İçerik PazarlamaSite içi SEO

SEO Metin Yazarlığı Kılavuzu

Son yıllarda oldukça popüler hale gelen SEO uyumlu metin yazarlığı, birçok kişi tarafından oldukça merak edilmekte ve araştırılmaktadır. Bizler, SEO KILAVUZU olarak metin yazarlarının birbirinden farklı dünyalarının kapısını aralayacağız.

Metin Yazarlığı Nedir

Süslü cümlelerimizi bir kenara bırakıp, metin yazarlığının kelime kökenine ve mesleki açıklamasına bir ışık tutalım. Metin yazarlığı kavramı uzun yıllardır hayatımızda olan fakat son yıllarda oldukça fazla ihtiyaç duyulan ve en gözde meslek alanları arasına giren popüler bir meslek haline gelmiştir.

Metin yazarı kısaca; yayıncılık sektörü, dijital mecralar veya sosyal medya gibi ortamlarda yaratıcı ve özgün içerikler üreten kişidir.

Araştırmayı, okumayı, yeni şeyler üretmeyi seven ve en önemlisi yazmayı seven, kalemi güçlü kişilerdir. Çoğunlukla teknoloji alanında yazılar hazırlayan metin yazarları, birbirinden farklı pek çok sektör için içerik üretebilirler. Böylece her meslek hakkında bilgi sahibi veya her konu hakkında fikir sahibi olabilirler. Metin yazarları, mesleki gelişimin yanı sıra yaptıkları araştırmalarla genel kültürlerini çok fazla genişletir ve farklı konularda fikir sahibi konumuna gelirler.

Metin Yazarının Görevleri Nelerdir

Dışarıdan bakıldığında her ne kadar çok havalı ve rahat bir iş alanı olarak görülse de metin yazarlarının çok fazla sorumluluğu vardır. Metin yazarlarının başlıca görevleri şunlardır:

  • Ele aldıkları konuyla ilgili derin ve doğru araştırmalar yapmak,
  • Buldukları bilgileri kendi tecrübe ve bilgileriyle harmanlayıp yazmak,
  • Türkçe dil bilgisi kurallarına hakim olmak,
  • Her zaman özgün ve yaratıcı olmak,
  • Ele aldıkları konuyla ilgili okuyucuyu her acıdan tatmin etmek, kafasında herhangi bir soru işareti bırakmamak,
  • Gerektiği durumlarda yazıları görsel ile desteklemek, photoshop ve görsel ayarlarını yapabilmek,
  • Yazıyı zamanında ve en doğru şekilde hazırlamak.

Freelance Metin Yazarlığı Nedir

İnternetin her gün daha fazla hayatımıza girmesiyle veya internetin hayatımız olmasıyla ortaya çıkan metin yazarlığı, bu sayede kendine çok önemli bir yer edindi. Son zamanlarda oldukça fazla duyduğumuz “Freelance” sözcüğü neredeyse metin yazarlığıyla bir kombin haline geldi. Peki bu işi yapan kişiler, “Freelance metin yazarıyım” derken ne demek istiyor?

Freelance, terimi hayatımıza İngilizce’den girmiş terimdir ve “serbest zaman” anlamına gelmektedir. Yani freelance metin yazarı diyerek aslında “serbest yazar” demiş oluyoruz. Freelance metin yazarları, herhangi bir kurum veya şirkete bağlı kalmadan, kendi belirlediği saat ve zamanlarda evinden çalışan kişilerdir. Bu kişiler, müşteriden gelen isteklere yönelik yazılar hazırlar. Müşteriler, yazıyı hazırlayacak yazarlara, kelime sayısı, konu ve anahtar kelime gibi taleplerini bildirir. Freelance yazarlar, bu talepleri dikkate alarak bir yazı hazırlar, mail veya farklı yollarla müşteriye ulaştırırlar.

Metin Yazarlığı ve Sosyal Medya

Metin yazarlığı, günümüzde pek çok alanı kaplamakta olan bir meslek haline gelmiştir. Bunlardan en önemlisi ise dijital mecralar ve sosyal medyadır. Sosyal medya denildiğinde akla ilk gelen mecralar, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube’dur. Bu platformlarda son yıllarda oldukça yaygın hale gelen bir pazarlama sirkülasyonu oluşmuştur. Kullanıcılar, web sitelerini destekleyici sosyal medya hesapları açarak, ürünlerini buradan satmakta veya sitelerinin tanıtımı yapmaktadır. Metin yazarları ve sosyal medya konusu ise bu kısımda birleşmektedir.

Herhangi bir tanıtım ya da pazarlama sayfası açtıysanız, bunun için mutlaka bazı yazılara ve içeriklere ihtiyacınız olacaktır. İçerik editörü olarak da bilinen metin yazarları, sizler için uygun post, tweet, gönderi ve story oluşturarak, belli bir amaç doğrultusunda yayınlamanızı sağlayacaktır. İçerik editörünü sosyal medya uzmanından ayıran fark ise editörün herhangi bir raporlama ve reklam faaliyetine girişmemesidir. Sosyal medya uzmanı, bir kurumun bütün sosyal hesaplarını yöneterek, gelen mesajlara geri dönüş yapar ve ay sonunda bunların kuruma kattığı faydaları raporlar. Metin yazarı veya içerik editörü sadece belirli bilgiler üzerinden araştırma yapıp ve yazı hazırlayarak sosyal medya uzmanına iletir.

Altın Değerinde Bir Kavram SEO! Peki SEO Metin Yazarlığı Nedir

Daha önce yayınladığımız yazıda bahsettiğimiz SEO kavramı, metin yazarlığında da oldukça önemlidir. Hayatımıza köklü bir giriş yapan “Search Engine Optimization” yani “Arama Motoru Optimizasyonu” kısa adı ile SEO, Google tarafında geliştirilen kaliteli bir çalışmadır. SEO uygulamasının başlıca amaçlarından biri, web sitelerin arama esnasında görünürlüğünü arttırmaktır. SEO içerik yazarlığı ise bu kısımdan sonra önem kazanmıştır. Yani bir web sitesi için yazı hazırlayan bir yazar, anahtar kelime ve kelime öbeklerini yazı içerisinde ne kadar doğru kullanırsa web sitesi veya web sayfası arama motorunda o kadar üst sıralara çıkacaktır. SEO içerik üreticileri aslında konu ile ilgili anahtar kelimelerin düzgün bir biçimde kullanılmasından yararlanır. Burada vurgulanmak istenen, anahtar kelimelerin ne sıklıkla kullanıldığı değil, metine ve konuya ne kadar uyumlu olduğudur. Çünkü son yıllarda oldukça gelişen arama motorları, kullanıcıya sunacağı içeriklerin kalitesini ölçümleyebilecek durumdadır.

O Kadar Övdük, Peki Nasıl Metin Yazarı Olabiliriz

Yazının bu kısmına kadar geldiğinizde eğer aklınıza “Ben neden yapmıyorum?” diye bir soru geldiyse merak etmeyin sizler için açıklayacağız. Metin yazarı olmak için lisans, ön lisans gibi herhangi bir yüksek öğretim mezuniyete çok fazla ihtiyacınız olmayacak. İhtiyacınız olan en önemli şey ise yazmayı, okumayı ve araştırmayı seviyor olmanız. SEO metin yazarı olmak için sahip olmanız gereken yetkinlikler şöyledir:

İyi derece imla ve dil bilgisine sahip olmak.

Araştırmayı sevmek ve yeniliklere açık olmak.

Yazmaktan, okumaktan keyif almak.

Yaratıcılık yeteneğine sahip olmak.

Sürekli olarak öğrenmeye açık olmak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu