İçerik PazarlamaKullanıcı Deneyimi (UX)Site içi SEO

Okuyucu Beklentilerini Yönetmek

İnternette insanların dikkatini çekmek zordur. Ancak bu dikkati sürdürmek çok daha zor. Çoğu site ziyaretçisinin sayfanız hakkında bir fikir oluşturması bir saniyeden az sürer. Kalıp kalmayacaklarına karar vermeleri gereken tüm zaman bu. Dolayısıyla anlaşılması kolay net bir mesaja sahip olmak çok önemlidir. İnsanlara makalenizin ne hakkında olduğunu ve neden ilk saniyeden daha uzun kalmaları gerektiğini göstermelisiniz. Okuyucuların beklentilerini yönetmek, makalenizin yararlılığı konusunda onları ikna edebilir ve aynı zamanda hemen çıkma oranını düşürebilir!

Online ortamda iyi bir ilk izlenim bırakmak için yaklaşık yarım saniyeniz var. Bu nedenle, okuyucularınızın beklentilerini sayfanıza gelir gelmez karşılamak çok önemlidir.

Bunu, başlıklarınızda, girişinizde ve kullanıcıların sitenize giriş yapmadan önce – SEO çalışması sonucunda – arama motorlarında görecekleri meta açıklamalarda net ve dürüst olarak yapabilirsiniz. Ama aynı zamanda insanlara blog yayınınızdan veya sayfanızdan ne bekleyebileceklerini hemen anlatarak. Okuyucularınızın sayfanızın hemen çıkma oranını düşürmek ve daha uzun süre beklemesini sağlamak için konunun neyle ilgili olduğunu anlamalarına yardımcı olun.

Elbette, sayfa hızını ve sayfa deneyimini iyileştirmek gibi, insanların Google’a geri dönmesini önlemek için yapabileceğiniz daha pek çok şey var. Ancak burada, içeriğinizi optimize etmek ve insanların kalmasını sağlamak için bazı basit adımlara odaklanacağız!

İçindekiler tablosu ekleyin

Okulda okumak zorunda olduğun o ders kitaplarını hatırlıyor musun? Sınıfta tartışmak veya ödevinizi yapmak için doğru bölümü bulmak, kitabın başında bir içindekiler tablosuyla oldukça kolaydı. Tüm bölümleri tek bir genel bakışta bulabilir ve bölümünüzün hangi sayfada başladığını kontrol edebilirsiniz.

Tabii ki, bugünlerde çoğu ders kitabında hala bunlar var. Peki ya internetteki metinler? Okumalarımızın çoğunu online mecralarda yapıyoruz ve özellikle daha uzun gönderiler söz konusu olduğunda bir içindekiler tablosu oldukça kullanışlı olacaktır. Öyleyse neden onları online yayınlarınıza eklemiyorsunuz? Bu, okuyucularınızın metninizle ilgili beklentilerini hemen yönetmenize ve onlara tartışacağınız konular hakkında fikir vermenize olanak tanır.

İçindekiler bloğu ile tanışın

Bu sayfada bir içindekiler tablosu olduğunu fark ettiniz mi? Tüm (alt) başlıklarınızı otomatik olarak alan ve onunla bir içindekiler tablosu oluşturan WordPress eklentisi ile oluşturulmuştur.

İçindekiler bloğu, okuyucuları doğru paragraflara yönlendirmek için, metninizdeki her başlık için köprüler oluşturur. İnsanlar içindekiler bölümündeki bu bağlantıyı tıklayıp metninizin o bölümüne gidebilirler. Bu köprülerle ilgili bir başka harika şey de, bunları diğer sayfalardaki metninizin bu bölümlerine bağlanmak için kullanabilmenizdir! Kullanıcıları doğru bilgilere yönlendirmenize yardımcı olur. Ve dışarıda bırakmak istediğiniz bir (alt) başlık varsa, düzenleyiciden bu bağlantıyı kaldırarak bunu yapabilirsiniz.

Tahmini bir okuma süresi verin

Fark etmiş olabileceğiniz başka bir şey de, bu yazının başında tahmini bir okuma süresi vermiş olmamızdır. Bu, okuyuculara makalenin tamamını okumanın ne kadar zaman alacağını göstermektedir. Elbette, bazı insanlar ilgilendikleri bölüme doğrudan kaydıracak veya tıklayacaktır, ancak tahmini bir okuma süresi vermek, makalenizin tamamını okumak isteyen site ziyaretçileri için harikadır. Özellikle sitenizde daha uzun makaleleriniz olduğunda, bu okuyucunuzun beklentilerini yönetmeye gerçekten yardımcı olabilir.

İnsanların içeriğinizde gezinmesine yardımcı olun

Okuyucularınızın sayfanızın kendileriyle ne kadar alakalı olduğunu belirleme yollarından biri, başlığı, başlıkları ve açılış sayfasını taramaktır. Sayfanıza gelmeden önce bile, meta açıklamanız onlara sayfanızın ne hakkında olduğunu da söyleyebilir. Bu nedenle, sayfanızın bu unsurlarında açık ve dürüst olarak okuyucularınızın beklentilerini karşıladığınızdan emin olun.

Açıklayıcı başlıklar ve alt başlıklar kullanın

Sayfanızın başlığı, içeriğini birkaç kelimeyle özetlemelidir. Bunun gerçekten zor olduğunun farkındayız. Ancak, bu sayfanın aradıkları bilgileri içerip içermediğini bilmek isteyen okuyucunuzun bakış açısını benimsemeye çalışın. Sayfanızın ana konusu nedir ve hangi soruyu cevaplıyorsunuz? Bunu belirlemek, okuyuculara ne bekleyebilecekleri hakkında fikir veren açıklayıcı ve harika bir sayfa başlığı bulmanıza yardımcı olacaktır.

Ayrıca başlıklarınızda açıklayıcı olun. Elbette, okuyucuları okuyacakları hakkında meraklandıracak akılda kalıcı bir başlık veya alt başlıklar kullanmak her zaman harikadır. Ancak çok şifreli olmayın ve sayfanızın içeriğini açıklayıcı tutmaya çalışın. Bu, okuyucunuzun sayfanızda hangi konulara cevap verdiğinizi anlamasına yardımcı olacaktır. Sitenizde başlıkları nasıl kullandığınız konusunda dikkatli olmak önemlidir .

Metninizin okunabilirliğini artırmak için başlıkları bu şekilde kullanmak, okuyucularınızın beklentilerini yönetmenize yardımcı olur.

Net bir giriş metni yazın

İnsanlar yeni bir sayfaya girerken, içeriği hakkında fikir edinmek için genellikle metnin ilk birkaç satırına hızlıca bakarlar. Bu metnin ilk birkaç satırına giriş diyoruz. Giriş bölümü, sayfanızın neyle ilgili olduğu ve hangi farklı konuları tartışacağınız veya hangi ürünleri bulacağı konusunda size biraz daha fazla alan sağlar. Uzun bir giriş bölümü okuyuculara ileride çok ama çok okumaları olduğu hissini verebileceğinden işiniz zor olabilir, kısa tuttuğunuzdan emin olun.

Genel olarak harika bir giriş veya en iyi SEO içeriğini nasıl yazacağınızı öğrenmek ister misiniz? Hazırladığımız SEO eğitimi ile metin yazarlığını, kitleniz için mükemmel bir sayfa oluşturmayı ve arama motorlarının çalışma mantığını öğreneceksiniz.

Meta açıklamanızda dürüst olun

Meta açıklama, arama motorları sonuçlarda sayfanızı gösterdiğinde arama sonuçlarında sayfa başlığınıza ve URL’nize eşlik eden metin parçasıdır. Ve evet, meta açıklamanız, insanların sitenize tıklamak istemesini sağlamalıdır. Ancak onlara ne sunabileceğiniz konusunda dürüst olmak önemlidir. İnsanların hemen gitmesini istemiyorsunuz ve sayfanıza doğru kişilerin gelmesini sağlamak istiyorsunuz değil mi? Bu nedenle meta açıklamalarınızı akılda kalıcı yapın ve aynı zamanda insanlara sayfanızda ne bulacaklarını net olarak açıklayın. Okuyucularınızın beklentilerini yönetmek, sitenizi gerçekten ziyaret etmek isteyen doğru kişileri bulmanıza yardımcı olacaktır.

Google’a meta açıklamanız için bir öneri vermek (wordpress seo eklentisi ile), arama sonuçlarında görünürlüğünüzü artırmanıza ve sayfanıza doğru kişilerin tıklamasına yardımcı olacaktır. Bu yüzden dürüst bir meta açıklama eklemelisiniz.

Okuyucunun beklentilerini karşılayın

Bu yazıda, insanların web sitenizden hemen ayrılmalarını önlemek için beklentileri yönetmenin önemini tartıştık. İçindekiler tablosu, tahmini okuma süresi ve açıklayıcı başlıklar ekleyerek bunun nasıl uygulanacağını okudunuz. Ama aynı zamanda doğru bir meta açıklama yazmayı ve bunları sayfanızda nasıl sunabileceğinizi öğrendiniz. Hepsini tüm sayfalarınızda kullanmanız gerektiğini düşünmeyin. Ancak okuyucularınızın beklentilerini ve bunu yapmanıza yardımcı olabilecek unsurları karşılama konusunda dikkatli olun.

Diğer bir konuda site hızıdır. Yavaş bir site, insanların hemen ayrılması için bir neden olabileceğinden, sayfalarınızın hemen çıkma oranını düşürmek için site hızınız üzerinde çalışmanızı öneririz. Ancak bir sonraki makaleye geçmeden önce, bu makalenin bir okuyucu olarak sizin beklentilerinizi karşılayıp karşılamadığını öğrenmek isteriz. Yorumlarda bize bildirin!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu