SEO

SEO’nun Sonraki Adımı: CRO (Dönüşüm Oranı Optimizasyonu)

Web sitenize yeni trafik getirmek için elinizden gelen her şeyi yaptınız. SEO kampanyanız sorunsuz bir şekilde çalışıyor. Tüm anahtar kelimeleriniz sıralanıyor ve web sitenizin trafiği artıyor. Tek sorun, satışlarınızın olmaması. Bu durumda ne yaparsın?

Zaten fark etmiş olabileceğiniz gibi, trafik her zaman gelirle aynı anlama gelmez. Aslında, insanları web sitenize çekmek, online satış dönüşüm huninizin sadece başlangıcıdır. Dikkatlerini çektikten sonra, onları dönüştürme süreci başlar. SEO kampanyanız bu noktaya gelmenize yardımcı oldu, artık web sitenizin ziyaretçilerini müşterilere dönüştürmenin zamanı geldi. Bunu yapmanın en iyi yollarından biri dönüşüm oranı optimizasyonudur. Bu yazıda, dönüşüm oranı optimizasyonunun (CRO) ne olduğunu, nasıl çalıştığını, faydalarını, SEO ve CRO kampanyalarınızı nasıl entegre edeceğinizi tartışacağız.

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu Nedir?

Dönüşüm oranı optimizasyonu (CRO), trafiği müşterilere dönüştüren bir web sitesi tasarımı oluşturmaya yardımcı olmak için test verilerini iyileştirme sürecidir. Bu ne anlama geliyor? Basitçe söylemek gerekirse, CRO, web sitenizin kullanıcılarının ürünlerinizi satın almalarını, bir form doldurmalarını veya telefonu açmalarını sağlamak için web sitenizde neleri görmeleri gerektiğini söyler. Hedef basit: Trafiği gelire dönüştürmek için web sitenizin nasıl görünmesi gerektiğini öğrenin.

CRO Nasıl Çalışır?

CRO, kullanıcılarınızın davranışları hakkında bilgi toplamak için A/B testi adı verilen bir yöntem kullanır. Ayrıca “bölünmüş test” olarak adlandırılan bu test biçimini de duymuş olabilirsiniz. Bu formun veri oluşturma biçiminden dolayı genellikle bu adla bilinir.

A/B veya “Bölünmüş Test”, web sitenizin trafiğini web sitenizin farklı sürümleri arasında böler ve müşterilerinizin eylemlerini izler. Kullanıcıların web sitenizin farklı sürümlerinde nasıl davrandıklarını karşılaştırarak, hangi web sitesi değişikliklerinin belirli davranışları teşvik ettiğini öğrenebiliriz. Testten toplanan veriler, aşağıdakiler gibi istenen sonuçlara neden olan web sitesi değişikliklerinin belirlenmesi için analiz edilir:

  • Satışlardaki artışlar
  • Form gönderimleri
  • Telefon çağrıları
  • Sitede geçirilen süre
  • Vb.

A/B testi, yalnızca test parametreleri içindeki verileri kaydeder. Bu, kaydedilen tüm verilerin nesnel ve doğrulanabilir olduğu anlamına gelir.

İşletmeniz Neden CRO’yu Denemeli?

1) Mantıksal Sonraki Adım

SEO her işletme için önemlidir, ancak trafik ile gelir aynı şey değildir. İnsanları web sitenize çekmek savaşın sadece yarısıdır. Ardından, müşterileri gerçekten satın almaya ikna etmelisiniz. Bunu yapmak için, müşterilerinizin neye ihtiyacı olduğu hakkında daha fazla bilgiye ihtiyacınız olacak.

2) CRO, Kitlenizi Anlamanıza Yardımcı Olur

A/B testinin amacı, hedef kitleniz hakkında bilgi toplamaktır. Kullanıcılarınızın tercihleri ​​ve davranışları hakkında ne kadar çok şey bilirseniz, sitenizi onların ihtiyaçlarına göre o kadar çok özelleştirebilirsiniz.

3) CRO Veriye Dayalıdır

Geleneksel pazarlamadan farklı olarak CRO, kararları bilgilendirmek için nesnel verileri kullanır. CRO kullanılarak yapılan tüm öneriler, ölçülebilir verilerle desteklenir. A/B testleri, kitlenizin tam olarak nasıl davrandığını ve neye yanıt verdiğini size söyler. Bu, diğer tüm tahminleri boşa çıkarır ve nettir!

4) CRO Gelirinizi Artırır

CRO, web sitenizdeki dönüşüm oranını yükselterek geliri artırır. Test süreci, kullanıcılarınızın görmek istediği değişiklikleri ve bu değişikliklerin ne kadar etkisi olacağını size söyler. Uygulandığında, dönüşüm oranınız (ve dolayısıyla) geliriniz artacaktır.

5) CRO, SEO’ya Yardımcı Olur

SEO kampanyanızı mahvedecek web sitesi değişiklikleri konusunda endişeleniyorsanız, Endişelenmeyin! Konuyla ilgili tüm güncel araştırmalar, A/B testinin SEO sıralamalarını olumsuz etkilemediğini gösteriyor. Aslında, birçok kaynak, iyileştirilmiş dönüşüm oranlarının SEO sıralamalarını gerçekten iyileştirdiğini gösteriyor. Doğru, trafiğiniz azalabilir fakat onu dönüştürebilirsiniz!

SEO ve CRO Kampanyalarınızı Nasıl Entegre Edersiniz?

Muhtemelen zaten web siteniz için yürütülen bir SEO kampanyanız var, bu yüzden şimdi bu yeni, heyecan verici ürünü pazarlama kampanyanıza nasıl ekleyebileceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. İyi haber şu ki, çok kolay!

Birçok SEO ajansı, listelerine halihazırda CRO hizmetleri ekliyor veya CRO ajanslarıyla ortaklık kuruyor. Dönüşüm oranı optimize eden uzmanlar, SEO hizmetlerinden bağımsız olarak tek başına kampanyalar yürütebilir. Ancak entegre bir hizmet, her iki pazarlama stratejisi için de yatırım getirisini büyük ölçüde artırır. İşte nasıl entegre edileceğinize dair bazı adımlar:

1) SEO, Test Sayfalarının Belirlenmesine Yardımcı Olabilir

SEO kampanyanızda zaten belirli sayfalara odaklanıyorsanız, CRO çalışmanızı da o sayfaya odaklayabilirsiniz. Bunu yapmak, sayfanın hem trafiğini hem de tasarımını tek seferde ele alarak zamandan, emekten ve paradan tasarruf etmenizi sağlayacak entegre bir dijital pazarlama stratejisi oluşturmanıza yardımcı olabilir! SEO için yaptığınız düzenlemeler CRO aracılığıyla test edilebilir, böylece Google’ın botları ve gerçek kullanıcılarınız için doğru tasarım seçimlerini yaptığınızı bilirsiniz. Sayfalarınızın arama motorlarına uygunluğunu kontrol edebilmeniz için SEO kontrol listesi hazırladık.

2) CRO, SEO Hedeflerini Seçmenize Yardımcı Olabilir

SEO için hangi sayfaları veya anahtar kelimeleri hedefleyeceğinizi seçmekte zorlanıyor musunuz? Sitenizin hangi alanlarının desteklenmeye ihtiyacı olduğundan veya ne tür bir kitleyi çekmeye çalışmanız gerektiğinden emin değil misiniz? İşte bu noktada CRO yardımcı olabilir! Site testi ve analizi sayesinde, müşterilerin satış huninizde nerede kaldığını, sitenize kimlerin geldiğini, gerçekte kimin satın alma yaptığını ve hangi tekliflerin hedef kitlenizin dikkatini çektiğini öğrenebilirsiniz.

3) SEO Trafiğini Artırmanıza Yardımcı Olabilir

CRO, trafiği sitenizin farklı sürümleri arasında bölerek veri topladığı için, ne kadar fazla trafik alırsanız o kadar iyi olur. Neden? Çünkü ne kadar çok trafiğimiz olursa, o kadar çok test yapabiliriz ve veri havuzu o kadar büyük olur. Ne kadar çok test edebilirseniz, dönüşüm oranınızı artıran tasarımı bulma olasılığınız o kadar yüksek olur ve veri havuzu ne kadar büyükse, istatistiksel olarak o kadar anlamlı (doğru) olur.

Basitçe söylemek gerekirse: daha fazla trafik = daha hızlı yatırım getirisi için daha yüksek şans.

4) CRO, Trafiği Kullanıcılara Dönüştürmeye Yardımcı Olabilir

Bir çok defa söyledik, trafik = gelir değildir. Dünyadaki tüm trafiğe sahip olabilirsiniz, ancak hiçbiri hizmetleriniz için ödeme yapmazsa, bunun size bir faydası olmaz. Trafik ve satış istiyoruz: SEO, trafiği getirir ve CRO, bu trafiği satışa dönüştürmek için ne yapmanız gerektiğini öğrenmenize yardımcı olur.

Bugün Sıralamaya Başlayın

SEO ve CRO, dijital pazarlama stratejisinin bir rüya takımıdır. SEO web sitenize dikkat çekmenin ve trafik oluşturmanın çok iyi bir yoludur, ancak bu, işin sadece yarısıdır. Anahtar kelimeleriniz sıralandığında ve trafiğiniz arttığında, trafiği gelire dönüştürmenin zamanı geldi demektir.

Web sitenize SEO trafiği çekmek ve bu trafiği müşterilere dönüştürmek mi istiyorsunuz? SEO Kılavuzu size yardımcı olabilir, birlikte çalışarak işletmenizin başarılı olmasını sağlayabiliriz. Tamamen doğal SEO programlarımız ile şirketinizin daha da büyümesine yardımcı olabiliriz. Sorularınız varsa, daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçin!

Barış Özhan

Barış Özhan seokilavuzu.com kurucusu ve SEO uzmanıdır. Yerel ve uluslararası SEO projeleri yönetmektedir. Arama motoru optimizasyonu çalışmalarından edindiği tecrübelerini çeşitli web sitelerinde makale yazarak ve online eğitimler aracılığı ile paylaşmaktadır. Barış Özhan şirketlerin aramadaki organik görünürlüklerini artırmak için optimizasyon çalışmaları yapmaktadır ve 100'ün üzerinde SEO projesinde çalışmıştır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu