkları terimleri bulmayı içerir. Doğru yapıldığında, anahtar kelime araştırması tüm dijital pazarlama çalışmalarınızın sağlam bir temeli olabilir ve verdiğiniz her kararı yönlendirmenize yardımcı olabilir.

Daha fazla trafik çekebilmeniz, satışları artırabilmeniz ve pazarlamanızdan büyük bir yatırım getirisi elde edebilmeniz için web sitenize yönlendiren alakalı anahtar kelimeleri bulmak için kullanabileceğiniz birçok anahtar kelime araştırma aracı vardır.

Anahtar kelime araştırması dışında web sitenizde yapmanız gereken diğer uygulamalar şunlardır:

 • Web Site Mimarisi – Siteniz henüz yapım aşamasındayken işletmenizin konusuna göre yapılandırmanız gerekir. Faaliyet alanı B2B (işletmeden işletmeye satış) veya B2C (işletmeden müşteriye satış) olabilir. Kategori yapısı ve içerik üretimi detaylı bir şekilde planlanmalıdır.
 • Web Sitenizin Hızını Artırın – Web sitesi hızı, arama motoru sıralamalarını etkiler. Google’ın ana hedefi, kullanıcılarına mümkün olan en iyi deneyimi sağlamaktır ve web sitenizin açılma hızı, bu hedefe ulaşmalarına yardımcı olmada büyük bir faktördür. Web siteniz aramaya ne kadar hızlı yanıt verirse, Google onu o kadar yüksek sıralar.
 • Optimize Edilmiş İçeriğe Sahip Blog Sayfa Oluşturun – Daha fazla potansiyel müşteri elde etmek için SEO’yu kullanmanın en iyi yollarından biri, optimize edilmiş içeriklerle dolu aktif bir blog sayfası oluşturmaktır. Blog, başarılı bir web sitesi pazarlaması için ihtiyacınız olan tüm unsurları kazandırır. Düzenli olarak içerik yayınlayarak, esasen taze içerik, anahtar kelimeler, geri bağlantı, görseller, sosyal medya katılımı vb. faydalar sağlarsınız.
 • Uzun Kuyruk Anahtar Kelimeler – Uzun kuyruk kelimeler (long tail keywords) ana anahtar kelimelerinize benzer ve 3-4 kelime uzunluğundadır. Kullanıcılar ihtiyacı olan ürünü veya hizmeti çok farklı terimlerle ve uzun kelimelerle arayabiliyor. Spesifik ve yerel bir işletmeniz varsa sayfalarınızın bulunmasına kolayca yardımcı olur.
 • Mobil Uyumlu Web Tasarımı – Web sitenizi güncellediyseniz veya yakın zamanda inşa ettiyseniz, mobil cihazlara uyumlu yapmış olmalısınız. Ancak, buna dikkat etmediyseniz, mobil uyumlu olmasını kontrol etmeniz gerekir! Web sitenizin masaüstü ve mobil cihazlarda iyi göründüğünden emin olun.
 • Geri Bağlantılar (Backlink) – Kesinlikle deneyimli SEO uzmanları tarafından uygulanmalı, ancak backlink ihtiyacının farkında olmak iyidir. Geri bağlantılar oluşturma, diğer sitelerden kendi sitenize bağlantılar edinme faaliyetidir. Bağlantılar, kullanıcıların web’deki sayfalar arasında kolayca gezinmesine yardımcı olur. Ayrıca, arama motorlarının sitenizdeki tek tek sayfalar arasında ve internetteki tüm web siteleri arasında gezinmesine yardımcı olurlar. Bağlantı oluşturma, potansiyel müşteri kazanma stratejinizde önemli bir unsurdur, ancak olumlu sonuçlar almak istiyorsanız bunu güvenilir bir şekilde yapmanız önemlidir.
 • Aktif Sosyal Medya Kanallarına Sahip Olun – Sosyal medyanın arama motoru optimizasyonuna tam olarak nasıl yardımcı olduğundan emin değilseniz, yalnız değilsiniz. Birçok dijital pazarlamacının, sosyal medyanın SEO üzerindeki etkisi konusunda kafası karışık diyebilirim. Google, sosyal sinyallerin sıralama faktörleri arasında olmadığını söylüyor, ancak sosyal medyanın SEO ile dolaylı bir ilişkisi olduğu iddia edilebilir, çünkü sahip olduğunuz bir sosyal medya varlığı ne kadar fazlaysa, sizinle bağlantı kuracak kişileri çekme olasılığınız o kadar yüksek olur.

Web Sitenizin İçeriği İçin Anahtar Kelimeleri Nasıl Kullanacağınızı Anlama

Anahtar kelimeler, blog yazılarınızı veya diğer içerik biçimlerini yazarken kullanmanız gereken en önemli SEO aracıdır. İçeriklerinizdeki anahtar kelimeleri semantik (anlamlı) şekilde yazmalısınız. Böylece bir okuyucu, anahtar kelimenin tam olarak ne hakkında olduğunu anlayacak ve hatırlayacaktır.

Web sitenizin içeriğine akıllıca yerleştirilmiş anahtar kelimeleri kullanmak, Google, Bing veya diğer arama motorlarının marka mesajınızın neyle ilgili olduğunu ve online olarak sunduğunuz belirli ürün veya hizmetlerle nasıl ilişkili olduğunu belirlemesine yardımcı olacaktır.

Web sitenizin içeriğinde anahtar kelimelerinizi kullanmak, ziyaretçilerin ihtiyaç duydukları bilgileri ararken sitede daha uzun süre kalması muhtemel olduğundan, şirketinizin web sitesine daha fazla hedeflenmiş trafik çekmenize yardımcı olur.

Web Sitenizin İçeriğini Taze Tutmak

Google, arama sonuçları için en iyi içeriği sunmak amacıyla algoritmasını sık sık güncellediği için web sitenizin içeriğini yeni ve taze tutmak çok önemlidir. Bu, sitenizde güncel olmayan bilgiler varsa veya hiç veri yoksa, kötü bir kullanıcı deneyimi nedeniyle organik trafiğinin düşük olacağı anlamına gelir.

Anahtar kelimeleri sayfa başlık etiketlerine ve açıklamalara SEO dostu bir biçimde koymalısınız. Sayfa başlık etiketlerini, blog yazılarınızın veya web sitenizin diğer sayfalarının başlıklarında kullanabilirsiniz.

“Potansiyel müşteri oluşturma” sayfasının başlık etiketi şöyle görünebilir: “SEO, İşletmenizin Online Görünürlüğünü Artırmaya Nasıl Yardımcı Olabilir” – “SEO” ve “artışa yardım” anahtar kelimeleri “Online görünürlük”, başlıkta açıkça belirtilmiştir.

Anahtar Kelimeleri Sosyal Medyada Kullanma

Esasen sosyal medya platformları da birer arama motorudur. Anahtar kelimeler, sayfalara SEO desteği sağladığı ve takipçilerinizin Facebook, Twitter, Linkedin vb. herhangi bir sosyal medya kanalınızda belirli bir konu veya ürün hakkında ne söylendiğini kolayca anlamasına yardımcı olduğu için sosyal medya gönderileri için de önemlidir.

İpucu: Sosyal medyada post açıklamalarını yazarken, ilgili sosyal medya platformunun içeriğinizin ne hakkında olduğunu kolayca belirleyebilmesi için her bir anahtar kelimenin içerik açıklamalarında anlamlı şekilde kullanılmasına dikkat edin.

SEO, Lead Generation (Potansiyel Müşteri Bulma) ile Nasıl Kullanılır?

Organik trafiğiniz üzerinde aktif olarak çalışmak, çok çeşitli ilgili potansiyel müşterilere görünürlüğünüzü artırarak olası satış yaratma faaliyetlerinizi iyileştirmenize büyük ölçüde yardımcı olabilir. Web sitenizin içeriğinde en iyi uygulamaları kullanmak, arama motorları tarafından online olarak daha kolay bulunmanıza yardımcı olacaktır, çünkü arama sonuçları her zaman yeni ve benzersiz zengin içerik ile hedef kitlenizin taleplerine hitap edecek şekilde güncellenir.

Bu da, SEO ve potansiyel müşteri kazanmayı birbirinden ayrılamaz hale getirir, çünkü, dijital görünürlüğünüzü artıracak ve daha fazla potansiyel müşteriyi satışa dönüştürmenize yardımcı olacaktır.

Dijital pazarlamacıların çoğuna göre SEO, potansiyel müşteri oluşturmak için PPC dahil olmak üzere diğer pazarlama stratejilerinden daha iyidir.

Kaynak: https://www.seoreseller.com/blog/new-survey-shows-seo-as-the-1-channel-for-driving-leads

Potansiyel müşteri yaratma çabalarınızı artırmak için SEO’yu etkili bir şekilde kullanmanın birçok farklı yolu vardır:

 • Web sitenizi denetleme
 • Anahtar kelime araştırması yapmak
 • Mevcut sayfa içeriğinin güncellenmesi
 • Rakiplerinizin performansını analiz etme
 • İçerik pazarlama stratejisi oluşturma
 • Backlink stratejisi oluşturma

Başarılı SEO uygulaması, hem arama motorlarını hem de web sitesi ziyaretçilerini memnun etmenize yardımcı olur. Ziyaretçilerinizin deneyiminden ödün vermeden web sitenizi arama motoru algoritmaları için optimize etmenize olanak tanır. Bunu yaparak, web sitenizin organik olarak mümkün olduğunca çok sayıda potansiyel müşteri oluşturmaya hazır olmasını sağlarsınız.

Şirketinizin SEO Stratejisi İçin Blog Yazmanın Önemi

SEO’ya uygun geliştirilmiş blog web sitesine sahip şirketler, aramalarda blog sayfası olmayanlara göre daha üst sıralarda yer alır, bu nedenle blogu dijital pazarlama planına dahil etmek çok önemlidir. Kullanıcı dostu bloglar, şirketinizin markasını tüketicilere etkili bir şekilde gösterebilir, ürünler veya hizmetler hakkında bilgi paylaşabilir, olabilecek soruları veya şikayetleri yanıtlayabilir ve dönüşüm oranlarını artırırken müşterilerden size değerli geri bildirimler verebilir.

Arama dostu SEO için optimize edilmiş bloglar aynı zamanda hedef kitlenizde güvenilirlik oluşturmaya ve kullanıcıları ilgilendikleri konu alanında uzman bir bilgi kaynağı olarak markanıza güvenmeleri için etkilemeye yardımcı olur. Web sitenize daha fazla hedeflenmiş organik trafik getirmek için dijital pazarlama planınızın tüm yönlerine iyi bir SEO stratejisi entegre edilmelidir.

Sadece potansiyel müşteri kazanma amaçlı değil, aynı zamanda markanız hakkında farkındalık oluşturmak içindir. Ayrıca, iyi düşünülmüş bir SEO stratejisi, işletmelerin rakiplerine göre avantaj elde etmesine yardımcı olur; Sitenize erişimi genişleterek, marka güveni oluşturarak ve web genelinde tutarlılığı korurken satışları artırarak.

İpucu: Blog yazısı başlığınızın amacı ile ilgili anahtar kelimeleri ve başlık etiketlerini blog yazısı içeriğinize anlamlı şekilde eklemeyi unutmayın. Bu, arama motorlarının sizi kolayca tanımlamasına ve dijitaldeki rakiplerinizin makalelerinden daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olur.

SEO Kampanyasının Başarısı Nasıl Ölçülür?

SEO başarısını bir kaç platform ve araçla ölçebilirsiniz. Analitik araçlarında gösterilen metrikler, başarının yalnızca bir ölçüsüdür. Ayrıca Google, Yahoo, Bing gibi büyük arama motorlarından şirketinizin sıralaması hakkında bilgi almak için SemRush veya Ahrefs gibi web sitelerini de kullanabilirsiniz.

Düzenli izleme ve incelemeler, sorunları belirlemenize yardımcı olabilir. Ayrıca, optimizasyon sürecinin işletmenizin web sitesine yönelik alakalı organik trafiği yönlendirmek için faydalı olup olmadığını belirlemenize yardımcı olabilir. SEO çalışmalarında başarıyı uzun bir süre boyunca ölçmelisiniz.

Tercihen altı ay veya daha uzun sürebiliyor, böylece arama sonuçları sıralamasında ne kadar ilerleme kaydedildiğini görebilirsiniz.

SEO Başarınızı Ölçmek İçin Kullanabileceğiniz Araçlar

Google Analytics

https://analytics.google.com/analytics/web/

Google Analytics, web siteniz ile ilgili bir çok yönlendirici bilgiyi görmenize olanak tanır. Bu, SEO’nun işletmeniz için ne kadar iyi çalıştığını ölçmeye yardımcı olabilir. Google Analytics’te bulabileceğiniz bilgiler, organik trafiği, sıralama verilerini ve site ziyaretçi etkinliğini içerir. Ücretsizdir.

Google Search Console

https://search.google.com/search-console/about

Google Arama Konsolu, Google’ın arama dizininden SEO bilgisi almanızı sağlar. Arayabileceğiniz optimizasyon verileri, sitenizle ilgili organik sıralamalarınızı, geri bağlantılarınızı ve site performans hatalarınızı görebilirsiniz. Ücretsizdir.

Google Keyword Planner

https://ads.google.com/intl/tr_tr/home/tools/keyword-planner/

Anahtar kelimeler ile ilgili aylık arama hacmi verilerini göstererek SEO’ya yardımcı olur. Bu veriler, anahtar kelimelerimiz ile ilgili Google’da aktif olarak kaç kişinin arama yaptığını görmemizi sağlayan ücretsiz yararlı bir araştırma aracıdır.

SemRush

https://www.semrush.com/

Semrush harika bir SEO aracıdır, çünkü web site denetim verileri, Anahtar kelime analizleri, SEO zekası ve Sektörel rekabet bilgileri sunar. İşletmenizin aramadaki başarısını ölçmenize ve geliştirmenize yardımcı olur. Bu araç ücretlidir.

Google Trends

https://trends.google.com/trends/?geo=TR

Google Trends, Google ile ilgili arama trend verilerini göstererek SEO’ya yardımcı olur. Bu veriler, hedef kitleniz ile ilgili bilgiler içerir ve Google’da aktif olarak gündemi anlayabilmeniz için yararlı bir analiz aracıdır. Ücretsizdir.

Ahrefs

https://ahrefs.com/

Ahrefs, dijital pazarlama ekipleri için faydalı olabilecek teknik kaynakları, bağlantı analizi, anahtar kelime araştırmaları, rakip analizi, sıralama takibi, site denetimleri ve rapor oluşturmak için geliştirilmiş ücretli bir SEO aracıdır

SEO Uzun Vadeli Bir Stratejidir

SEO uzun vadeli bir stratejidir ve çalışmalarınızda tutarlı kalmanız gerekecektir. Arama odaklı dijital pazarlama, diğer pazarlama yöntemlerinden farklı şekilde çalışır.

Her şey web sitenize zamanla daha fazla organik trafiği getireceğini “umduğunuz” optimizasyonları yapmakla ilgilidir. SEO Kılavuzu (seokilavuzu.com) gibi bir SEO ekibiyle çalışırken sadece ‘umut’ unsurunu unutabilirsiniz. Çünkü, web sitenizin arama motorunda üst sıralarda yer almasını sağlamak için varsayım ile değil, uygulanması gereken tüm site içi ve site dışı kuralları yerine getirir.

Bkz: https://seokilavuzu.com/site-disi-seo-bilmeniz-gerekenler/

SEO uzmanlarımız, SEO trendlerini, en iyi uygulamaları takip eder ve işletmelerin dijital hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olacak SEO taktiklerini bilir. Bu ipuçlarını öğrenmek, başarınızı büyük ölçüde artıracaktır. Arama görünürlüğünüzü geliştirin ve şirketinizin web sitesine daha fazla hedeflenmiş organik trafik kazanın.

Sonuç : Müşteri Adayı Oluşturmak İçin SEO Kullanımı

Şirketiniz için daha fazla potansiyel müşteri elde etmek söz konusu olduğunda; SEO, kullanabileceğiniz en değerli araçlardan biridir. İyi bir SEO stratejisinin, potansiyel müşteriler tarafından online olarak bulunmanıza nasıl yardımcı olacağını anlamanız önemlidir.

Organik trafiği web sitemize çektikten sonra lead (müşteri talebi) toplama ve satışa dönüştürme süreci esasen emeklerimizin karşılığını almak için çok önemlidir. Bu adımlar size karmaşık geliyorsa ve bu stratejileri pazarlama süreçlerinize uygulamak için yardım istiyorsanız, bize ulaşabilirsiniz! info[@]seokilavuzu.com

Şirketlerin dijital pazarlama planı oluşturma ve arama motoru optimizasyonu yoluyla satışlarını artırma konusunda uzmanız.

Bu tekniklerden birkaçını farkında olmadan uygulamış olabilirsiniz. Ancak şu andan itibaren, bunların hepsinin özellikle web sitenizin sıralamasını iyileştirmeye yönelik olarak tasarlanmış kurallar olduğunu biliyorsunuz.

Müşteriler arama motorlarında araştırma yaparak aradıklarını buluyorlar. Rakipleriniz karşısında kendinize avantaj sağlamanın zamanı gelmedi mi?

Barış Özhan

Barış Özhan seokilavuzu.com kurucusu ve SEO uzmanıdır. Yerel ve uluslararası SEO projeleri yönetmektedir. Arama motoru optimizasyonu çalışmalarından edindiği tecrübelerini çeşitli web sitelerinde makale yazarak ve online eğitimler aracılığı ile paylaşmaktadır. Barış Özhan şirketlerin aramadaki organik görünürlüklerini artırmak için optimizasyon çalışmaları yapmaktadır ve 100'ün üzerinde SEO projesinde çalışmıştır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu