SEO

Finansal Hizmetler Sektörü için SEO İpuçları

Bankalar ve finansal hizmetler için SEO söz konusu olduğunda, her şey güven ile ilgilidir. Kullanıcılar paralarını sizden alıyor, bu nedenle, kullanıcının hizmetlerinizden tam olarak ne istediğini sağlayan bir site sağlayarak hedef kitlenizde yüksek düzeyde güven oluşturmanız çok önemlidir.

Güven aynı zamanda, Google’ın Arama Kalitesi yönergelerinin bir unsuru olan EAT (Uzmanlık – Yetki – Güvenilirlik) için de önemli bir faktördür ve YMYL (Paranız ve Hayatınız) sitelerinde önemli bir rol oynar.

Ayrıca, ziyaretçilerinizin finansal durumlarıyla ilgili tavsiyeler verirken, kullanıcınızın niyetiyle eşleşen doğru türde anahtar kelimeleri hedeflemelisiniz.

finansal-hizmetler-sektoru-icin-SEO-ipuclari

Finansal Hizmetlerle İlgili Anahtar Kelime Araştırması

Amaç Farkına Dikkat Edin

Finansal hizmetler için anahtar kelime araştırması yaparken, SERP’lerde meydana gelen niyet değişikliklerinin farkında olmak önemlidir. Örneğin, “online bankalar” anahtar kelimesi Fibabank, Yapı kredi ve İşbank gibi şirketlerin ticari sonuçlarını gösterirken, Türkiye Bankalar Birliği gibi bilgilendirici içerik sonuçları da görürsünüz.

online-bankalar

Kullanıcı Sorularını Yanıtlayın

Finans, aramızdaki en para meraklısı için bile karmaşık bir konu olabilir. Finans sektörü için SEO yaparken kullanıcılarınızın sorduğu soruları net ve öz bir şekilde yanıtlayan içerikler üretmeniz çok önemlidir. Hedef kitleniz kendi paralarını yönetme konusunda yeni olan genç nesil ise özellikle önemlidir. Örneğin, “swift kodu nedir” arama terimi, Türkiye’de aylık 4.000 arama hacmine sahiptir.

Finansal hizmetler için SEO gerçekleştirirken SSS ve bilgi içeriği sağlamak çok önemlidir. Müşterilerinizin bankacılığı daha iyi anlamalarına yardımcı olacak ve sitenize trafik çekmek için popüler arama sorgularını hedeflemenize yardımcı olacaktır.

Yüksek arama hacimli terimlerin yanı sıra, ayda sıfır arama hacmine sahip SSS’leri incelemeye değer.

Müşterilerinizin kullandığı gerçek sorulara bakmak, anahtar kelime araçlarında çok büyük hacimler göstermeyebilir, ancak içerik üretmek için değerli sorgular bulmanın etkili bir yoludur. E-posta, canlı sohbet veya sosyal medya gibi destek hatlarınız, müşterileriniz için faydalı içeriğe dönüştürülebilecek SSS’ler için altın madenleri olabilir.

Yalnızca belirli sorguları derinlemesine inceleyerek uzmanlığınızı göstermekle kalmaz, aynı zamanda kullanıcılarınız bu soruları sorduklarında onlara bağlanabilen sayfalar oluşturmanıza olanak tanır ve potansiyel olarak müşteri desteğinizin yönetimini kolaylaştırır.

Kitlenizi Tanıyın

Bir finansal hizmet olarak, kullanıcılar söz konusu olduğunda muhtemelen çeşitli bir demografik yapıya sahip olacaksınız. Öğrencilerden ebeveynlere ve emeklilere kadar müşteri tabanınız çok geniş olabilir. Bunu göz önünde bulundurarak, bu grupların her biri ve daha da önemlisi mevcut finansal durumları ile ilgi uyandıran içerik oluşturmak önemlidir. Örneğin, ilk kez satın alma yapanları hedefleyen ipotek ile ilgili içerik üretmek veya öğrenciler için fatura masraf düşürme ipuçları.

Kullanıcılarınızı ve mali aşamalarının her birinde ihtiyaç duydukları mali yardımı anlamak, uzun süreli müşteriler oluşturmada anahtar olabilir. Bu iç görüye sahip olmak, ilgili makaleler, konu kümeleri ve birbiriyle bağlantılı içerikler üretmenize yardımcı olarak blogunuzu veya tavsiye sayfası oluşturmanıza da yardımcı olabilir.

Site içi SEO ve Finansal Hizmetler için Talep Oluşturma

Finansal hizmetler ve bankalar, YMYL içeriği (Senin Paran, Senin Hayatın) çatısı altına girmektedir. Google’ın YMYL sayfaları için son derece yüksek bir Sayfa Kalitesi derecesine sahip olması nedeniyle, içeriğin mümkün olan en yüksek standartta EAT’ye (uzmanlık, otorite, güvenilirlik) uyması gerektiği anlamına gelir. Bunu göz önünde bulundurarak, yazdıkları konuyu tam olarak anlayan kişiler tarafından hazırlanmış, uzmanların rehberliğinde tavsiye içeriğine sahip olması çok önemlidir.

Tüketici Tavsiyesi

Kullanıcılara finansal tavsiyeler sağlayan, güncel olaylarla ilgili uzman içeriği, müşterilerden güven ve sadakat kazanmaya ve Google’dan uzmanlık kazanmaya da yardımcı olabilir. Örneğin, sokağa çıkma kısıtlamalarının etkileri nedeniyle mücadele eden KOBİ’leri hedefleyen tavsiye içeriği veya artan yaşam maliyeti nedeniyle hane halkı bütçelerini daraltabilecek aileler için para tasarrufu ipuçları oluşturmak. Bu değerli rehberler, müşterilerinize zor zamanlarda yardımcı olmak için anahtar olabilir ve onlara yardım etmek için yanlarında olduğunuzu gösterir.

Negatifleri Önceden Düşünün ve Kullanıcıları Koruyun

Tüketicilerin dolandırıcılıktan korunmasına yardımcı olmak önemlidir. Kimlik avı yöntemleri şu anda çok yaygın ve birçoğu kullanıcılardan paralarını taşımalarını, aksi takdirde saldırıya uğrama riski olduğunu söylüyor.

Bu dolandırıcılardan bazıları, bu dolandırıcılara karşı tedbirli olanlara bile son derece inandırıcı gelebilir. Bankaların ve finansal hizmetlerin, kullanıcılara en son taktikler ve nelere dikkat edilmesi gerektiği hakkında bilgi veren içerikler üretmesi önemlidir.

Bir dolandırıcılığın nasıl tespit edileceğine ve bilgisayar korsanlarından nasıl kaçınılacağına dair ipuçları ve tavsiyeler sunmak ve müşterilerinizi korumak çok önemlidir.

Otoriterlik

Bahsedildiği gibi, EAT, Google’ın Arama Kalitesinde ve sıralamalarınızı nasıl belirleyebileceği konusunda önemli bir unsurdur ve bu yönergelerin merkezinde otorite yer alır. İçeriğinizin otoritesini gözden geçirmek, blog gönderilerindeki yazar bağlantıları da dahil olmak üzere bir dizi faktör tarafından belirlenebilir.

İçerik, konunun uzmanı ve finansal hizmetler sektöründe saygın bir isim tarafından üretilmişse, bunu yazar biyografisine dahil etmek, verilen tavsiyenin kalitesini belirlemeye yardımcı olabilir. Alanında güvenilir bir isim olan biri tarafından oluşturulan içeriği yayınlamak, sitenizdeki bilgilerin kullanıcılar için değerli olduğunu göstermeye yardımcı olabilir.

İncelemeler ve Bağımsız Anketler

İncelemelerin faydalarını hepimiz biliyoruz ve bu finans SEO’su için de farklı değil. Hizmetinizin parlak yorumları, hem mevcut hem de yeni müşterilerle güven oluşturmanın anahtarıdır.

Ayrıca, Google’a müşterilere değer sunan güvenilir bir hizmet olduğunuzu göstererek EAT kriterlerine bağlı kalmaya da yardımcı olabilirler. Kullanıcılar, finans sağlayıcılarından yüksek düzeyde müşteri hizmeti isterler, bu nedenle bunu sağlayabileceğinizi gösteren referanslar, güven oluşturmak ve yeni müşteriler kazanmak için hayati olabilir.

Bağımsız anketlerde üst sıralara çıkıyorsanız, bu aynı zamanda kullanıcılara ve arama motorlarına güvenilirliğinizi göstermede değerli bir varlık olabilir.

Finansal Hizmetler için Teknik SEO Fırsatları

Teknik olarak sağlam bir siteye sahip olmak, finansal hizmetler için SEO’nun temel bir unsurudur ve kullanıcılarınız ve arama motorları arasında güvenilirlik oluşturmaya yardımcı olmanın bir yoludur.

Sayfa Hızı

Müşteriler, hesaplarına ve mali durumlarına hızlı bir şekilde erişmek isterler, bu nedenle onları yavaş bir siteyle bekletmek bazı kullanıcıların canını sıkabilir. Bu durum, GSC’deki kullanıcı deneyimi puanlarınıza zarar verebilir ve organik sıralamalarınızı olumsuz etkileyebilir.

Mükemmel sayfa hızına sahip olmak, müşteri hizmetleriniz için değerli bir varlık olabilir. Bir müşterinin banka işlemleriyle ilgili sorunları varsa veya çalınan bir kartla ilgili sizi uyarmak istiyorsa, müşteriye zamana duyarlı sorunlar için mümkün olan en kısa sürede yardımcı olmak için hızlı hizmet hayati önem taşır.

Güvenlik

Finansal hizmet sağlayıcılar için güvenlik ve mahremiyetin çok önemli olduğunu söylemeye gerek yok. Kullanıcıların finansal verilerinin işlenmesi, kullanıcıları korumak için en üst düzeyde gizlilik ve güvenlik özellikleri gerektirir. Hassas bilgiler içeren sayfaların dizine eklenmediğinden veya arama sonuçlarında gösterilmediğinden emin olmak, bilgileri güvende tutmak için önemlidir.

Dahili Bozuk Bağlantılar

Sitenize dahili bağlantılar eklemek, kullanıcıları ilgili sayfalara veya daha fazla bilgiye doğru yönlendirmede yardımcı olabilir. Bununla birlikte, URL’ler yönlendirme olmadan değişirse bunlar hızla bozulabilir, bu nedenle site genelinde bozuk dahili bağlantıları düzenli olarak kontrol etmelisiniz. Bir kullanıcı daha fazla bilgi almak için 404’e gelirse, bu durum, oluşturmak için çok uğraştığınız güveni hızla kaybedebilir.

Bir arama motoru, değerli bir YMYL sayfası yerine bir 404 sayfası bulursa, Google’ın sayfanın kalitesini nasıl algıladığını ve potansiyel olarak kullanıcılar için düşük bir değer olarak görmesini de etkileyebilir.

Navigasyon

Net ve kullanımı kolay bir site içi gezinme, bir banka veya finans web sitesi için çok önemlidir.

Bu sektör kafa karıştırıcı olabilir. Pek çok farklı seçenek ve bilgi mevcutken, bir banka için site mimarisi üzerinde çalışmak, bağlanmak isteyebileceğiniz çok sayıda alan nedeniyle hızla çığ gibi büyüyebilir. Müşterilerinizin kullanımı kolay bulacağı kısa ve yapılandırılmış bir akış oluşturduğunuzdan emin olmanız önemlidir.

Net bir site içi gezintisi, arama motorlarının sitenizdeki sayfaları taramasına da yardımcı olabilir – Google’ın en önemli sayfalarınızı ve değerli içeriğinizi verimli bir şekilde bulmasına yardımcı olur.

Özetlemek gerekirse, başta ve yukarıda bahsedildiği gibi, güven anahtardır. Kullanıcıların parasını ve kişisel verilerini işleyen bir finansal hizmet sağlayıcısı olarak, size güvenilebileceğinden emin olmanız gerekir. Finansal hizmet sektörü için SEO yaparken, SERP’lerde otorite kazanmanıza yardımcı olacak, hedef kitlenizin finansal durumuna göre uyarlanmış uzman tavsiyesi sağlamanız gerekir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu