SEO

SEO Uzmanı Nedir?

Dijital pazarlama hizmetlerine yenilerini eklemek isteyen bir ajans veya stratejik pazarlama ile ilgileniyor olun, iyi bir SEO uzmanından destek almak başarının anahtarıdır. SEO uzmanları, işletmelerin sahip olacağı en iyi pazarlama uzmanlarından biri olabilir.

SEO uzmanı nedir? Diğer dijital pazarlama profesyonellerinden hiçbir farkları yok, ancak nihayetinde müşterilerinizin online başarıya ulaşması için daha iyi bir SEO stratejisi oluşturmaya çalışıyorlar. Bu yazıda, bir SEO uzmanının ne olduğunu, ne yaptığını ve müşterilerinizi başarılı olması için nasıl destekleyebileceklerini tartışacağız.

SEO uzmanı, sahip oldukları işe bağlı olarak çeşitli SEO görevleri için tanımlanabilir. Sonuç olarak, bir SEO uzmanı, bir müşteri için site içi ve site dışı SEO stratejileri oluşturmaya, strateji oluşturmaya, uygulamaya ve analiz etmeye yardımcı olan kişidir. Tipik SEO görevleri, web sitelerini denetlemekten, anahtar kelime araştırması yapmaya, web sitenize değişiklikleri uygulamak ve eklemekten, SEO kampanyası sonuçlarını analiz etmeye kadar farklı olabilir. Ayrıca, bir müşterinin web sitesi için SEO denetimi ve önerileri hakkında müşterilerle veya diğer destekleyici departmanlarla iletişim kurmaktan da sorumludurlar.

seo-uzmani-nedir

SEO Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar?

SEO uzmanının, müşterilere SEO hizmetleri konusunda yardımcı olmak için çeşitli sorumlulukları ve görevleri vardır. Şirketlerin dijital pazarlama stratejileri yoluyla online görünürlüklerini artırabilecekleri yollar bulurlar. Ayrıca, bir müşterinin arama motoru sonuç sıralamasını zaman içinde artıran optimizasyon stratejilerini belirler, uygular ve geliştirirler.

Bu uzmanlar, görevlerin her detayını kendileri gerçekleştirmeyebilir, ancak SEO görevlerini koordine etmeye ve çeşitli yazılım ve tasarım düzenlemelerinin yerine getirilmesini müşterilerine iletmekten sorumludurlar. SEO destek uzmanının günlük olarak çalıştığı belirli sorumluluk ve görevlerden bazıları şunlardır:

Anahtar Kelime Optimizasyonu

Anahtar kelimeler, kullanıcının sorgusuna bir çözüm bulmak için arama motorlarına yazdığı çok fazla aranan kelimeler veya kelime öbekleridir. Bir SEO stratejisi dahilinde, sitelerin SERP’lerde daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olmak için içeriğe anahtar kelimeler uygulanmalıdır. SEO uzmanı, işletmelerin anahtar kelime araştırması yapmasına ve rakip web sitelerini analiz ederek kullanmaları için anahtar kelime önerileri sağlamasına yardımcı olabilir. Anahtar kelime araştırmasına aynı zamanda pazar araştırması diyebiliriz. 21. yüzyılın pazar araştırması anahtar kelime araştırmasıdır.

Site İçi Optimizasyon

Web sitenizin içeriğine anahtar kelime açısından zengin içerik eklemenin yanı sıra, SEO uzmanlarınızın önerebileceği başka site içi SEO stratejileri de vardır. En büyük çaba, kullanıcıların bir işletmeyi sadece bulmasına ve tanımasına yardımcı olmak değil, arama motorlarının da aynısını yapmasıdır.

Arama motorlarının bir işletmenin kim olduğunu ve neden online bir dijital varlık oluşturmaya karar verdiklerini anlamalarına yardımcı olmak için SEO uzmanı tarafından denetim ve düzenlemeler yapılır. İşletme web siteleri arama motorları için optimize edildiğinde, daha üst sıralarda yer alma ve kullanıcıların bir web sitesine güvenme olasılıkları o kadar artar.

Link Geliştirme Stratejileri

Bir web sitesine dahili ve harici bağlantılar oluşturmak, SEO stratejisi için son derece faydalı olabilir. SEO uzmanları, hangi bağlantıların oluşturulmasının en değerli olduğu, hangilerinin trafik kazanmaya yardımcı olduğu ve hangi kaliteli kaynakların kullanılmasının iyi olduğu konusunda yardımcı olabilir. Bir işletmeyle ilgili ve web sitesine bağlanan kaliteli kaynaklar, web sitelerinin SERP’lerde daha değerli hale gelmesini sağlar.

Özel İçerik Oluşturma

Doğru anahtar kelimeleri eklemenin yanı sıra SEO uzmanları, işletmelerin anahtar kelime açısından zengin içeriği oluşturmasına yardımcı olabilir. Bir işletme web sitesine içerik ve bilgi yazarken, siteyi gereksiz bilgilerle doldurmamak önemlidir. Optimize edilmiş ve müşteriler için faydalı olan bir web sitesine içerik eklemek, müşterilerin sitede ve SERP’lerde daha kolay bulmasına yardımcı olur. SEO uzmanları, bir müşterinin web sitesi için hangi tür içeriğin en iyi olduğu konusunda fikir ve yön sağlamaya yardımcı olabilir.

SEO Danışmanlığı

SEO danışmanları, en ideal ve faydalı kampanyaları oluşturmaya yardımcı olmak için sürecin her adımında olmalıdır. Denetimi, analizleri, ilerlemeyi ve uygulanacak en iyi SEO uygulamalarını sağlamak için işletmeler ile aylık veya düzenli görüşme yapmalıdır. Bu görüşmelerde, müşterilere belirli stratejiler önermeli ve SEO hedeflerinin yanı sıra iş hedeflerini tartışmalıdırlar.

Hizmet ve Performans Raporlama

SEO uzmanları, ilerlemeleri takip etmek ve analiz etmek için genellikle bir tür SEO Raporlama tablosu kullanır. SEO’yu ve zaman içinde sıralamaları iyileştirmeye yardımcı olmak için web sitelerinin performansını analiz etmek ve değerlendirmek için verileri kullanırlar. SEO uzmanları, müşterilerin zaman içindeki başarılarını takip etmelerine yardımcı olmak için bu performans platformlarıyla çalışır.

Başarılı Bir SEO Uzmanının Özellikleri

SEO uzmanları, yalnızca görevlerini başarılı bir şekilde gerçekleştirmeye yardımcı olmakla kalmayıp aynı zamanda müşterilere iş geliştirme açısından yardımcı olacak bilgi ve anlayışa sahip olmalıdır. İşte SEO uzmanınızın sahip olması gereken birkaç özellik:

SEO’yu Anlamak

SEO uzmanı sitedeki her uygulamayı kendisi gerçekleştirmese bile, SEO türünün nasıl çalıştığına dikkat etmeleri önemlidir. SEO uzmanlarının dikkat etmesi gereken üç tür SEO kategorisi şunlardır:

Site İçi SEO: Bu, bir web sitesinde yapılan optimizasyon çalışmalarını ifade eder. İçeriğinize çeşitli anahtar kelimeler, meta açıklamalar, başlık etiketleri, dahili bağlantılar vb. düzenlemeler yapılır.
Site Dışı SEO: Bir web sitesini dış çabalarla güçlendirmeye yardımcı olmak için yapılan SEO optimizasyon çalışmalarını ifade eder. Bağlantı oluşturma çabaları, itibar yönetimi, misafir bloglama vb. gibi harici çabalardır. Esasen bir web sitesine değer katmaya yardımcı olmak için yapılan tüm site dışı çalışmalar diyebiliriz.
Teknik SEO: Bu, bir web sitesindeki kodlama yapısını ifade eder. Web sitesi analizi yapmak, teknik SEO’yu iyileştirmek için yapılabilecek çalışmaları ortaya çıkarmaya yardımcı olur. Bu çabalar arasında mobil uyumluluğu, site hızı, dizine ekleme, taranabilirlik vb. konular yer alır. Bunların tümü, bir web sitesinin nasıl çalıştığını, nasıl performans gösterdiğini ve diğer online faktörlerle birlikte çalıştığını etkiler.

Oluşabilecek SEO Sorunlarını Anlayın

İster yaygın SEO sorunları, ister sektöre özgü bazı sorunlar olsun, SEO uzmanları çok yönlü profesyoneller olmalı ve ortaya çıkan sorunlara yardımcı olabilmeli veya bunları yönetebilmelidir.

Bu sorunlar, web sitesi barındırma, güvenlik sorunları, sitede gezinme gibi web sitesi faktörlerinden veya Google Analytics’teki analitik izlemeden de kaynaklanabilir. SERP analizi veya Google Search Console gibi taranabilirlikle ilgili hatalar da olabilir. Bir işletme herhangi bir SEO sorunuyla karşılaşırsa, yardımcı olacak bilgili bir SEO uzmanı olmalıdır.

Büyük Resmi Düşünün

SEO uzmanları, işletmelerin hedeflerini ve yeteneklerini anlamalarına yardımcı olmak için vardır. Müşterilere teknik alanda yardımcı olmanın yanı sıra, işletmelerin SEO ile ne kadar büyüyebileceğini görmelerine yardımcı olmalıdır. SEO’nun daha uzun vadeli bir pazarlama stratejisi olduğunu ve ilerleme kaydetmenin en az 6 ay sürebileceğini unutmamak önemlidir. SEO uzmanları, bu beklentileri iletmek ve SEO’ya başarılı bir şekilde yaklaşmak için yeni stratejiler ve yollar sunmak için oradalar.

Her Zaman Erişilebilir Olun

SEO uzmanının her zaman birbiriyle sürekli iletişim halinde olması gerekir. SEO zaman alsa da, yol boyunca yapılan değişiklikleri ve ilerlemeyi not etmek yine de önemlidir. Yinelenen bir programa sahip olmak, bir SEO kampanyasının ilerlemesini kontrol etmenize yardımcı olabilir. Bunun yanı sıra hedefleri ve beklentileri tartışın ve tanımlayın.

SEO Kılavuzu’ndan Profesyonel SEO Desteği Alın

SEO Kılavuzu, Türkiye’deki küçük ve büyük ölçekli işletmeler için bir numaralı SEO ajansıdır. Organik trafik ajansımız, her sektördeki işletmelerin SEO başarısını en üst düzeye çıkarmasına yardımcı olur. Bu yazımızda SEO uzmanı nedir? sorusunun cevabını vermeye çalıştık.

Uzmanlarımız, müşterilerine sürekli ulaşılabilir ve telefonda yardımcı olur, satış yapmanıza yardımcı olur ve şirketinizin dijitalde işlerini geliştirmesini sağlar. İşletmenize SEO desteği almayı düşünün ve gerisini bize bırakın.

Barış Özhan

Barış Özhan seokilavuzu.com kurucusu ve SEO uzmanıdır. Yerel ve uluslararası SEO projeleri yönetmektedir. Arama motoru optimizasyonu çalışmalarından edindiği tecrübelerini çeşitli web sitelerinde makale yazarak ve online eğitimler aracılığı ile paylaşmaktadır. Barış Özhan şirketlerin aramadaki organik görünürlüklerini artırmak için optimizasyon çalışmaları yapmaktadır ve 100'ün üzerinde SEO projesinde çalışmıştır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu