İçerik PazarlamaSEOSite içi SEO

Web Site İçerik SEO Uygunluğunu İyileştirme

Siteler büyüyor. İçerik eklemeye devam ediyoruz, ancak güncellemeyi unutuyoruz. Web yaşlandıkça, giderek daha fazla site de yaşlanıyor ve büyüyor. Bu tabi ki kötü bir şey değil. Google otoriteyi sever, bu nedenle uzun süre ayakta olmak sıralamalarda karşılığını verir. Ancak, web sitenizin formda kalması gerekir. Eski içeriğin güncellenmesi, dahili bağlantı stratejinizin birinci sınıf kalması ve anahtar kelime araştırmanızın taze kalması gerekir. Web sitenizin SEO’sunu güncel tutmak için ne yapabilirsiniz? Bu yazıda, web site içeriğinin SEO uygunluğunu iyileştirmenin yollarını tartışacağız.

Neden içerik SEO uygunluğuna odaklanmalı?

WordPress siteler oldukça SEO dostudur. İyi bir SEO eklentisi sayesinde teknik SEO ‘nuzun büyük bölümünü çözebilirsiniz. Bununla birlikte, sitenizi zinde tutmak için içerik tarafında da yapabileceğiniz çok şey var. Sitenizi güncel tutmak, Google’da rakiplerinizin önüne geçmenize yardımcı olabilir.

Web siteniz büyüdükçe, Google’ın örümcekleri web sitenizin neyle ilgili olduğunu ve sayfalarınızın birbiriyle nasıl ilişkili olduğunu anlamakta zorlanabilir. İçeriğinizin SEO uygunluğuna odaklanmak, muhtemelen size en yüksek sıralamalar için rekabette bir adım önde başlamanızı sağlayacaktır.

Dahili iç bağlantıya odaklanma

Google, web sitenizin tamamını dizine eklemek için dahili bağlantılarınızı izler. Sayfalarınızı birbirine bağlama şekliniz, Google’ın web sitenizi nasıl taradığını belirler. Belirli bir sayfada kendisine işaret eden çok sayıda bağlantı varsa, Google oraya oldukça sık gelir. Bir sayfada çok az bağlantı varsa veya hiç bağlantı yoksa, Google oraya çok sık uğramayacaktır. Web sitenizi yapılandırma şekliniz, sayfalardan diğer sayfalara bağlantı kurma şekliniz gerçekten önemlidir. Google’ın web sitenizdeki en önemli içeriğin ne olduğunu ve sayfaların birbiriyle nasıl ilişkili olduğunu anlamasına yardımcı olan bir kılavuz gibidir.

Köşe taşı makalelerinizin dahili bağlantısını iyileştirin

En önemli makalelerinizin en çok alakalı dahili bağlantıları alıp almadığını kontrol edin. Google gözünde çok sayıda bağlantıya sahip olan makaleler en önemli sayfalar olarak görünmektedir. En önemli içeriğinize, hak ettiği ilgiyi verin ve ilgili dahili bağlantılar ekleyin.

2. Anlamlı ve bağlamsal dahili bağlantılar

Dahili iç bağlantıları yalnızca bağlamsal olarak yaparsanız çalışır. Bağlantılarınız kullanıcıya anlamlı gelmelidir. Kediler hakkında bir yazı yazarsanız, ‘küçük evcil hayvanlar’ hakkındaki bir makaleye veya ‘kediler ne yer’ hakkındaki bir makaleye dahili bağlantı verebilirsiniz. Bu şekilde iç bağlantılar mantıklı olacaktır. Bununla birlikte, kedilerle ilgili bir makaleden ‘SEO metin yazarlığı’ hakkındaki bir makaleye bağlantı vermek mantıklı olmayacaktır. Google bağlamı çok iyi anlayabildiğinden, bağlamsal olarak dahili bağlantı vermeniz gerekir.

3. Çıkmazlardan kaçının

Bir makalenin kendisine yönlendiren neredeyse hiç bağlantısı yoksa, Google ilgili sayfaya çok sık gelmeyecektir. Bu makalelere öksüz içerik diyoruz. Web sitenizde bu tür makaleler olup olmadığını düzenli olarak kontrol edin. Yetim içeriğiniz olduğunda, bunun web sitenizde gerçekten ihtiyacınız olan içerik olup olmadığına karar verin. İçerik gerçekten önemliyse, ilgili dahili bağlantılar ekleyin. İçerik güncel değilse ve artık önemli değilse, makaleyi silebilir ve URL’yi sitenizdeki en alakalı sayfaya yönlendirebilirsiniz.

SEO metin yazarlığına odaklanma

İçerik SEO uygunluğunun kaliteli içerikle ilgisi vardır. Google metinleri okur ve anlar. Google insan gibi okumayı gitgide daha çok taklit etmeye çalışıyor. Google, metin okuma ve anlama konusunda daha sofistike hale geldikçe, SEO metin yazarlığı beklentileri de artmaktadır. Kaliteli bir SEO metin yazarlığı stratejisi her zaman anahtar kelime araştırmasıyla başlamalıdır. Hedef kitlenizin ürünlerinizi veya hizmetlerinizi ararken hangi kelimeleri kullandığını bilmelisiniz. Yanlış terimlere odaklanırsanız, web de asla bulunamazsınız.

4. Anahtar kelime araştırmanızı yenileyin

Anahtar kelime araştırması çok zaman alır ve asla bitmez. İçeriğinizi iyi durumda tutmak için anahtar kelime araştırmanızı güncellemeniz ve yenilemeniz gerekir. Şirketiniz değişir, odak noktanız değişir, sunduğunuz ürünler değişir ama en önemlisi: dünya değişir. İnsanların birkaç yıl önce kullandıkları kelimeler muhtemelen şu anda kullandıkları kelimelerle tam olarak aynı olmayacaktır. Anahtar kelime stratejinizi güncellemeniz ve güncel tutmanız gerekir. Aksi takdirde, yanlış anahtar kelimelere odaklanıyor olabilirsiniz ve bu nedenle değerli trafiğinizi kaybedebilirsiniz.

5. Anahtar kelime yamyamlığını çözün

Muhtemelen benzer konular hakkında bir çok makale yazacaksın. Makalelerinizin her biri farklı bir yöne odaklanmış ve farklı bir anahtar kelime için optimize edilmiş olsa da, anahtar kelime yamyamlığından sorun yaşıyor olabilirsiniz. Bu en iyimizin bile başına gelir! Siteniz uzun bir süredir yayındaysa, farklı bir açıdan yazmış olmanıza rağmen, muhtemelen Google’da benzer blog gönderileri ile karşılaşacaksınız.

Farkında olmadan, arama motorlarında kendi içeriğinizle rekabet edeceksiniz. Sitenizin anahtar kelime yamyamlığından muzdarip olup olmadığını düzenli olarak kontrol etmelisiniz. Sitenizi Google’da site:’siteniz.com’ arama terimi ile arama yaparak kontrol edebilirsiniz.

6. Eski içeriği yeniden yazın

Eski ve güncel olmayan içerik güncellenmelidir. Hedef kitleniz, makaleniz 10 yaşında ise, bilgilerin hala geçerli ve alakalı olup olmadığını sorgulayacaktır. Tabi Google da aynısını yapacak. Pek çok içerik çoğu zaman geçerlidir ve birkaç yıl sonra yine de geçerli ve alakalı bilgiler sağlayacaktır. Sadece ara sıra güncellediğinizden emin olun. Bu içeriği taze ve güncel tutun. Okurlarınız ve Google bunun için size teşekkür edecek!

7. Eski içeriği kalıcı yönlendirin

İçeriği silmek genelde zordur. Ancak, bazı blog gönderileri ve makaleler bir süre sonra artık değerini kaybeder. Etkinlikleri veya ürünleri düşünün. Etkinlik gerçekleştikten sonra ve ürün stoktan kalktıktan sonra, bu içerikleri sitenizde saklamak pek bir anlam ifade etmiyor. Bu sayfaları silebilir ve en alakalı sayfaya 301 kalıcı yönlendirme yapabilirsiniz.

İçeriğinizi geliştirerek SEO’yu güncel tutun

Web sitelerimiz eskidikçe, arama motorlarına uyumlu kalmalarını sağlamak için daha fazlasını yapmamız gerekiyor. İyi bir dahili bağlantı stratejisi, anahtar kelime araştırmamızı yenilemek ve içeriğimizin yamyamlaşmadığından emin olmayı gerektirir. Sitenizi güncel tutmak için içeriğinizin SEO uyumluluğunu mutlaka kontrol edin.

Videolarınız için SEO süreçlerini öğrenmek istiyorsanız Video SEO makalesinden faydalanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu