SEOTeknik SEO

2021 Haziran Güncellemesiyle Google SEO Kuralları

Google’nin yapmış olacağı bu güncelleme alışık olduğumuz SEO güncellemelerine benzememektedir.Öncelikle Domain Authority ( DA ) ve ya Page Authority ( PA ) değerlerini değil daha teknik bir günceleme yaparak site sıralamalarını ölçmektedir. Bu güncelleme ile ana odak noktaları ; kullanıcı deneyimini artırmak , Temel Web Hayati Değerlerini ( Core Web Vitals ) sıkı bir denetimle kontrol etmektedir.

Haziran 2021 SEO Güncelleme Başlıkları

– Core Web Vitals (Temel Web Hayati değerler)
– Mobil uyumluluk.
– Güvenli tarama
– HTTPS
– Araya giren geçiş görselleri, reklamları elimine etme.

Bu güncelleme ile önceliği seo olan geliştiriciler için , içerik üreticilerinin , yazarların kısacası hepimizin hayatına gireceği gözükmektedir.

Core Web Vitals ( Temel Web Hayati Değerler )

Largest Contentful Paint (LCP)

İnternet sitenizin yüklenme performansını ölçer.İyi bir kullanıcı deneyimi için LCP değerinin 2.5 saniye içinde gerçekleşmesi gerekmektedir.Ne kadar az olursa o kadar iyi tabiki de…

İlk Giriş Gecikmesi (FID – First Input Delay)

İnternet sitenizin ilk etkileşimini ölçer.İyi bir kullanıcı deneyimi sunmak için FID değerinin 100 milisaniyeden kısa olması gerekmektedir. Sonuç olarak web sitenize giren bir kullanıcının dikkatini çekip sitede etkileşimde bulunması önemlidir. ” Ne kadar hızlı etkileşimde bulunursa daha iyi”

Cumulative Layout Shift (CLS)

İnternet sitemizin görsel kararlılığını ölçer.Web sitemizde kullanıcı deneyimini bozacak kaymalar olmaması gerekmektedir. Örneğin; alışveriş yaparken sepeti boşalt seçeneğine tam basacakken web site düzeninin kayıp ödeme yap seçeneğine tıkladığınızı düşünün.. Google bu konuyla ilgili çok güzel bir video hazırlamıştır.

Kaynak: (https://developers.google.com/)

Mobil Uyumlu

İnternet sitemizin içerik sayfalarının mobil uyumlu olması gerekmektedir.

Güvenli Tarama

İnternet sitemizin içerisinde kötü amaçlı yazılımların bulunmaması ve aynı zamanda kullanıcıları aldatıp bilgilerini ele geçirmek üzere aldatıcı bilgilerin bulunmaması gerekmektedir.Google bu tür siteleri güvenli olmayan site olarak işaretlemektedir.

HTTPS

Sitemizin ve sayfalarımız HTTPS protokolü üzerinden güvenli bir şekilde sunulur.Son yıllarda Google https( SSL ) sertifikası bulunmayan siteleri Güvenli Değil uyarısı yapmaya başlamış ve bunu gören kullanıcılar bu siteleri tercih etmemeye özen göstermiştirler..

Araya Giren Geçiş Reklamları Yok

Sayfa içeriğinin kullanıcılar tarafından kolay erişilebilir olması gerekmektedir.Örneğin; bir internet sitesine girdiğinizde karşınıza çıkan pop-up veya okumanız gereken yazı için zorunlu doldurulması gereken formlar yüzünden sizin yazıyı okuyamamanız bu kategoriye girmektedir.Tam sayfa ve okumanızı engelleyen reklamlar SEO değerini düşürmektedir.

Kaynak

https://developers.google.com/search/docs/guides/page-experience

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu