SEO

Anahtar Kelime Araştırma Kılavuzu

Anahtar kelime araştırması, SEO makale yazarlığı sürecindeki ilk adımdır ve SEO stratejinizin önemli bir parçasıdır. Web sitenizin içeriğini oluşturmadan önce, hedef kitlenizin hangi arama terimlerini kullandığını bulmanız gerekir. Onların arama terimleri sizin anahtar kelimelerinizdir. Bu anahtar kelimelere dayanarak, yararlı ve yüksek kaliteli içerik yazmaya başlayabilirsiniz. Burada, anahtar kelime araştırmasına dahil olan birçok adımı bulabilirsiniz. Ayrıca anahtar kelime bulma aracı yazısını inceleyebilirsiniz.

Anahtar Kelime Araştırması Nedir?

Anahtar kelime araştırması, SEO’nun (arama motoru optimizasyonu) bir parçasıdır. Web site sahiplerinin, bir web sitesinin sıralanmasını istedikleri kapsamlı bir anahtar kelime listesi bulmak için yaptığı çalışmadır. Böyle bir listeyi elde etmek için, web sitesi sahiplerinin istedikleri kitleyi ve arama motorlarını araştırması gerekir. Kişiler ürünlerini, hizmetlerini, işlerini veya organizasyon türünü ararken Google’a hangi arama terimlerini yazıyor? Ve ne bulmayı umuyorlar? Bu liste ile web sitesi sahipleri, sitelerine daha fazla, yüksek kaliteli trafik çekecek içerik oluşturabilirler. Anahtar kelime araştırması asla bitmez: güncel kalmak için düzenli olarak tekrarlamak çok önemlidir!

anahtar-kelime-arastirmanin-onemi-nedir

Anahtar Kelime Araştırması Neden Önemlidir?

Doğru anahtar kelime araştırması önemlidir, çünkü bu hedef kitlenizin hangi arama terimlerini kullandığını netleştirecektir. Hedef kitleleri tamamen farklı kelimeler kullanırken, ürünlerini anlatan yanlış kelimeler kullanan işletme sahiplerine sık sık rastladık. Sonuç olarak, potansiyel müşteriler kelime kullanımındaki uyumsuzluk nedeniyle bu web sitelerini bulamadı.

Örneğin, bazen bir pazarlama departmanı bir ürüne pek de yaygın olmayan bir ad vermeye karar verir. Bu akıllıca bir pazarlama kararı çünkü insanlar ürününüzü daha kolay hatırlar. Tatil evleri yerine yazlık evler kiralarsanız, öne çıkabilirsiniz. Ancak dikkatli olun: Google’da çok az kişi [yazlık evler] arıyor olabilir. Metninizi bu terim için optimize ederseniz, muhtemelen bu terimde iyi bir sıralama elde edersiniz. Ancak, bu terimle çok fazla trafik oluşturmayacaksınız ve potansiyel kitlenizin büyük bir bölümünü başka kelimeler kullandıkları için kaybedebilirsiniz.

Muhtemelen insanların kullanmadığı kelimeleri optimize etmenin bir anlam ifade etmediğini anlayacaksınız. Kapsamlı anahtar kelime araştırması, hedef kitlenizle aynı kelimeleri kullanmanızı sağlar ve bu, web sitenizi optimize etme çabasını çok daha değerli hale getirir. Ek olarak, arama amacına bakarak, kitlenizin tam olarak ne aradığını bulursunuz. Bu sorulara kaliteli içerik şeklinde bir cevap verilmelidir.

Anahtar Kelime Araştırmasının Temel Kavramları

Anahtar kelime araştırmasına geçmeden önce, bazı temel kavramlarını kısaca açıklayalım:

Odak anahtar kelimeler, sitenizdeki belirli bir sayfanın Google’da bulunmasını istediğiniz kelimelerdir. Anahtar kelime araştırması yaparak odak anahtar sözcük grubunuzu belirlersiniz.

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler, ana anahtar kelimeler olarak adlandırılan kelimelerden daha spesifiktir ve daha az aranır. Bir niş konuya odaklanırlar. Arama terimleri ne kadar uzun ve spesifik olursa, daha az rekabet olacağı için onlar için sıralama o kadar kolay olacaktır. Bu terimleri arayan daha az insan olsa da, satın almak, abone olmak, kaydolmak veya ne yapmalarını istiyorsanız onu yapmak için daha motive olabilirler.

Sizin anahtar kelime stratejiniz anahtar kelime araştırmaya dayalı kararların sonucudur. Örneğin, önce hangi içeriği oluşturacaksınız? Başa mı kuyruğa mı odaklanacaksın? Nasıl ve nerede yayınlayacaksınız? Bir yazı parçası, gönderi veya ürün sayfası, video eğitimi veya infografik oluşturacak mısınız?

Burada anahtar şudur: Arama yapan kişinin istediği veya ihtiyaç duyduğu şeyi keşfetmek zorundayız. Sadece anahtar kelimelere değil, aynı zamanda bir araştırmacının bilmek, yapmak veya satın almak istediği şeyin altında yatan hedeflere de bakıyorsunuz. İçeriğiniz, arayan kişinin “sorununa” bir çözüm sağlamalıdır. Bu aynı zamanda içerik tasarımı olarak da bilinir .

Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?

Anahtar kelime araştırması yaparken 8 önemli adım olduğuna inanıyoruz. Burada, bu süreç boyunca size adım adım rehberlik edeceğiz ve kendi anahtar kelime araştırmanıza başlamanız için pratik ipuçları vereceğiz:

1. Misyonunuzu belirleyin

Herhangi bir şeye başlamadan önce amacınızı düşünün. Şunlar gibi sorular üzerinde düşünün: İşletmenizin veya organizasyonunuzun temel amacı nedir? Onu özel yapan nedir? Tam olarak kime ulaşmaya çalışıyorsun? Ve web sitenizde ne gibi sözler veriyorsunuz? Zaman ayırın ve tam anlamıyla amacınızı yazın. Bu soruları ayrıntılı olarak cevaplayabildiğinizde, anahtar kelime stratejinizdeki ilk ve en önemli adımı atmış olacaksınız.

İçinde bulunduğunuz pazar, amacınızın üst sıralarda yer alacak kadar dahi olup olmayacağını belirler. Bazı pazarlar son derece rekabetçidir ve arama sonuçlarına büyük şirketler hakimdir. Bu şirketlerin genel olarak pazarlama ve özellikle SEO için büyük bütçeleri var. Bu pazarlarda rekabet zor, bu nedenle bu pazarlarda sıralama da zor olacak.

Belki özel tekne yolculuğu satıyorsunuz. Yolculukları özellikle genç veya bekar ebeveynler için cazip hale getiren çocuklar için harika olanaklar sunuyorsunuz. Genç ebeveynler için en iyi tekne yolculukları sunmak, hizmetinizi benzersiz kılan şey olabilir. Bu nedenle, ürününüzü rekabette öne çıkaran şeyi arayın. Amacınız, nişiniz ve takipçilerinize sunmanız gereken şey bu olmalı.

Rekabetçi bir pazara giriyorsanız, en iyi yol küçükten başlamaktır. Bu nişin küçük bir kısmına ‘sahip olduğunuzda’ ve tekne yolculukları işinde daha büyük bir isim haline geldikten sonra, seviyenizi yükseltmeye ve seyahatlerinizi daha büyük (daha genel) bir kitleye satmaya çalışabilirsiniz. Hedefiniz ileride daha genel hale gelecektir.

2. Anahtar kelime listesi yapın

İkinci adım, tercihen Google E-Tablolar veya Excel gibi bir elektronik tabloda anahtar kelimelerinizin bir listesini oluşturmaktır. Misyonunuzu göz önünde bulundurarak, istediğiniz kitlenin kafasına girmeye çalışın. Bu insanlar ne arayacak? Harika hizmetinizi veya ürününüzü ararken ne tür arama terimleri kullanıyor olabilirler? Ürününüz onların “problemlerinden” hangisini çözüyor? Mümkün olduğunca çok cevap yazın. Misyonunuz netse, nişiniz ve benzersiz satış noktalarınız (işinizi diğerlerinden ayıran şeyler) hakkında oldukça net bir imaja sahip olacaksınız.

3. Anahtar kelimelerinizi araştırın

Bu ilk listeyi oluşturduktan sonra, anahtar kelimelerinize biraz daha derinlemesine dalmanın zamanı geldi. Neyse ki, anahtar kelime araştırmanızı biraz daha kolaylaştıran bazı araçlar var.

İlki Google’ın kendisidir. Google’a önceden bulduğunuz anahtar kelimeleri girin ve yazarken Google’ın önerdiği aramaları kontrol edin. İnsanların Google’a gerçekten sorduğu sorular bunlar! Google’ın sonuçlar sayfasındaki “ilgili aramalara” da göz atabilirsiniz.

İkincisi “Keywords Everywhere” chrome eklentisidir. Bu eklenti ile arama yaptığınız kelimelerin kullanıcılar tarafından aratılan varyasyonlarını bulabilirsiniz.

Bu araçlar size anahtar sözcüklerinizin, eş anlamlılarınızın ve ilgili anahtar sözcüklerinizin her türlü varyasyonunu sağlayacaktır. Bunlara göz atın ve ilgili tüm anahtar sözcükleri listenize ekleyin.

4. Uzun kuyruğu unutmayın

İnsanlar anahtar kelime araştırmasına başladıklarında, çok popüler “ana” terimlere odaklanma eğilimindedirler. Ne yazık ki, bu baş anahtar kelimelerin sıralamaları çoğunlukla büyük işletmeler tarafından alınır. Öte yandan, uzun kuyruklu anahtar kelimeler daha az arama trafiği alır, ancak daha az rekabet vardır. Bu nedenle, bu anahtar kelimelerde sıralama yapmak sizin için daha kolaydır. Dahası, uzun kuyruklu anahtar kelimeler, belirli bir ürüne veya konuya daha fazla odaklandıklarından daha yüksek bir dönüşüm değerine sahiptir

Uzun kuyruklu bir anahtar kelime genellikle daha uzun ve bir ana terimden daha odaklıdır. Ana teriminiz [köpek eğitimi] ise, uzun kuyruklu bir anahtar kelime [İstanbul’da Kangal için köpek eğitimi] olabilir. 3. adımda bahsedilen araçları kullanmak, anahtar kelimelerinizin daha uzun kuyruklu varyantlarını bulmanıza da yardımcı olacaktır.

Uzun kuyruklu anahtar kelimeleri de e-tablonuza eklemeyi unutmayın. Ana terimleri ilk sütuna koyun ve uzun kuyruklu anahtar kelimeler için (birden çok) sütun ekleyin. Bu, daha sonra uygun bir site yapısı oluşturmanıza da yardımcı olacaktır.

5. Rekabeti analiz edin

Uzun kuyruklu anahtar kelimelerin peşinden gitmeniz gerekip gerekmediği büyük ölçüde rekabetinize bağlıdır. Niş alanınızdaki rekabet yüksekse, rekabetçi sözcüklerde sıralamada zorlanacaksınız. Çok az rekabetiniz varsa, daha fazla ana terim için sıralama yapabilirsiniz. Bu yüzden SEO için bazı kıyaslamalar yapmanız gerekir.

Anahtar kelime araştırmanızdan çıkan ana anahtar kelimeleri Google’da aratın. Arama motoru sonuç sayfasına göz atın(SERP). Sonuçlar, içeriğinizi böyle bir anahtar kelime için optimize ettiğinizde rekabet edeceğiniz web siteleridir. Daha yakından bakın: Profesyonel web siteleri görüyor musunuz? Şirket web siteleri? Bu şirketlerle ‘eşit’ misiniz? Web siteniz bu sitelerle rekabete uygun mu? Şirketiniz benzer büyüklükte mi ve nişinizde aynı derecede etkiye sahip mi?

Güçlü marka adlarına sahip sitelerle rekabet ederken sıralama yapmak daha zordur. Markalar TV veya radyo reklamlarından biliniyorsa, üst sıralarda yer alma şansınız daha da azalacaktır. Ancak içeriklerine bakmaktan zarar gelmez. İçerik iyi yazılmış ve iyi optimize edilmiş mi? Rakiplerinizin içeriği yetersizse, onları geçme şansınız olabilir!

Ayrıca, Google Ads reklamlarına bir göz atın. Bir Google Ads hesabınız varsa, tıklama başına maliyetleri kontrol edebilirsiniz. Tıklama başına ödeme oranı yüksek olan arama terimlerinin organik sonuçlarda sıralanması genellikle daha zordur.

E-tablonuzda, araştırdığınız anahtar kelimelere ilişkin bulgularınız hakkında notlar alın!

6. Arama amacına bakın

Günümüzün SEO stratejileri, çoğunlukla, insanların sahip olduğu soruları yanıtlama veya “sorunları” için en iyi çözümü sağlama etrafında dönmelidir. Birisi bir arama motoruna bir arama sorgusu girdiğinde, bir şey arayışı içindedir. Google arama amacı yol haritanız olmalıdır.

Hedef kitlenizin Google’a belirli bir anahtar kelime yazdıklarında hangi amaçla olduğunu bulmaya çalışın. Bilgilendirici bir niyetleri var mı (belirli bir konu hakkında bilgi bulmaya çalışırlar), gezinme niyetleri (belirli bir web sitesine erişmek isterler ), ticari amaçları (satın almadan önce bir şeyi araştırmak ister) veya işlemsel amaçları (hemen bir şey satın almak isteyenler) var mı?

Belirli sorguların arama amacı hakkında daha fazla bilgi için, o sorgu için halihazırda sıralanan sayfaların türlerine yakından bakın. Çoğunlukla ürün sayfalarını görüyor musunuz? Veya çok sayıda bilgilendirici blog yazısı? Videolar görüyor musunuz? Bunların tümü, Google’ın belirli bir sorgunun arama amacının ne olduğuna dair ipuçlarıdır. Bu gönderi, doğru amaca uygun harika içerik oluşturmak için arama sonuçlarının nasıl kullanılacağını açıklıyor.

Anahtar sözcükleriniz için hangi amaç türlerinin geçerli olduğunu bulun ve yine bulgularınızı e-tablonuza ekleyin!

7. Bir anahtar kelime stratejisi belirleyin

Şimdi topladığınız verilere dayanarak bir anahtar kelime stratejisi belirleyebilirsiniz. Yukarıdaki adımları izlediyseniz, önemli miktarda anahtar sözcük içeren bir e-tablonuz ve bu anahtar sözcükler için hedef kitlenizin rekabeti ve arama amacı hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir.

Şimdi şu soruyu düşünün: Web sitem SERP’lerdeki web sitelerine kıyasla ne durumda? Eşit büyüklükte ve pazarlama bütçesine sahip misiniz? Devam edin ve bu ana terimlere odaklanın. Değilse: önce daha uzun kuyruklu anahtar kelimeleri deneyin. Uzun kuyruklu anahtar kelimelerin bir bütününe odaklanmak, çok fazla trafik çekebilir. Bu uzun kuyruklu anahtar kelimeler için sıralama yapmayı başardığınızda, daha fazla ana terim hedeflemek daha kolay hale gelecektir.

Nasıl devam edeceğinize karar verdiğinizde, içerik türünü düşünün: Anahtar sözcüklerimin arama amacı neydi? Hedef kitlem ne arıyor? Ama aynı zamanda, henüz var olmayan hangi içeriği oluşturabilirim ve kalite veya çözüm sağlama açısından nasıl öne çıkabilirim? Bu, oluşturacağınız içerik türüne karar vermenize yardımcı olacaktır .

8. Açılış sayfaları oluşturmaya başlayın

Teorik olarak bu adım, anahtar kelime araştırmasının kapsamı dışındadır. Yine de, web sitenize trafik çekmek istiyorsanız harika açılış sayfaları oluşturmak çok önemlidir. Dolayısıyla, arama terimleriniz için açılış sayfaları oluşturmanız gerekir, ancak tüm bu sayfaları hemen oluşturmanız gerekmez, bu uzun vadeli bir çalışma olabilir. Anahtar kelime stratejiniz öncelik belirlemenize yardımcı olacaktır. İyi bir açılış sayfası oluşturun ve hızlı bir şekilde yenilerini oluşturmak için yenilerini araştırın.

En önemli anahtar ifadeleriniz için köşe taşı içerikli makaleler oluşturacaksınız; o anahtar kelime hakkında mümkün olan en iyi içeriği sağlayan yetkili ve her şeyi kapsayan makaleler. Tüm destekleyici ve uzun kuyruklu makaleleriniz bu köşe taşı ana içeriğe bağlanacaktır.

kelime-arastirma-ipuclari

Anahtar Kelime Araştırması İçin İpuçları

Bunların hepsi kulağa oldukça basit gelebilir, ancak bunun çok zor iş olduğunu ve söylemesinin yapmaktan daha kolay olduğunu biliyoruz. Uygulamaya koyulduğunda, bazı genel sorunlar veya sorularla karşılaşabilirsiniz. Burada başarıyı sağlamak için bazı ipuçları vereceğiz!

Anahtar kelime listenize öncelik verin

Kaç anahtar kelimeye sahip olmalısınız? Size tam olarak sahip olmanız gereken anahtar kelime sayısını söyleyemeyiz, ancak aklınıza gelebilecek en fazla sayıda anahtar kelimeye ihtiyacınız olduğunu söyleyebiliriz. Ancak, 1.000’den fazla anahtar kelime muhtemelen çok fazla! Oldukça küçük bir işletme olsanız bile, makalelerinizde muhtemelen birkaç yüz anahtar kelimeye sahip olacaksınız.

Ancak bunların tümü için hemen sayfa oluşturmanıza gerek yok. İçeriği parça parça ekleyebilirsiniz. Şimdilik hangi anahtar kelimeleri sıralamak istediğinizi düşünün, belki daha uzun kuyruklu olanlar? Önceliklerinizi anlayın ve içeriğinizin oluşturulmasını planlayın.

Bir grup anahtar kelime ve eşanlamlıları yalnızca bir sayfaya ihtiyaç duyar

Geçmişte, bulunmasını istediğiniz anahtar kelimelerin her birinin kendi açılış sayfası vardı. Ancak bugün, arama motorları o kadar akıllıdır ki, arama yapanlara sorularına en iyi cevabı vermek için çoğunlukla arama amacını kullanırlar. Bu soruları en iyi yanıtlayan sayfa en üstte yer alacaktır. Arama motorları ayrıca anahtar kelimeler arasındaki ince farkları da anlar, böylece bir anahtar kelimenin eşanlamlılar gibi tüm ince varyasyonları için ayrı ayrı açılış sayfaları oluşturmanız gerekmez.

Bu, eş anlamlı kullanmamanız gerektiği anlamına gelmez! Aslında, eşanlamlılar içeriğinizin okunabilirliğini gerçekten artırabilir , bu yüzden tek makale içerisinde onları kullanabilirsiniz.

Google’ın içeriğinizi anlamasına yardımcı olun

İlgili anahtar sözcükler, odak anahtar sözcüklerinizin anlaşılmasını derinleştiren ve genişleten sözcükler ve kavramlardır. Hatta Google’ın bahsettiğiniz konuyu daha iyi anlamasına yardımcı olurlar . Metninizde ilgili anahtar sözcükleri kullanarak, yazmakta olduğunuz makalede odak anahtar sözcük grubunuzun tam bir resmini çizebilirsiniz.

Öyleyse, odak anahtar sözcük grubunuzla sıralamanıza yardımcı olacak ilgili anahtar sözcükleri nasıl bulabilirsiniz? Birkaç ilgili anahtar sözcük düşünebilirsiniz, ancak doğru anahtar kelime verilerinin en güvenli tercih olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle, Google anahtar kelime planlayıcı aracını yoğun bir şekilde kullanabilirsiniz.

Bir anahtar kelimeyi yalnızca bir iki kez kullanın

Dikkat edin, tam odak anahtar kelimenizi bir iki kereden fazla kullanmamalısınız. Bunu yaparsanız, sıralamalarınız anahtar kelime yamyamlığından dolayı zarar görebilir. Google, birbirine çok benzeyen içeriği ayırt etmekte zorlanıyor. Bu nedenle, çok benzer gönderileri veya sayfaları daha düşük sıralayabilir.

Aynı veya çok benzer anahtar kelimeleri veya anahtar sözcükleri çeşitli yazılarda ve sayfalarda nasıl kullanacağınızı öğrendiniz mi? Ardından, benzer olanları tespit edip içeriğinizi denetlemek ve belki bir kısmını birleştirmek / silmek / yeniden düzenlemek mantıklıdır.

Deneyin, değerlendirin ve tekrar deneyin

Belirli bir terimde sıralama şansınızın kapsamlı bir analizini yaptıktan sonra, sonraki adım, harika bir makale yazmak ve buna göre optimize etmektir. Ve artık yayınlayın, sosyal medyada ve e-bülteninizde paylaşın. Sonuç olarak güzel geri bağlantılar (backlink) alacağınızdan emin olun. Ve biraz bekleyin. Sıralamalarınıza bakın. Makaleniz hızlı açılıyor mu? Google’ın SERP’lerinin ilk sayfasına ulaştı mı? Yoksa 2. veya 3. sayfada gizlenmiş mi? Makalelerinizin SERP’lerde doğru konumlandığından emin olun. Google’da, makalelerinizi nasıl optimize ettiğinizi ve çabalarınızın işe yarayıp yaramadığını kontrol edin!

İlk sayfada sıralayamıyorsanız, daha uzun kuyruklu bir anahtar kelimeye odaklanan başka bir makale yazmaya çalışın. Biraz daha spesifik, daha niş yapın. Ve bunun nasıl gittiğini izleyin. Tekrar değerlendirin. SERP’lerin ilk sayfasına ulaşana kadar bu işleme devam edin!

Hızlı Anahtar Kelime Araştırması

İdeal bir dünyada, anahtar kelime araştırması yapar, güzel bir Excel tablosu oluşturur ve her biri için açılış sayfaları oluşturursunuz. Web site yapınız kusursuz olacak ve sitenizin Google’da daha üst sıralarda yer alması için her gün blog yazıp yayınlayacaksınız. Ama biz gerçek dünyada yaşıyoruz.

Elbette, anahtar kelime araştırmanız her zaman bu kadar kapsamlı olmayacaktır. Ve bazı gönderi veya makaleler harika bir stratejinin sonucu olarak yazılmaz, içerik konusu en çok aranan haberlerde olduğu için size ilham verebilir. Sonuç olarak hedefimiz niş kitlemizden ziyaretçi kazanmaktır. Bu işler böyle yürür. Ancak bu bir sorun değil.

Stratejinize tam olarak uymayan bir içerik yazıyorsanız, bu, o içerik sıralamasını yapmaya çalışmamanız gerektiği anlamına gelmez. Anahtar kelime stratejinizde hedef terimlerle ilgili bir şeyi sıralamak için yine de kullanabilirsiniz. Hangi anahtar kelimeyi sıralamak istediğinizi hızlıca kontrol etmek için yukarda bahsettiğimiz 3. adımda belirtilen araçları ve Google Trends aracını kullanın. En azından makalenizi veya blogunuzu stratejinize nasıl uygun hale getireceğinizi düşünmek için biraz zaman ayırın. Sonuçta, eğer değerli bir içerik yazıyorsanız, onu sıralayabilirsiniz! İçerik SEO uygunluğunu iyileştirme makalesini mutlaka gözden geçirin!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu