SEO

Turizm Seyahat Markaları İçin SEO Stratejisi Oluşturma

2022, özellikle pandemi nedeniyle seyahatlerin azaldığı iki yılın ardından turizm ve seyahat sektörü için büyük bir yıl oldu. Araştırmalara göre, dünya çapında seyahat 2022’de %60 arttı. Türkiye’de çok daha fazla arttığını biliyoruz.

Turizm SEO’su Nedir ve Neden Önemlidir?

Seyahat ve turizm SEO, bir markanın web sitesini Google ve diğer arama motorlarında sıralama yeteneğini artırmak için iyileştirme sürecidir. Bu süreç, site trafiğinin ve dönüşümlerin artmasına neden olabilir.

Turizm ve seyahat, tarihsel olarak çok rekabetçi pazarlardır, bu da iyi bir SEO stratejisi olmadan çok fazla trafik görmenin zor olabileceği anlamına gelir. Ayrıca sağlık turizmi SEO sayfamıza göz atın.

Turizm Seyahat Markaları İçin SEO Stratejisi Oluşturma

2023’e Bakış: Turizm SEO

2023’e girerken, 2022’nin başındakinden çok farklı bir yerdeyiz. Birçok ülke hem turistlerin hem de vatandaşlarının yurt dışına seyahat etmesi için sınırlarını yeniden açtı. Bu, kısmen bu yıl seyahatte %60’lık bir patlamaya yol açtı.

Sektör uzmanları, devam eden yaşam maliyeti krizine ve ekonomik belirsizliğe rağmen dünya çapında seyahatin 2023’te %30 artmasının beklendiğini bildiriyor. Trivago’nun başkanı, birçok seyahat ve turizm işletmesinin, gezginlerin daha küçük bir bütçeye sahip olacağına dikkat çekmesiyle, aslında diğer uzmanların o kadar iyimser olmadığını anlıyoruz.

Gezginlerin tatile gitmesi bekleniyor, ancak 2023’te daha küçük bütçeleri doğrultusunda daha kısa ve daha yakın seyahatleri tercih edecekler. Pandemi sırasında yerel tatillerin popüler hale gelmesiyle, eve daha yakın bir yere tatile gitme fikri devam edebilir. Uzaktan çalışan birçok insan halen bu şekilde çalışmaya devam ediyor, buda seyahatleri pozitif etkileyecek farklı bir unsurdur.

Tüm bu piyasa koşulları, 2023’te her şeyin çok farklı olacağını açıkça ortaya koyuyor. Gezginlerin tatillerinde daha az harcama yapmak istemesiyle pazarın daha da rekabetçi hale gelmesi muhtemel. Rekabetçi bir pazarda, sunduğunuz ürünleri göstermek için potansiyel müşterilerinizin dikkatini çekmek zor olabilir.

Mevcut pazarı dikkate alan iyi düşünülmüş bir seyahat SEO stratejisiyle, sitenizin hizmetleriniz için üst sıralarda yer alma olasılığını artırabilirsiniz. Seyahat şirketinizin öne çıkmasını sağlamak için SEO stratejinizi oluşturabileceğiniz ve uyarlayabileceğiniz bazı yollara bakalım.

Sitenizle Başlayın

Anahtar kelime araştırmasına başlamadan önce, sitenizin teknik açıdan iyi durumda olduğundan emin olmanız önemlidir. Sitenize teknik açıdan bakmak, sitenizin Google veya diğer arama motorları için taranması, dizine eklenmesi ve görüntülenmesinin önünde hiçbir engel bulunmadığından emin olmak demektir. Sitenizin teknik denetimini yaparak başlayın. Teknik bir denetimde ele alınacak birçok alandan birkaçı şunlardır:

  • Temel web verileri (Core web vitals)
  • Yinelenen içerikler
  • Sayfa yapısı
  • Siteniz birden fazla dilde mevcutsa, hreflang uygulaması
  • Google’a bir sayfanın dizine eklenmesini istemediğinizi bildiren, diğerlerinin yanı sıra standartlaştırılmış URL’ler ve NoIndex etiketleri içeren tüm yönergeler.

Teknik bir denetimin, hem kullanıcılar hem de arama motorları için sitede ne kadar etkiye sahip olduğuna bağlı olarak, değişen önceliğe sahip sorunları olacaktır. Sitenize teknik açıdan bütüncül bir bakış açısı getirmek, anahtar kelime araştırmasına başlamadan ve sitenizi optimize etmeden önce ele alınması gereken mevcut sorunları vurgulamaya yardımcı olabilir.

Doğru Anahtar Kelimeler Nasıl Hedeflenir?

Başlangıçta, hangi anahtar kelimeler için sıraladığınızı ve bu terimler için hangi sayfaların sıralandığını görmek iyi bir fikirdir. Google Search Console gibi bir araç ve bir dizi başka üçüncü taraf araç aracılığıyla yapılabilir. Bu verilere sahip olmak, sitenizde herhangi bir anahtar kelime yamyamlığı olup olmadığını belirlemenize ve ek anahtar kelime araştırmasından yararlanabilecek sayfalar için tüm fırsatları görmenize yardımcı olabilir.

Anahtar kelime araştırması yaparken akılda tutulması gereken bir numaralı şey, kullanıcıyı akılda tutmaktır. Bir kullanıcının belirli bir anahtar kelime için sayfanızı SERP’lerde görmeyi bekleyip beklemediğini kendinize sorun. Aramalarının amacı nedir ve kişinin sorgusunu yanıtlayan bir sayfanız var mı? Sorguyu yanıtlamıyorsa, muhtemelen o anahtar kelimeyi hedeflememelisiniz. Alternatif olarak, sorgu çok alakalıysa, sorguyu yanıtlayan içerik oluşturabilirsiniz.

Anahtar kelime ayak izinizi genişletirken, rakip analizi yapmak iyi bir fikirdir. Rakiplerinizin web sitelerine bir göz atın ve sıraladıkları anahtar kelimeleri bulun. Ayrıca, bu anahtar kelimeler için hangi sayfalarının sıralandığına bir göz atın. Seyahat veya turizm işinizle ilgili anahtar kelimeleri bulmak için bunları sıralayın.

Rakiplerinizin sıralamasına baktıktan sonra, bunları daha fazla anahtar kelime araştırması için bir başlangıç ​​noktası olarak kullanabilirsiniz. Uzun kuyruklu anahtar kelimeleri (longtail keywords) keşfetmek, kısa, çok aranan terimlere göre çok daha az rekabete sahip olabileceğinden, özellikle küçük seyahat ve turizm şirketleri için yararlı olabilir. Daha düşük arama hacimli bir anahtar kelime için üst sıralarda yer almak, çok aranan bir terim için daha düşük sıralarda yer almaktan çok daha faydalı olabilir.

Anahtar kelime listesi oluşturduktan sonra, bir anahtar kelimeyi tek bir sayfaya eşlemek önemlidir. Bir anahtar kelimeyi birden fazla sayfada hedeflemek, anahtar kelime yamyamlığına yol açabilir, bu da otoriteyi sayfalar arasında bölerek her iki sayfanın da ayrı ayrı sıralanmasını zorlaştırabilir.

Sayfalarınızı Optimize Etme ve Yeni İçerik Ekleme

Anahtar kelime eşleme sürecini takiben, site içi optimizasyonlara başlayabilirsiniz. Bu, sayfalarınızdaki aşağıdakiler dahil bir dizi çalışmayı gerektirir:

  • Başlık etiketleri
  • H1
  • Meta descriptions
  • Görüntüler
  • Dahili bağlantı

Sayfalarınızı güncellemeye gelince, yine kullanıcıyı akılda tutmak çok önemlidir. Google’ın Faydalı İçerik Güncellemesi (Helpful Content Update) ile yüksek kaliteli ve insan odaklı içerik oluşturmak önemlidir. Bu, anahtar kelime doldurma gibi spam olarak görülebilecek taktikler kullanmamak ve bunun yerine kullanıcı için benzersiz ve değerli içerik oluşturmak anlamına gelir.

Çok sayıda konunuz varsa, bu çok sayıda sayfa oluşturmak anlamına gelir. Kaynaklarınızı dengelemeye yardımcı olmak için potansiyel etkiye dayalı olarak optimize etmek istediğiniz sayfaların öncelik listesini oluşturabilirsiniz.

Sitenizin teknik analizini tamamlamak ve dikkatli anahtar kelime araştırması yapmak, optimize etmek ve içerik oluşturmak için bir SEO stratejisi oluşturmaya yardımcı olur. İyi uygulanmış bir seyahat ve turizm SEO stratejisiyle, daha zorlu bir ekonomik ortamda bile artan sıralama, trafik ve dolayısıyla daha fazla gelir görmek mümkündür.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu