SEOSite dışı SEO

Site Dışı SEO: Bilmeniz Gerekenler

Site dışı SEO, başarılı bir pazarlama planının hayati bir bileşenidir. SERP’lerdeki (arama sonuçları sayfası) sıralamanızı iyileştirmek için web siteniz dışında gerçekleştirilen tüm eylemlerle ilgilidir. Genel olarak, erişiminizi ve dijital varlığınızı artırmayı ve markanızın organik görünürlüğünü artırmak için bağlantı oluşturmaya odaklanmayı içerir.

Site dışı veya site içi olsun, özellikle içeriğinizin sıralamasını yükseltmenize yardımcı olabilecek stratejilere aşina değilseniz, arama motoru optimizasyonu göz korkutucu bir çalışma olabilir. Bu nedenle, en azından temel bir anlayış geliştirmek, rekabet avantajı elde etmenin ve kitlelerin arasından sıyrılmanın iyi bir yolu olabilir.

Size yardımcı olmak için, sayfa dışı SEO’ya ve doğru stratejilerin pazarlama tekniklerinize nasıl fayda sağlayabileceğine bir göz atacağız. Neden bu kadar önemli olduğunu tartışacağız ve site sıralamanızı optimize etmenize ve görünürlüğünüzü artırmanıza yardımcı olacak birkaç ipucu ve en iyi uygulamayı paylaşacağız.

Site Dışı SEO Nedir?

Basitçe söylemek gerekirse, bu bir tür arama motoru optimizasyonudur. Ancak, web sitenize odaklanmak yerine (site içi SEO gibi), sitenizin dışında gerçekleştirilen tüm eylemleri ve bunların arama motoru sıralamanızı nasıl etkilediğini dikkate alır. Buna geri bağlantılar (backlink), sosyal medya gönderileri ve bloglama dahildir.

Bunu, kendi sitenizde değil, diğer insanların sitelerinde gerçekleştirdiğiniz tüm eylemlere dayalı olarak dijital varlığınızın bir ölçüsü olarak düşünün. Sosyal medya platformlarında, harici bloglarda ve üçüncü taraf sitelerde yarattığınız etkidir. Kısacası, markanızın etrafındaki ayak izleridir. Markanız diğer sitelere ne kadar çok kaydolursa, site dışı sıralamanız o kadar yüksek olur. Ve sayfa dışı SEO stratejiniz ne kadar etkili olursa, siteniz o kadar alakalı ve güvenilir olur.

Bunu yapmanın en iyi yolu marka oluşturmaya, içerik pazarlamaya , geri bağlantılara ve alıntı oluşturmaya odaklanmaktır. Ayrıca, erişiminizi genişleten ve etkileşimi – paylaşımı teşvik eden etkili bir sosyal medya stratejisi geliştirmeniz gerekir.

Site Dışı SEO ve Site İçi SEO

Site içi ve site dışı SEO arasındaki bazı farklara daha ayrıntılı bir göz atalım. Hemen hemen tüm arama motoru optimizasyonu teknikleri şu iki türe ayrılabilir:

  • Site İçi SEO : SERP’lerde daha üst sıralarda yer almak ve daha alakalı trafik elde etmek için tek tek web sayfalarının optimizasyonu. Başlık etiketleri, meta etiketler ve açıklamalar, dahili bağlantı, görsellerin optimizasyonu, anahtar kelimeler (keyword) ve URL’ler dahil olmak üzere SEO yönergelerini dikkate alır. Amaç, sitenizin veya platformunuzun en fazla ilgiyi çekmesi için bu öğeleri geliştirmektir.
  • Site dışı SEO : SERP’lerdeki sıralamanızı iyileştirmek için web siteniz dışında gerçekleştirilen eylemlerin optimizasyonu. Bu, harici sitelerde varlığınızı ve görünürlüğünüzü geliştirmek için backlink dediğimiz geri bağlantılar, sosyal medya, içerik pazarlaması, sayfa incelemeleri, bağlantı metinleri ve alıntılar gibi taktikleri içerir. Başka bir deyişle, kendi sitenizde değil, diğer sitelerde ve platformlarda ne kadar öne çıktığınız.

Site Dışı SEO Neden Önemlidir?

Site dışı SEO önemlidir çünkü tamamen online dijital varlığınızı oluşturmak ve insanların markanız hakkında ne düşündüklerini geliştirmekle ilgilidir. Bu görüşler, Google’ın web sitenizin dış kaynaklara göre ne kadar alakalı, yararlı ve güvenilir olduğunu anlamasına yardımcı olduğundan, sıralamanız üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir.

SEO algoritmaları ve sıralama faktörleri sürekli gelişiyor olsa da, genel fikir birliği, site dışı SEO’nun sitenizin SERP sıralamasının belirlenmesinde sürekli olarak önemli bir rol oynadığıdır. Arama motorlarına web sitenizin başkaları için önemli olduğunu söyler. Bu nedenle, online varlığınızı oluşturmak ve hedef kitlenizi çekmek ve onların ilgisini çekmek için elinizden gelen her şeyi yapmanız çok önemlidir.

Etkili bir sayfa dışı SEO stratejisi uygulamanın bazı faydalarına bir göz atalım.

Site Dışı SEO Faydaları

– Site dışı SEO, SERP sıralamanızı artırır ve bu da sitenize gelen trafiği artırır.
– Geri bağlantılar sayesinde marka bilinirliğini ve erişimini artırır, sosyal medya takip ve etkileşimlerini artırır.
– Genel sıralamanızı iyileştirmenin yanı sıra, sayfanızın geri bağlantılarının kalitesi ve miktarı da PageRank’iniz üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir ve kullanıcılara sitenizin ne kadar önemli olduğunun açık bir göstergesidir.
– Alan otoritenizi geliştirir.
– İlgili, güvenilir ve önemli bir marka olarak itibarınızı güçlendirir.

Site Dışı SEO Nasıl Yapılır?

Site dışı SEO ile başarılı olmanın en iyi yolu, bağlantı oluşturmaya odaklanmaktır. Bu, Google’ın sitenizin arama motorunun ilk birkaç sayfasında yer alacak kadar önemli olup olmadığını belirlemesine yardımcı olur. Kullanıcıları web sitenize yönlendiren daha fazla harici site, daha önemli ve alakalı görünmenizi sağlar.

En yaygın geri bağlantı kurma stratejileri arasında infografikler oluşturmak, sosyal medyada aktif olmak, kişisel markanızı büyütmek ve özgün içerik etrafında oluşturulmuş stratejik konuk bloglarını kullanmak vardır.

Bağlantı kurmanın yanı sıra, sayfa dışı SEO sıralamanızı iyileştirmenize yardımcı olacak üç strateji daha vardır: sayfa içi SEO’nuzu iyileştirmek, dahili sayfalarınızı optimize etmek ve doğru anahtar kelimeleri seçmek.

Sayfa İçi SEO’yu İyileştirin

Sayfa dışı SEO önemli olsa da, sayfa içi SEO’nun önemini unutmamalısınız. Herhangi bir harici site sizi güvenilir ve alakalı bir alan olarak ciddiye almadan önce onların dikkatini çekmeniz gerekir. Bu, doğru anahtar kelimeleri ve meta etiketleri kullanmak ve sitenizin iyi yapılandırıldığından emin olmak, böylece Google’ın algoritmalarına doğru mesajın gönderilmesi anlamına gelir.

Dahili Sayfalarınızı Optimize Edin

Dahili sayfalarınızı optimize etmek, genel dijital varlığınız ve sonraki sıralamalarınız üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. Sayfalarınızı birbirine bağlamaya ve kategori sayfalarınıza ve destekleyici gönderilerinize bağlanan içerik sayfaları oluşturmaya odaklanın. Alakalı, anahtar kelimeyle optimize edilmiş bağlantı metinleri kullanın ve uygun sayfalara bağlantılar içeren web sitesi altbilgilerini kullanın. Diğer sitelerin ve platformların size geri bağlantı vermeye daha meyilli hissetmesi için sitenizin UX’ini zenginleştirmek için sorunsuz sayfalar oluşturmayı hedefleyin.

Doğru Anahtar Kelimeleri Seçin

Anahtar kelimeler, site içi veya site dışı olsun, etkili bir SEO stratejisinin temelidir. En alakalı anahtar kelimeleri bulmak ve bunları doğru şekilde kullanmak oluşturduğunuz tüm içeriklerde önceliğiniz olmalıdır. Bununla birlikte, anahtar kelimeler söz konusu olduğunda hedef kitlenizi çok geniş kullanmamak da önemlidir. Doğru pazarın dikkatini çekmek için olabildiğince spesifik olun.

Markalı tematik anahtar kelimeler, rakiplerinize üstünlük sağlamanın ve SEO sıralamanızı iyileştirmenin iyi bir yolu olabilir. Yine de aşırıya kaçmadığınızdan emin olun. Anahtar kelimeleri aşırı kullanırsanız, bunun tam tersi bir etkisi olabilir. Eş anlamlılar ve gizli anlamsal dizin oluşturma (LSI) terimleri etrafında oluşturulmuş semantik organik içerik oluşturmaya odaklanın. Anahtar kelime bulma araçları, işe başlamak için iyi bir adım olabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu